Ząb mądrości: ból, objawy – zostawić czy usunąć?
Ząb mądrości to potoczna nazwa trzeciego zęba trzonowego. Wielu pacjentów zastanawia się nad jego usuwaniem, u części z nich podyktowane jest to bólem zęba mądrości. Wokół wyrzynania się zębów mądrości i ich późniejszego usuwania narosło sporo mitów. Czy rzeczywiście każdy ząb mądrości trzeba usuwać, czy zabieg jest bolesny? Na te pytania i wiele innych odpowiedź znajdą państwo poniżej.
Ząb mądrości a ból.
Zęby mądrości często dają o sobie znać dolegliwościami bólowymi. W zasadzie mogą być one dwojakiego pochodzenia. Pierwszy rodzaj bólu to ten towarzyszący wyrzynaniu się zęba mądrości. Wiek, w którym możemy spodziewać się wyrzynania trzecich zębów trzonowych to przedział od 17 do 24 roku życia. Granice czasowe są bardzo zmienne, bo znane są przypadki wyrzynania się zębów mądrości po 40 roku życia. Czasami ząb mądrości odsłania się w bardzo późnym wieku na skutek działania protez zębowych, których ucisk powoduje utratę kości nad takim zębem.
Zepsuty ząb mądrości – objawy.
Kolejną przyczyną bólu może być stan zapalny towarzyszący zapaleniu miazgi zęba mądrości z głębokim ubytkiem próchnicy. Jest to bardzo częsta sytuacja, ponieważ zęby te są niejako schowane w najodleglejszych zakątkach jamy ustnej (za „siódemkami”) i wielu pacjentów ma poważne trudności w utrzymaniu ich prawidłowej higieny. Ból zęba mądrości może pojawić się również na skutek zapalenia kieszonki dziąsłowej, ma to miejsce najczęściej, gdy ząb nie wyrznął się całkowicie i jest jeszcze częściowo pokryty dziąsłem.
Ząb mądrości usuwać czy nie?
Należy mieć na uwadze, że każdy przypadek jest inny i zawsze trzeba szukać indywidualnego rozwiązania problemu z zębami mądrości. Niemniej jednak wypracowane są pewne standardy postępowania i tak do wskazań do usunięcia zęba mądrości należą:
- Częściowe bądź całkowite zatrzymanie zęba mądrości w kości – bardzo częsta sytuacja, wyrzynanie takiego zęba ustało lub zostało zablokowane i jest on częściowo bądź całkowicie przykryty kością. Zatrzymany ząb mądrości może powodować problemy z innymi zębami – na przykład, gdy rośnie w kierunku „siódemki”. Przy zębach zatrzymanych częściowo tworzy się często wspomniana już kieszeń dziąsłowa i stan zapalny. Oba typy zatrzymanych zębów mądrości usuwa się chirurgicznie.
- Próchnica zęba mądrości – jak już zostało wspomniane wyżej: zęby mądrości często są niedomywane przez znaczną grupę pacjentów. Skutkuje to szybkim rozwojem głębokich ubytków próchnicowych. Jeśli wobec takiego zęba nie ma żadnych planów protetycznych nie warto zazwyczaj go leczyć zachowawczo i należy podjąć decyzję o usunięciu.
- Stany zapalne – nawracające stany zapalne wokół zębów mądrości również są wskazaniem do usunięcia takiego zęba. Objawiają się one zazwyczaj bólem dziąsła, czasami może występować szczękościsk i inne dolegliwości.
- Torbiele – czasami przy zębach mądrości mogą tworzyć się torbiele zębopochodne. Jest to dosyć niebezpieczna sytuacja, bowiem torbiel rośnie wolno przez lata nie dając żadnych objawów bólowych. Może znacznie obniżyć wytrzymałość kości prowadząc niekiedy do jej złamania. Torbiele i zęby mądrości, które je spowodowały usuwa się chirurgicznie.
- Wskazania ortodontyczne – zęby mądrości usuwa się także z powodu stłoczeń, które mogą powodować w łuku zębowym podczas ich wyrzynania.
Usuwanie zęba mądrości.
W zależności od powodu zgłoszenia się pacjenta, zgłaszanych (bądź nie) objawów, umiejscowienia danego zęba mądrości i sytuacji klinicznej lekarz dentysta podejmuje decyzję o usuwaniu bądź pozostawieniu zęba. Dodatkowo tylko stomatolog jest w stanie ocenić czy dany ząb mądrości należy usuwać chirurgicznie czy też nie będzie to konieczne i wystarczy „zwykłe” usunięcie. Więcej na temat samego zabiegu tutaj: usuwanie ósemek.
Podsumowując, jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości odnośnie naszych zębów mądrości najlepiej będzie, gdy zapiszemy się na wizytę do naszego dentysty, bo tylko on jest w stanie ocenić nasz konkretny przypadek i zaplanować odpowiednie leczenie.