Nakładki na zęby – rodzaje i zastosowanie
Wielu pacjentów gabinetów dentystycznych szuka informacji na temat nakładek na zęby. Jednak często znalezione informacje, lub te które są im udzielane prze lekarzy dentystów nie są w pełni satysfakcjonujące dla pacjentów. Dlaczego tak się dzieje? Powód jest stosunkowo prosty: w stomatologii pod pojęciem „nakładki na zęby” występuje szereg różnorakich rozwiązań stosowanych w zupełnie innych przypadkach i odpowiadających zupełnie innym potrzebom pacjentów.
Różne rodzaje nakładek na zęby.
Tak więc pod pojęciem nakładek na zęby rozumiane są następujące rozwiązania:
- Nakładki na zęby do wybielania – na przykład termokurczliwe nakładki wybielające.
- Ochronne nakładki na zęby – często używane przez profesjonalnych sportowców lub osoby czynnie uprawiające sporty kontaktowe.
- Ochronne nakładki na zęby dla dzieci.
- Nakładki na zęby leczące zgrzytanie zębami i zaburzenia w stawie skroniowo-żuchwowym.
- Estetyczne tymczasowe nakładki na zęby.
- Nakładki ortodontyczne.
Nakładki wybielające.
Używane są do wybielania zębów, zarówno tego profesjonalnego w gabinetach stomatologicznych jak i wersji domowej. W handlu są dostępne zestawy do samodzielnego wykonania nakładek wybielających jednak ich jakość zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia a nieprofesjonalnie przeprowadzone wybielanie może skutkować poważnymi problemami ze zdrowiem zębów i dziąseł na przykład ich zapaleniem, więcej na ten temat tutaj: krwawiące dziąsła.
Ochronne nakładki na zęby dla sportowców.
Są dyscypliny sportowe, których uprawianie niesie duże ryzyko doznania urazu twarzy. Dlatego sportowcom i amatorom czynnie uprawiającym sporty kontaktowe często są proponowane nakładki ochronne, znane również pod nazwami: szyna ochronna, szyna bokserska. Znacząco zmniejszają one ryzyko złamania czy też pęknięcia zębów podczas uprawiania ulubionej dyscypliny.
Ochronne nakładki na zęby dla dzieci.
Dzieci to grupa najbardziej narażona na urazy zębów. Związane jest to z dużą aktywnością i nie do końca jeszcze rozwiniętą koordynacją i zmysłem równowagi. Ponad to zęby dzieci nie są do końca zmineralizowane i są po prostu słabsze niż zęby dorosłych. Z tego powodu możliwe jest wykonanie dla dzieci specjalnych miękkich szyn ochronnych. Dzieci korzystają z nich na przykład podczas jazdy na rowerze czy też jazdy na rolkach, w przypadku upadku szansa, że złamią się im zęby jest znacznie mniejsza.
Nakładki na zęby w schorzeniach stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni.
Do tej grupy nakładek na zęby zaliczamy między innymi szyny relaksacyjne zmniejszające napięcie mięśni żucia lub na przykład szyny repozycyjne, które mają za zadanie przywrócić warunki w stawie do takich aby były jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Do tej grupy nakładek można zaliczyć również nakładki podnoszące zwarcie stosowane u osób, które długo nie używały uzupełnień protetycznych (a powinny). Powyższe metody leczenia są wykonywane zazwyczaj przez specjalistów lekarzy protetyków (nigdy techników!) zajmujących się leczeniem dysfunkcji zespołu stawu skroniowo-żuchwowego.
Estetyczne tymczasowe nakładki na zęby.
Rozwiązanie, które pojawiło się stosunkowo niedawno, polega na tymczasowej poprawie stanu uzębienia poprzez nakładanie specjalnych, ruchomych (wyjmowanych) nakładek wywołujących wrażenie zdrowego, zadbanego uśmiechu. Niestety jest to tylko wrażenie a nie rozwiązanie docelowe. Niemniej jednak takie nakładki są poszukiwane przez pacjentów, którym zależy na błyskawicznym poprawieniu estetyki swojego uzębienia, na przykład przed ważnymi uroczystościami takimi jak ślub. Rozwiązania te są jednak tymczasowe i pod nakładkami dalej pacjenci mają swoje brzydkie zęby – warto przeczytać ten artykuł: białe zęby jeśli interesują nas długofalowe rozwiązania.
Ortodontyczne nakładki na zęby.
Jest to całkowita nowość na chwilę obecną nie dostępna jeszcze na polskim rynku usług stomatologicznych. Produkt ten zastępować ma aparat ortodontyczny a składa się z szeregu odpowiednio przygotowanych nakładek na zęby. Są one skonstruowane w ten sposób, że powodują powolne przesuwanie zębów do stanu prawidłowego zgryzu.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Wybielanie zębów w domu – bardzo skuteczna metoda!
Każdy z nas chce dążyć do kanonu piękna. Nic, więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na różnego...