Objawy ząbkowania – jak pomóc swojemu dziecku?
Ząbkowanie – szczególnie w wieku niemowlęcym to dosyć trudny okres w życiu. W końcu małe dziecko nie zdaje sprawy co się dzieje z jego ząbkami, często jest podenerwowane i odczuwa dolegliwości bólowe gdy ząbki się wyrzynają. Dzisiaj piszemy o tym jakie są objawy procesu ząbkowania i jak pomóc dziecku łagodząc te bardziej uciążliwe.
Ząbkowanie co to jest?
Na wstępie króciutkie przypomnienie czym jest ząbkowanie: to fizjologiczny proces dojrzewania i pojawiania się w jamie ustnej uzębienia, najpierw zębów mlecznych a w późniejszej kolejności stałych. Każdy prawidłowo rozwijający się człowiek przechodzi w swoim życiu ten okres dwukrotnie. To, że wyrzynanie zębów się zaczyna można w dosyć prosty sposób poznać właśnie po objawach ząbkowania. Natomiast więcej informacji ogólnych (ale również potrzebnych) znajdą państwo w naszym artykule – kompendium dla rodziców pod tytułem: ząbkowanie.
Jakie są objawy ząbkowania i jak je łagodzić?
Poniżej wymieniamy występujące zazwyczaj objawy jakie towarzyszą procesowi ząbkowania. W dalszej kolejności opisujemy przy każdym sposoby w jakie rodzice mogą pomóc dziecku łagodząc część z nich. Należy jednak pamiętać, że ząbkowanie to proces fizjologiczny i w większości przypadków obawy rodziców, że z dzieckiem dzieje się coś złego są nieuzasadnione. Jednak są sytuacje kiedy rodzice powinni zgłosić się z dzieckiem do lekarza dentysty ze specjalizacją z pedodoncji (pedodonta to lekarz dentysta zajmujący się stomatologią dziecięcą). Naturalnie te przypadki zostały również przez nas omówione, ale jak już zostało wspomniane wymagają przede wszystkim zbadania przez lekarza konkretnego przypadku i podjęcia ewentualnego leczenia przez lekarza – rodzice nie mają takiej możliwości.
Objawy ząbkowania występujące miejscowo i ich przyczyny:
- Zaczerwienienie dziąsła (w artykule został użyty język potoczny zrozumiały dla większej ilości osób) – często w około wyrzynających się ząbków mlecznych występuje zaczerwienienie dziąseł. W większości przypadków spowodowane jest ono nie zachowaniem przez rodziców odpowiedniej higieny jamy ustnej u dziecka (należy delikatnie oczyszczać dziąsła dziecka) lub/i wkładaniem do ust przez dziecko brudnych lub/i twardych przedmiotów powodujących mechaniczne uszkodzenie dziąseł i ich zainfekowanie.
- Sine miejsce nad wyrzynającym się zębem – jeżeli się utrzymuje konieczna jest wizyta u lekarza dentysty pedodonty. Zmiana koloru błony śluzowej spowodowana jest zazwyczaj przez krwiaka lub torbiel powstałą w okolicy wyrzynającego się zęba.
- Ropa w okolicy wyrzynającego się ząbka – wymaga interwencji lekarskiej. Spowodowana jest zazwyczaj przez zainfekowanie tkanek znajdujących się wokoło wyrzynającego się zęba.
- Owrzodzenia spodu języka lub którejś z warg (lub obydwu) – również wymagają interwencji lekarza dentysty. Spowodowane są zazwyczaj ostrymi brzegami wyrzynających się zębów (najczęściej jedynek i dwójek).
Objawy ząbkowania ogólne i ich przyczyny:
- Ślinienie się dziecka – jest to zupełnie normalny objaw ząbkowania, drodzy państwo jakby się wam wyrzynał pierwszy w życiu ząb to też byście się ślinili :).
- Gorączka – nie wykazano ścisłego związku między ząbkowaniem a pojawieniem się gorączki, jednak ten związek nie jest wykluczony. Zwrócić należy jednak uwagę, czy pojawienie się gorączki nie jest spowodowane czymś innym zupełnie niezwiązanym z ząbkowaniem.
- Niepokój, problemy ze snem – również zupełnie normalny i często występujący objaw. Dziecko czuje jak zęby zaczynają przechodzić przez tkanki dziąsła. Towarzyszy temu czasem ból (spokojnie nie jest on zbyt silny). Dziecko jest nie spokojne ponieważ nie ma możliwości kontroli nad tym co się dzieje w jego ustach. Często obserwuje się wtedy wkładanie różnorakich przedmiotów do jamy ustnej i ich zagryzanie.
- Dziecko ma mniejszy apatyt – taki objaw ząbkowania może się pojawić jednak nie jest on często spotykany.
- Jak łagodzić objawy ząbkowania:
- Żele, maści, środki do stosowania miejscowego na wyrzynający się ząb – obecnie wiele lekarzy dentystów raczej zniechęca rodziców do stosowania takich środków. Podyktowane jest to czasami pojawiającymi się reakcjami alergicznymi na ich składniki i ciężką do kontrolowania przez rodziców dawką środka, którą podali dziecku.
- Środki ogólnoustrojowe – czyli leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dopuszczone do stosowania u dzieci w danym wieku. Łagodzą one objawy bólowe towarzyszące wyrzynaniu się ząbków. Należy jednak pamiętać, że na nie też mogą pojawić się odpowiedzi alergiczne, absolutnie nie należy ich stosować prewencyjnie (czyli dajemy dziecku leki na zapas mimo, że nic go nie boli lub dobrze znosi ból).
- Środki homeopatyczne – zdecydowanie odradzamy stosowanie wszelkich środków homeopatycznych gdyż nie wykazują one żadnego działania! Lepiej za zaoszczędzone pieniądze kupić dziecku jakiś fajny gryzak (zabawkę do gryzienia).
- Masaż dziąseł – rodzice czy opiekunowie mogą wykonywać masaż dziąseł nad wyrzynającymi się ząbkami. Są specjalne sylikonowe nakładki do masażu dziąseł u dzieci. Jednak najlepszy naszym zdaniem jest palec rodzica (oczywiście czysty, należy zachować ostrożność w kwestii mycia rąk przed takim masażem aby nie wcierać w dziąsła dziecka przypadkiem resztek mydła czy płynów dezynfekujących).
- Przemywanie dziąseł rumiankiem – najlepiej robić to czystymi wacikami. Tampony gazowe używane zbyt mocno mogą powodować otarcia. Dziecko może być również uczulone na rumianek (bardzo rzadko, ale jednak).
- Odpowiednia higiena – rodzice muszą regularnie oczyszczać dziąsła dziecka.
To tyle :). Drodzy rodzice nie pozostaje nam nic innego jak życzyć wam powodzenia w ząbkowaniu! Bo skąd inąd wiemy, że część rodziców ząbkuje razem ze swoimi dzieciakami 😉
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Zapalenie okostnej zęba – bardzo silny ból, jak to wyleczyć?
Zapalnie okostnej to temat obszerny, złożony i niestety bolesny. Z tego powodu poniżej przygotowaliśmy spis...
Ropień zęba – objawy, leczenie, jak sobie pomóc?
Ropień zęba to termin potoczny często używany przez pacjentów na określenie ropni okolic twarzy, fachowo...
Ząbkowanie – kompendium dla rodziców
Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów. Człowiek przechodzi przez nie dwu krotnie w ciągu swojego życia. W tym...