Zęby ósemki – zobacz czy będą z nimi problemy!
Ósemka to jedna z wielu potocznych nazw trzeciego zęba trzonowego. Ósemki lubią sprawiać różnorakie problemy i w większości przypadków należy je usunąć, nawet, jeśli nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Dlaczego tak się dzieje i jak radzić sobie z ósemkami piszemy poniżej?
Ósemka – ząb mądrości z problemami.
Inną nazwą zębów ósemek to zęby mądrości, można sobie trochę zażartować z tej nazwy, bowiem często to właśnie te zęby sprawiają najwięcej problemów. Dzieje się tak, gdy na przykład rosną zupełnie poziomo w kości – nie są, więc one znowu takie „mądre”. Więcej na temat bólu i objawów towarzyszących wyrzynaniu się ósemek znajduje się tutaj: ząb mądrości (ból i objawy wyrzynania). Na tym nie koniec, bowiem ósemki to zęby, które ze względu na swoje ustawienie często są bardzo zepsute. Spowodowane jest to poważnymi trudnościami w utrzymaniu ich prawidłowej higieny.
Dzieje się tak na przykład gdy trzecie zęby trzonowe rosną w kierunku policzka. Bardzo trudno jest wtedy operować prawidłowo szczoteczką i domyś wszystkie powierzchnie tak ustawionego zęba. Zalegające na takim zębie resztki pokarmowe, które nie są regularnie usuwane szybko prowadzą do powstania ubytku. W wyjątkowo niekorzystnych sytuacjach może zdarzyć się tak, że próchnica w ósemce doprowadzi do stanu zapalnego a nawet ropnia.
Zatrzymane ósemki.
Jak już wspomnieliśmy częściowo (widać fragment korony) lub całkowicie zatrzymane ósemki to najczęściej pojawiający się problem powodujący konieczność ich usunięcia. Zatrzymanie zęba polega na tym, że znajduje się on w kości. Przy czym może być albo zaraz pod wierzchnią warstwą kości lub nawet czasami głęboko w niej. Długość i trudność zabiegu zależy od położenia (głębokości w kości), relacji do sąsiednich struktur takich jak kanał żuchwy, w którym biegnie nerw lub sąsiednich zębów.
Zazwyczaj zabieg taki wykonywany jest przez chirurga stomatologa. Więcej na temat tego typu zabiegów można dowiedzieć się tutaj: ząb zatrzymany. W przypadku, gdy mamy zatrzymane zęby ósemki zabieg powinno wykonać się w dobrym momencie (decyduje o nim chirurg). W przeciwnym wypadku istnieje poważne ryzyko, że uszkodzą one zęby sąsiednie.
Kieszonka z dziąsła przy ósemce.
Zęby ósemki mogą być także przyczyną innego typu dolegliwości. Mianowicie przy niecałkowicie wyrzniętych ósemkach może powstać kieszonka dziąsłowa, w której będą zbierać się resztki pokarmowe wywołujące stan zapalny okolicy zęba. Ponad to związane jest to często z brzydkim zapachem z jamy ustnej. Piszemy o tym szczegółowo w artykule: nieprzyjemny zapach z ust. Oprócz przykrych doznań węchowych tego rodzaju zapalenie często jest bolesne.
Najlepiej usuń swoje ósemki.
W większości przypadków nie warto trzymać w ustach ósemek. Na powyżej przytoczonych przykładach wyraźnie widać, że bardzo łatwo mogą stać się one źródłem wielu nieprzyjemnych problemów. Warto, więc zgłosić się do swojego lekarza dentysty w celu zbadania swoich zębów mądrości i korzystając z możliwości wcześniejszego, prewencyjnego usunięcia pozbyć się potencjalnych problemów. Zabieg usuwania ósemek dolnych wykonywany jest najczęściej przez dentystów ze specjalizacją z chirurgii stomatologicznej. Co więcej zabieg refundowany jest ze środków NFZ, nie ma, więc, na co czekać!
Kiedy nie usuwać ósemek?
Zdarzają się sytuacje kiedy ósemek wcale nie trzeba usuwać i mogą one normalnie funkcjonować w jamie ustnej, żeby tak było takie zęby muszą:
- być prawidłowo położone
- całkowicie wyrznięte
- uczestniczyć w zgryzie
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Usuwanie ósemek – nie taki diabeł straszny!
Nasłuchałaś się strasznych historii o chirurgicznym usuwaniu trzecich zębów trzonowych potocznie nazywanych „zębami...