Jak zostać stomatologiem (dentystą)?
Część z młodych osób zastanawiających się, jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać bierze pod uwagę podjęcie studiów stomatologicznych (a poprawniej studiów na kierunku lekarsko-dentystycznym). Obiegowe opinie o studiach na kierunku stomatologii są różne jednak, niemniej jednak jeden element jest dla nich wspólny: warto zostać stomatologiem. Co więc zrobić, żeby zostać dentystą?
Początek w liceum.
Pierwsze kroki to tak naprawdę liceum (albo inna szkoła średnia). Właśnie w tym okresie wielu młodych ludzi podejmuje decyzję o kandydowaniu na studia stomatologiczne.
To tutaj zaczyna się nauka i przygotowywanie do matury. Wyższe uczelnie medyczne prowadzące studia na kierunku lekarsko-dentystycznym wymagają zawsze zdawania matury z biologii (oczywiście na poziomie rozszerzonym) i matury z chemii (również poziom rozszerzony). W części z polskich uniwersytetów medycznych wymagana jest dodatkowo matura z fizyki (lub matematyki).
Bez wyników powyżej 80% z matur z biologii i chemii nie ma, co myśleć o bezpłatnych studiach na stomatologii, jednak i one nie gwarantują dostania się na ten kierunek.
Stosunkowo wysokie progi są też na studia płatne. W zasadzie są to różnice jednego – dwóch punktów w stosunku do zwykych studiów.
Rekrutacja na studia stomatologiczne.
Właściwa rekrutacja w obecnym systemie startuje wraz z wynikami matur (pierwsze dokumenty należy składać wcześniej) od początku lipca a kończy się w zależności od uczelni pod koniec lipca lub trwa nawet do pierwszych tygodni października. Każdy uniwersytet medyczny podaje swoje wymagania rekrutacyjne na odpowiednich stronach internetowych. Jak już wspomnieliśmy wcześniej bez bardzo dobrych wyników z matury z biologii i chemii nie ma, co myśleć o dostaniu się na stomatologie.
Ciężkie studia.
Po dostaniu się na studia zaczyna się prawdziwa nauka. Materiału jest nieporównywalnie więcej niż w liceum a czasu na jego opanowanie dużo mniej. Wykładowców (szczególnie na pierwszych latach) nie interesują żadne wymówki.
Zajęcia czasami trwają do późnych godzin, niektóre potrafią kończyć się po 22; 00 a nawet później! Czas kształcenia to w obecnych warunkach 5 lat plus rok na odbycie stażu.
Najnowsze zmiany zaproponowane przez ministerstwo zdrowia skracają studia o rok a staż będzie odbywała się w ramach piątego roku. Studia w porównaniu do innych kierunków należą do jednych z najcięższych w Polsce – dużo zależy od uczelni, na której chcemy studiować. Więcej o toku samych studiów piszemy w artykule: stomatologia studia.
Ostatecznie ministerstwo zdrowia wycofało się z proponowanych zmian i studia stomatologiczne w dalszym ciągu trwają pięć lat. Plus potem rok stazu.
Pewna przyszłość – czy na pewno?
Sterotyp jest taki, że warto starać się o to żeby studiować stomatologię, dlaczego? Po studiach praktycznie nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Dodatkowo każdy myśli, że lekarze dentyści zarabiają dużo pieniędzy.
Prawda jest jednak inna. Przyszłe zarobki zależą od bardzo wielu czynników. Aby osiągnąć w stomatologii prawdziwy sukces zawodowy (no i finansowy) potrzeba bardzo dużo pracy.
Wysiłek jaki należy włożyć w swoją niesutanną edukację. Koszty niezliczonych często bardzo drogich kursów i szkoleń. W końcu lata wyrzeczeń w stosunku do bliskich i mała ilość wolnego czasu. To wszystko cena bycia dobrym stomatologiem.
Pytanie czy warto musi pozostać otwartę. Każdy kto zastanawia się nad wyborem tej ścieżki kariery powinien wiedzieć, że jest to trudna, wymagająca wielu poświęceń praca! Często zanim przyjdzie odpowiednia gratyfikacja finansowa musi minąć sporo czasu.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Stomatologia, studia są ciężkie i trudne – czy mimo wszystko warto?
Stomatologia to bardzo ciekawa i prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Czy warto myśleć o studiowaniu...
Leczenie zęba.
Leczenie zębów to bardzo złożona i największa dziedzina stomatologii (nie wszyscy wiedzą, że stomatolodzy zajmują...