Leczenie kanałowe zęba na NFZ, – komu refundacja?
Leczenie endodontyczne zębów (inna nazwa: leczenie kanałowe) to popularny zabieg wykonywany praktycznie w każdym gabinecie stomatologicznym. Przeważnie leczenie kanałowe jest pełnopłatne i nie jest możliwa refundacja, – czyli leczenie kanałowe na NFZ. Od tej reguły są jednak wyjątki i właśnie o nich dzisiaj napiszemy.
Co to jest leczenie kanałowe?
Krótkie przypomnienie o tym, czym jest leczenie kanałowe zęba: zabieg polega na usunięciu z wnętrza zęba zakażonej miazgi, (czyli tkanki, w której skład wchodzą włókna nerwowe) i zastąpienie jej materiałem do wypełnienia kanałów (praktycznie zawsze gutaperka). Więcej informacji o samym leczeniu kanałowym znajdą Państwo tutaj:, na czym polega leczenie kanałowe zęba?
Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba?
Wielu pacjentów zastanawia się ile będzie ich kosztować wizyta u dentysty, który będzie leczył endodontycznie ich zęby? Na to pytanie tak jak nie ma w całej Polsce uniwersalnego cennika usług stomatologicznych tak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zainteresowanych odsyłamy do osobnego artykułu na ten temat: ile kosztuje leczenie kanałowe?
Możliwości refundacji leczenia kanałowego na NFZ.
- Część pacjentów niestety nie dysponuje środkami pieniężnymi lub nie chce ponosić dodatkowych kosztów na opiekę stomatologiczną i zastanawia się nad możliwością leczenia kanałowego na NFZ, – czyli możliwością jego refundacji. Niestety tutaj musimy zmartwić polskich pacjentów, bowiem NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) refunduje leczenie kanałowe tylko i wyłącznie w kilku przypadkach:
- Wszystkim ubezpieczonym pacjentom, jeżeli leczenie kanałowego dotyczy zęba jednokanałowego – w praktyce różnie interpretowany przepis – niektóre gabinety stomatologiczne leczą kanałowo na NFZ tylko zęby przednie (od trójki do trójki), lecz należy wziąć pod uwagę, że ze względu na osobniczą zmienność ząb, który jest w ponad 90% przypadków zębem jednokanałowym może mieć dwa lub więcej kanałów!
- Leczenie kanałowe wszystkich zębów u dzieci i młodzieży do 18 roku życia obejmujące leczenie do 3 kanałów w zębie – w praktyce niektóre zęby trzonowe bardzo często mają 4 kanały, więc tego refundowane leczenie kanałowe nie obejmuje.
- Leczenie kanałowe wszystkich zębów u kobiet w ciąży i połogu (do 42 dnia od końca porodu) podobnie jak wyżej refundowane jest leczenie do 3 kanałów w jednym zębie (uwaga odnośnie zębów 4 kanałowych jak wyżej). Przypominamy, że nie ma możliwości leczenia części kanałów w zębie, – czyli nie można wyleczyć 3 kanałów w zębie 4 kanałowym – jest to wbrew zasadom leczenia endodontycznego.
- Dodatkowym problemem w leczeniu kanałowym na NFZ jest ewentualne (w praktyce bardzo często spotykane) zakażenie kanałów w tym wypadku zarówno dla kobiet w ciąży i połogu jak i młodzieży i dzieciom do 18 roku życia przysługuje leczenie i wypełnienie tylko 2 kanałów.
Niejasności i różne interpretacje.
W związku z tym, że różne gabinety różnie interpretują bardzo nieprecyzyjne wytyczne refundacji NFZ najlepiej przed planowanym leczenie kanałowym zęba porozmawiać o tym z rejestratorką bądź umówić się na wizytę konsultacyjną i zasięgnąć opinii lekarza stomatologa.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Stomatologia, dentysta na NFZ – pełna lista świadczeń!
W niniejszym artykule prezentujemy pełną listę świadczeń stomatologicznych dostępnych za darmo dla osób...
Skaling zębów – przeczytaj zanim zrobisz!
Czym jest skaling zębów? Co może grozić, gdy nie robi się go regularnie, czy zabieg boli? Czy można zrobić skaling...
Na czym polega leczenie kanałowe zęba?
Leczenie kanałowe to obecnie standard w leczeniu schorzeń dotykających zęby. Pozwala ono uratować zęby, które...