Usuwanie zęba, czy boli, można na NFZ?
Niestety są sytuacje, kiedy mimo wysiłku i najszczerszych chęci nie da się uratować jakiegoś zęba i pacjent niestety jest zmuszony się go pozbyć. Wtedy należy poddać się zabiegowi usuwania zęba. W tym artykule odpowiadamy na często pojawiające się pytania: czy taki zabieg jest bolesny, czy trzeba za niego płacić, czy można wykonać go na NFZ? Co dalej po usunięciu zęba?
Na czym polega usuwanie zęba?
Jak sama nazwa wskazuje polega na pozbyciu się niepotrzebnego lub (zdecydowanie częściej) nienadającego się do leczenia zęba. Zabieg ten jest wykonywany przez lekarza dentystę w warunkach gabinetu stomatologicznego lub w marginalnych przypadkach (praktycznie ich się nie spotyka) w domu pacjenta obłożnie chorego. Dentysta dokonuje usunięcia zęba za pomocą specjalnych instrumentów takich jak dźwignie służące do zwichnięcia zęba i kleszcze – nimi wyjmuje się zęba z zębodołu. Proste i średnio skomplikowane usunięcia zębów przeprowadzają praktycznie wszyscy lekarze stomatolodzy natomiast bardziej skomplikowane przypadki są domeną chirurgów stomatologicznych.
Czy zabieg usuwania zęba boli?
Pacjent do tego zabiegu jest standardowo znieczulany. Rodzaj znieczulenia różni się od tego, który ząb ma zostać poddany zabiegowi. Efekty znieczulenia trwają około 2 godzin (u niektórych pacjentów dłużej), ale już około 5 po podaniu środka znieczulającego rozwija się pełny efekt znieczulenia i lekarz może przystępować do zabiegu usunięcia zęba. Podczas usuwania zęba pacjent nie będzie czuł bólu natomiast będzie odczuwalne rozpieranie i dotyk okolicznych tkanek. Dorośli pacjenci nie mają problemów z odróżnieniem uczucia ucisku od bólu, czasami problem sprawia to małym dzieciom.
Możliwe powikłania.
Jak po każdym zabiegu medycznym tak po usunięciu zęba możliwe są powikłania. Niemniej jednak nie należą one zazwyczaj do groźnych i w dużej części przypadków wynikają z nieprzestrzegania przez pacjentów zaleceń, jakie wydał dentysta po zabiegu usunięcia zęba. Dotyczy to szczególnie zakazu płukania zębodołu, wypłukanie skrzepu (wygląda on po prostu brzydko i niektórzy pacjenci chcą się go pozbyć) z miejsca po usuniętym zębie grozi powstaniem suchego zębodoły, który przysparza niestety sporo bólu. Podobnie palenia papierosów bardzo upośledza gojenie rany po ekstrakcyjnej i w pierwszych godzinach po zabiegu absolutnie nie należy palić papierosów.
Usuwanie zęba na NFZ.
Zabieg usuwania zęba i towarzyszące mu znieczulenie to procedury, które są refundowane przez NFZ. Ubezpieczeni pacjenci otrzymują je za darmo. Z punktu widzenia, niektórych pacjentów ważne jest to, że w poradniach specjalistycznych mogą zdarzać się kolejki i często trzeba czekać kilka godzin zanim zostanie się przyjętym.
Co dalej po usunięciu zęba?
Usunięcie zęba często kończy problem z dolegliwościami bólowymi lub z ogniskiem zapalnym w jamie ustnej. Jednak, jakie możliwości ma pacjent, który chce odtworzyć utracone uzębienie? Te kwestie zostały poruszone w dwóch naszych artykułach: wstawianie zęba i sztuczna szczęka. Tym państwa, którzy są zainteresowani uzupełnieniem braków po usuniętych zębach polecamy zapoznać się z ich treścią.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Wyrywanie zęba, znieczulenie, kwestia NFZ, czy boli?
Czasami zdarza się niestety tak, że ząb nie kwalifikuje się do dalszego leczenia, lub jego leczenie ma bardzo...