Wyrywanie zęba, znieczulenie, kwestia NFZ, czy boli?
Czasami zdarza się niestety tak, że ząb nie kwalifikuje się do dalszego leczenia, lub jego leczenie ma bardzo niepewne rokowanie i długotrwałe jego utrzymanie w jamie ustnej jest mocno wątpliwe nawet przy przeprowadzeniu poprawnego leczenia z zastosowaniem najnowocześniejszych metod, jakimi dysponuje dentysta. Wreszcie czasami ząb należy wyrwać z innych przyczyn takich jak przyczyny ortodontyczne, protetyczne lub periodontologiczne (dziedzina stomatologii zajmująca się przyzębiem, czyli w dużym uproszczeniu wszystkim dookoła zęba). Wszystkie te przyczyny prowadzą do jednego: konieczności wyrwania zęba. Czy jest się, czego obawiać? Czy zabieg wyrwania zęba boli? Czy za wyrywanie zęba trzeba płacić, czy można zrobić to za darmo na NFZ? Na te wszystkie pytania odpowiedzi znajdują się poniżej.
Wyrywanie zęba to termin potoczny.
Na sam początek warto dodać, że termin „wyrywanie zęba” to nazewnictwo potoczne. Prawidłowo zabieg powinno nazywać się ekstrakcją zęba bądź usuwaniem zęba.
Jak wygląda wyrywanie zęba?
Zabieg wyrywania zęba zaczyna się od oceny zęba i miejsca jego usunięcia przez lekarza dentystę (rozważamy oczywiście sytuację, gdy ząb został już ostatecznie zakwalifikowany do usunięcia). Następnie podawany jest odpowiedni rodzaj znieczulenia z lekami znieczulającymi dobranymi indywidualnie do potrzeb danego pacjenta (więcej na ten temat w kolejnym akapicie). Po osiągnięciu efektu znieczulenia lekarz może przystąpić do wyrywania zęba. Zazwyczaj najpierw następuje zwichnięcie zęba, później ząb jest wyrywany. Wszystkie manipulacje w jamie ustnej związane z wyrywaniem zęba wykonywane są przy użyciu specjalnych narzędzi do chirurgii stomatologicznej. Po usunięciu zęba następuje oczyszczanie zębodołu i założenie (w razie konieczności) opatrunku.
Znieczulenie podczas wyrywania zęba. Czy wyrywanie zęba boli?
Zabieg usunięcia zęba jest w zasadzie nie bolesny. Rutynowo przeprowadzany jest w znieczuleniu nasiękowym bądź/i przewodowym w zależności od tego, który ząb jest wyrywany. Nie oznacza to, ze pacjent nic nie czuje. Pacjenci opisują to uczucie, jako ucisk nie jest to jednak ból. Jest to zupełnie normalna i prawidłowa reakcja związana z tym, że leki znieczulające usuwają całkowicie czucie bólu natomiast nie znoszą czucia wewnętrznego. Czy są sytuacje, w których wyrywanie zęba może boleć? Niestety czasami (bardzo rzadko) takie przypadki się zdarzają – związane jest to z rozległym stanem zapalnym i tym samym problemem z rozwinięciem się pełnego efektu znieczulenia. Jednak głowa do góry dentyści potrafią poradzić sobie i w takich sytuacjach – zabieg może zostać odroczony do czasu ustąpienia stanu zapalnego, lub w przypadku konieczności natychmiastowego usunięcia zęba przeprowadzony w sposób komfortowy dla pacjenta (na przykład: inny rodzaj znieczulenia).
Czego nie można robić po wyrwaniu zęba?
Jeżeli lekarz dentysta nie zalecił inaczej to nie należy płukać jamy ustnej – może to doprowadzić do wymycia skrzepu znajdującego się w miejscu po usuniętym zębie a tym samym skutkować upośledzeniem gojenia i dolegliwościami bólowymi. Należy powstrzymywać się bezwzględnie od picia alkoholu i co bardzo ważne palenia tytoniu bezpośrednio po zabiegu. Warto unikać forsownych prac. W przypadku bólu po ekstrakcji zęba i pojawienia się opuchlizny można stosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe bez recepty (odpowiednie dla stanu własnego zdrowia) i zewnętrznie zimne okłady. Czasami po wyrwaniu zęba dentysta wsadza w ranę specjalny gumowy wężyk zwany setonem, więcej na ten temat w artykule: ropień zęba.
Co dalej po wyrwaniu zębów?
Po wyrwaniu wszystkich zębów, które zostały przeznaczone do tego celu następują dalsze etapy leczenia zależne od tego, co potrzebuje dany pacjent. Takie jak dalsza higienizacja jamy ustnej, leczenie zachowawcze i w końcu na przykład zaopatrzenie pacjenta w protezy (więcej na ten temat tutaj: sztuczna szczęka – NFZ?)
Czy można wyrwać zęby za darmo na NFZ?
Tak zabieg wyrywania zęba jest procedurą refundowana ze środków NFZ. Dodatkowo do samego zabiegu przysługuje także standardowe znieczulenie, za które płaci NFZ (tylko w przypadku wyrywania zęba do innych procedur takich jak leczenie zęba nie przysługuje darmowe znieczulenie). Naturalnie darmowe wyrywanie zębów może być przeprowadzone tylko w gabinecie, który ma podpisany kontrakt z NFZ i limit niewykorzystanych punktów w ramach tego kontraktu.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Zapalenie okostnej zęba – bardzo silny ból, jak to wyleczyć?
Zapalnie okostnej to temat obszerny, złożony i niestety bolesny. Z tego powodu poniżej przygotowaliśmy spis...
Ropień zęba – objawy, leczenie, jak sobie pomóc?
Ropień zęba to termin potoczny często używany przez pacjentów na określenie ropni okolic twarzy, fachowo...
Objawy ząbkowania – jak pomóc swojemu dziecku?
Ząbkowanie – szczególnie w wieku niemowlęcym to dosyć trudny okres w życiu. W końcu małe dziecko nie zdaje sprawy co...