Z powodu bólu byłeś u dentysty? Idź za ciosem i lecz się dalej!
Wiele osób na samą myśl o wizycie u dentysty zaczyna się denerwować i bać . Często strach wynika z nieświadomości, czy też złych doświadczeń z przeszłości niemniej jednak zawsze prowadzi do omijania szerokim łukiem wszelkich gabinetów stomatologicznych. Jedynym momentem, w którym pacjenci decydują się na odwiedziny u dentysty są epizody bólowe i związane z nimi duże nie przyjemności.
Na ból zęba może pomóc tylko dentysta.
Praktycznie w każdym przypadku bólu pochodzącego od zębów – niekoniecznie musi być to przecież stricte ból samego zęba – jedynym skutecznym, długotrwałym środkiem zaradczym jest wizyta u dentysty. Różnorakie domowe sposoby na ból zęba albo nie pomagają wcale, albo przedłużają tylko czas do wizyty. Tylko lekarz stomatolog rozpozna i będzie leczył trapiący nas problem przyczynowo a nie tylko łagodził objawy.
Przez co może być spowodowany ból zębów?
Najczęściej są to ubytki próchnicowe, rzadziej urazy i urazowe obumarcia miazgi. Kolejną dużą grupą schorzeń jamy ustnej powodującą silny ból są stany zapalne pochodzące od zębów takie na przykład jak zapalenie okostnej zęba. Czy też różne rodzaje ropni. Te stany wymagają najpilniejszej interwencji.
Czy tylko zęby mogą boleć?
Nie, nie tylko zęby mogą być przyczyną silnego bólu. Ten pojawia się również w różnorakich schorzeniach błon śluzowych i dziąseł, więcej na ich temat w artykule: krwawiące dziąsła. Jest wiele stanów w periodontologii (dział stomatologii zajmujący się między innymi śluzówkami i dziąsłami), które wymagają wizyty u lekarza dentysty w celu rozpoczęcia leczenia i uśmierzenia bólu.
Pacjencie byłeś raz w gabinecie? Zapisz się i przyjdź na następne wizyty!
Dlatego jeśli już raz przełamaliśmy z powodu bólu swój strach przed wizytą u dentysty to warto posunąć się o krok dalej i zacząć sukcesywnie leczyć pozostałe zęby. Obecnie proponowane metody leczenia są w zasadzie całkiem bezbolesne i naprawdę nie ma się czego obawiać. Jedyny problem to odpłatność niektórych świadczeń leczniczych. Takim przykładem może być leczenie kanałowe, które jest refundowane przez NFZ tylko do 18 roku życia. Niemniej jednak lekarze dentyści pracujący na NFZ potrafią poprowadzić całe leczenie w ten sposób aby osiągnąć znaczną poprawę stanu uzębienia korzystając ze świadczeń refundowanych. Naturalnie mowa jest tutaj o podstawowych potrzebach leczniczych – wszelkie potrzeby estetyczne lub na przykład zaawansowane rozwiązania protetyczne wymagają poniesienia dodatkowych kosztów, których narodowy fundusz zdrowia nie refunduje i mogą być wykonane tylko prywatnie.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Ropień zęba – objawy, leczenie, jak sobie pomóc?
Ropień zęba to termin potoczny często używany przez pacjentów na określenie ropni okolic twarzy, fachowo...
Zatrucie zęba, pomoże?
Zatrucie zęba to potoczna nazwa na dewitalizację miazgi. Jest to zabieg często wykonywany w gabinetach...
Domowe sposoby na ból zęba.
Zęby ma albo miał każdy z nas i każdy niestety wie jak dokuczliwy, dojmujący i przykry potrafi być ból zęba. Wielu...