Ropień zęba – objawy, leczenie.

Ropień zęba to termin potoczny często używany przez pacjentów na określenie ropni okolic twarzy, fachowo nazywanych zębopochodnymi. Dowiedz się, czym grozi ropień zęba i czy jest niebezpieczny, jak go leczyć. Przeczytaj również czy taki stan boli i czy konieczna jest wizyta u dentysty. O tym wszystkim piszemy poniżej.

Różne ropnie zęba jedna przyczyna.

Jak już wspomnieliśmy na początku nie ma takiego terminu jak ropień zęba sensu stricte, jest natomiast kilka rodzajów ropni mających swoją przyczynę w zębach. Do nich zaliczamy:

 • ropień zęba okołowierzchołkowy – zlokalizowany przy wierzchołku korzenia zęba
 • ropień pod okostnowy –zlokalizowany pod okostną (silnie unerwiona tkanka otaczająca kości)
 • ropień pod śluzówkowy –ropień znajdujący się pod błoną śluzową
 • ropień przy zębny – ropień znajdujący się w tkankach przyzębia (struktura utrzymująca ząb w kości)

Przyczyną powstawania ropni jest stan zapalny toczący się w zębie lub jego okolicy (ropień przyzębia) lub uraz zęba prowadzący do śmierci miazgi. Jeżeli chodzi o stan zapalny to praktycznie zawsze jest to próchnica (więcej na jej temat w artykule: próchnica zęba).

Czy ropień zęba boli i inne objawy.

Tak ropień zęba boli i to bardzo – jest to najczęstszy objaw ropnia zęba. Bólowi samoistnemu towarzyszy często opuchlizna, zaczerwienienie skóry, ból zęba na nagryzanie. Może pojawić się ograniczone otwieranie ust i objawy ogólne (gorączka etc.). Najboleśniejszy ze wszystkich wymienionych jest ropień pod okostnowy – jak wspominaliśmy okostna jest bardzo silnie unerwiona i jej drażnienie powoduje silny ból. Jeżeli chodzi o ropień zęba pod śluzówkowy to jest ona zazwyczaj mniej bolesny niż pod okostnowy.

ropień zęba zdjęcie jak wygląda

Strzałką zaznaczony ropień zęba – najprawdopodobniej przyczyną był uraz zęba siecznego (lewej jedynki).

Ropień zęba – leczenie.

Pierwszą podstawową zasadą leczenia ropnia zęba jest eliminacja przyczyny – w większości przypadków ropień zęba kończy się usunięciem zęba – więcej na ten temat znajdą państwo w artykule: wyrywanie zęba. Jeżeli jednak ząb rokuje i nadaje się do leczenia kanałowego to jest szansa na jego pozostawienie w jamie ustnej. Dodatkowo w wielu przypadkach konieczny jest dodatkowy drenaż ropnia, polega on na nacięciu śluzówki i założeniu specjalnego gumowego paska zwanego setonem. W zaawansowanych przypadkach – zazwyczaj u pacjentów, którzy długo zwlekali z leczeniem lub leczyli się domowymi sposobami (o tym za chwilę) może konieczne być nacięcie skóry na twarzy w celu prawidłowego drenażu ropnia – może to pozostawić niewielkich rozmiarów bliznę.

Ropień zęba mlecznego u dzieci.

Ropień zęba zdarza się również u dzieci w zębach mlecznych. Wymaga on wtedy bardzo szybkiego leczenia ponieważ wszelkie stany zapalne toczą się u dzieci w bardzo szybkim tempie (wielokrotnie szybciej niż u dorosłych) i mogą skutkować groźnymi powikłaniami.

Domowy sposób na ropnia zęba.

Warto podkreślić, że NIE ma skutecznych domowych sposobów na ropień zęba. Taki stan zawsze – prędzej czy później – skończy się wizytą u lekarza. Próbując leczyć się na własną rękę możemy tylko sobie zaszkodzić. Pacjenci bólowi w gabinetach mających umowę z NFZ przyjmowani są tego samego dnia. Jedyne sensowne działanie, które pacjent sam może podjąć w domu to zimne (absolutnie nie ciepłe) okłady okolicy, która boli.

Leki przeciw bólowe i antybiotyki na ropień zęba.

Jaki antybiotyk na ropień zęba? To, że ciocia z tym samym problemem dostała antybiotyk o nazwie X nie znaczy, że samemu można go brać. O tym czy i jaki antybiotyk powinien być zastosowany zawsze decyduje lekarz. Dlaczego to takie ważne? Często do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się pacjenci, którzy dostali antybiotyki i nic nie zrobili z zębem, który był przyczyną problemów. Skutkuje to nawrotem ropnia, (co dzieje się zawsze, jeśli nie usunięto przyczyny) i nawrót ten praktycznie zawsze jest ostrzejszy. Dodatkowo może pojawić się problem z lekoopornością i tym razem antybiotyk nie zadziała już tak dobrze.

Nie bagatelizuj zagrożenia.

Ropień zęba to poważny stan patologiczny i wymaga podjęcia szybkiego leczenia. Nieleczony prowadzi do poważniejszych problemów a powikłania ropnia zęba mogą doprowadzić nawet do utraty życia!

Advertisement

Jedna odpowiedź do “Ropień zęba – objawy, leczenie.”

 1. Jolanta

  Lut 27. 2014

  Hej! U mnie właśnie pojawił się ten problem, dostałam antybiotyk i postanowiłam pomóc sobie na własną reke, zobaczymy co z tego wyjdzie. Natomiast to co napisaliście przekonało mnie, że musze szukać jednak konkretnej pomocy! Dziekuje!

  Reply to this comment

Skomentuj