Czy plombowanie (leczenie próchnicy) zęba boli?
Masz umówiony termin wizyty u swojego stomatologa, będzie on plombował twoje zęby a ty zastanawiasz się czy będzie Cię bolało? Ten artykuł postara się odpowiedzieć na twoje pytania i obawy.
Tytułem wstępu.
Plombowanie zęba, – czyli bardziej fachowo leczenie zachowawcze próchnicy (najczęstsze przypadki) to najczęściej wykonywany zabieg dentystyczny w polskich gabinetach stomatologicznych. Nie ma w tym nic dziwnego, bo, niestety praktycznie każdy Polak ma problem z próchnicą zębów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jak wygląda plombowanie zęba kliknij tutaj: plombowanie zęba. W tym artykule uwagę poświęcimy bardziej szczegółowej kwestii: bólowi podczas plombowania zęba.
Skąd ból podczas plombowania zęba?
Podczas opracowywania twardych tkanek zęba pojawia się sporo bodźców (z punktu widzenie pacjenta ich rodzaj jest nie istotny) docierających do miazgi i podrażniających jej struktury nerwowe. Dodatkowo na okoliczne tkanki zębodołu przenoszone są drgania, co również może powodować sensacje bólowe. Jednak usunięcie odpowiedniej ilości zainfekowanej bakteriami próchnicy jest konieczne do powodzenia całego zabiegu plombowania zęba.
Czy plombowanie zęba musi boleć?
Nie plombowanie zęba absolutnie nie musi boleć. Jeżeli próchnica nie jest głęboka to nawet bez znieczulenia pacjent nie poczuje bólu. Natomiast jak patologia sięga głębszych warstw zęba wtedy niezbędne okazuje się znieczulenie. Zazwyczaj podawane jest ono ze strzykawki – miejsce wkłucia zależą od tego, jakiego zęba będziemy znieczulać. Podanie znieczulenia powoduje, że zabieg plombowania zęba jest całkowicie bezbolesny.
Pamiętaj o uczuleniach!
Przed podaniem pierwszego znieczulenie poinformuj lekarza o chorobach, na które chorujesz i ewentualnych uczuleniach – jest to bardzo ważne (najprawdopodobniej lekarz dentysta już o to pytał podczas pierwszej wizyty w gabinecie stomatologicznym).
Rodzaje znieczulenia podczas plombowania zęba.
Jest bardzo dużo rodzajów znieczulenia miejscowego jednak kilka jest stosowanych w stomatologii rutynowo. Są to:
- Znieczulenie powierzchowne – służy głównie do znieczulania błony śluzowej np. przed podaniem właściwego znieczulenia.
- Znieczulenie nasiękowe – podawane za pomocą igły, głównie do leczenia zębów szczęki i przednich zębów żuchwy.
- Znieczulenie przewodowe – do leczenia zębów bocznych w żuchwie, również podawane za pomocą specjalnych igieł.
Moment ukłucia i początek deponowania środka znieczulającego mogą być nieprzyjemne – jednak jest to krótki ból (jedna sekunda), który natychmiast mija.
Najlepiej porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem stomatologiem.
Jeżeli w dalszym ciągu męczą Cię wątpliwości porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem stomatologiem, na pewno wyjaśni dręczące Cię kwestie odnośnie bólu zęba przy plombowaniu i postara się, aby nic Ciebie nie bolało.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Ropień zęba – objawy, leczenie, jak sobie pomóc?
Ropień zęba to termin potoczny często używany przez pacjentów na określenie ropni okolic twarzy, fachowo...
Z powodu bólu byłeś u dentysty? Idź za ciosem i lecz się dalej!
Wiele osób na samą myśl o wizycie u dentysty zaczyna się denerwować i bać . Często strach wynika z nieświadomości,...
Zatrucie zęba, pomoże?
Zatrucie zęba to potoczna nazwa na dewitalizację miazgi. Jest to zabieg często wykonywany w gabinetach...