Ból zęba – jak się go pozbyć?

Ból zęba to niestety bardzo nieprzyjemna sprawa. Przykre jest to, że styczność z nim ma większość osób czy to bezpośrednio czy też pośrednio (na przykład rodzice dziecka z bolącym ząbkiem). Ból zęba potrafi napsuć sporo krwi, co więc robić gdy boli nas ząb, gdzie szukać pomocy, jakie leki stosować na ból zęba? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć  poniżej.

Dlaczego boli mnie ząb?

Przyczyny bólu zęba są bardzo różne. Co więcej ból zęba nie koniecznie może być spowodowany jakąś patologią – ma to miejsce na przykład przy wyrzynaniu się zębów – stricte rzecz biorąc boli wtedy dziąsło nad wyrzynającym się zębem, ale pacjent szczególnie małe dziecko nie jest w stanie zazwyczaj tego odróżnić od klasycznego bólu zęba (więcej na temat wyrzynania się zębów w naszym kompendium pod tytułem: ząbkowanie -już wkrótce). Jednak niestety w 90 procent przypadków ból zęba jest wynikiem jakiegoś procesu patologicznego.

Co to może być?

 • Nadwrażliwość zęba – jest to ból spowodowany podrażnieniem miazgi przez zewnętrzne bodźce środowiskowe na przykład zimne pokarmy, przepływające powietrze i tym podobne. Reakcja bólowa jest zazwyczaj nieadekwatna do siły bodźca. Nadwrażliwość może być wywołana wieloma rzeczami na przykład miejscowym ubytkiem szkliwa.
 • Głęboki ubytek próchnicowy – czyli potocznie dziura w zębie, zasada jest podobna jak w poprzednim wypadku (miazga jest drażniona przez różne bodźce).
 • Ząb z zakażoną miazgą – w tym wypadku ząb boli z powodu zakażenia bakteriami, które przeniknęły do miazgi na skutek rozwoju i penetracji zęba przez próchnicę.
 • Ząb z martwą miazgą – to, że miazga może boleć jest oczywiste, natomiast ząb może boleć również gdy miazga (czyli unerwiona tkanka zęba) uległa obumarciu. Dlaczego? W takich przypadkach zapalenie szerzy się prze korzeń na tkanki okołowierzchołkowe i dalej kość, okostną nawet może penetrować do tkanek miękkich. Towarzyszy temu duży ból i lepiej interweniować zanim się on pojawi. Więcej na temat tego czym grozi ząb z obumarłą miazgą w artykule: martwy ząb.
Ból zęba spowodowany próchnicą

Ból zęba najczęściej spowodowany jest znacznych rozmiarów ubytkiem próchnicowym. Strzałką zaznaczono zmianę, która wywoływała ból u pacjenta.

Co na ból zęba? Jest pewny sposób!

Najlepszym i tak naprawdę jedynym skutecznym i polecanym przez nas sposobem na bol zęba jest wizyta u dentysty! Wiele ośrodków przyjmuje pacjentów z bólem poza kolejnością – naturalnie nie znaczy to, że zostaną oni przyjęci natychmiast, ale z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że będzie to tego samego dnia. Tylko lekarz stomatolog jest w stanie ocenić przyczynę, z powodu której boli nas ząb i udzielić profesjonalnej pomocy. Należy pamiętać, że tylko on dysponuje odpowiednim zapleczem diagnostycznym na przykład gdy zachodzi potrzeba wykonania zdjęcia RTG zęba. Pozwoli to często rozwiązać problem bolącego zęba raz a porządnie!

Co można zrobić zanim trafisz na fotel dentystyczny?

Możesz zastosować zwykłe leki przeciwbólowe, które działają również przeciwzapalnie, mowa tutaj o popularnych środkach dostępnych bez recepty. Absolutnie nie należy ich stosować bez opamiętania, broń boże nie można przekraczać maksymalnych dawek. Wizyta u dentysty i tak jest nie do uniknięcia. Pomagają też na przykład zimne okłady, więcej informacji co można robić a czego nie można gdy boli ząb znajdą Państwo w artykule: domowe sposoby na ból zęba.

Warto iść za ciosem!

Ból zęba prędzej czy później i tak zaprowadzi was do gabinetu stomatologicznego, nawet jeśli konieczne będzie usunięcie (więcej informacji na jego temat w artykule: wyrywanie zęba) to i tak spotkamy się z dentystą (to nie czasy gdy takie rzeczy załatwia się u kowala). Warto wtedy iść za ciosem i umówić się na leczenie pozostałych a nie tylko bolącego zęba – niech ból zęba stanie się impulsem do zmian i zadbania o zdrowie jamy ustnej – ze zdrowymi zębami i pięknym uśmiechem po prostu lepiej się żyje!

Advertisement

4 odpowiedzi do “Ból zęba – jak się go pozbyć?”

 1. ania

  Lut 18. 2013

  Hehe no tak wizyta u dentysty prędzej czy później – nie ma co! Pocieszyliście mnie 😉

  Reply to this comment
 2. lidia

  Mar 04. 2013

  no no ja motam sie z bolu od piatku.w piatek bylam na pogotowiu zatrul mi 2 a 3 otworzyl bolalo mnie do soboty a w niedziele puchlam caly dzien z drugiej strony nic nie pomoglo na bol nawet duza ilosc ketonalu bol zeba to najgorsze co moze nas spotkac.

  Reply to this comment
 3. Kaśka

  Mar 22. 2013

  Pierwszo słysze żeby lekarz truł 2 zęby na raz nie wiem dentystów juz oblatałam ale takie komedyjki ?poza tym odważna jesteś mając swiadomośc jaki później będzie ból

  Reply to this comment
 4. kasia

  Cze 21. 2013

  mnie ząb bolał cały tydzień ,byłam spuchnięta płakałam a nawet krzyczałam z bólu,nie chciało mi się już żyć, niema nic gorszego po wyrwaniu go u dentysty bolało mnie jeszcze tydzien tzn pulsował mocno ,teraz dochodzę do siebie :)nikomu nie życzę takiego bólu,dlaczego człowiek musi tak cierpieć.

  Reply to this comment

Skomentuj