Martwy ząb – czym może grozić?
Masz martwy ząb – brzydko wygląda? Nie boli, ale zastanawiasz się czy może zacząć sprawiać problemy w przyszłości? Jeżeli na któreś z tych pytani odpowiedziałeś twierdząco to jesteś we właściwym miejscu! W tym artykule postaramy się rozwiać twoje wątpliwości odnośnie martwych zębów.
Martwy ząb, – czym jest?
Jest to w zasadzie potoczne określenie na ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi, – czyli tkanki znajdującej się wewnątrz zęba. Zawierającej miedzy innymi włókna nerwowe, których drażnienie powoduje ból zęba. Jakim cudem ząb pozbawiony nerwów może, więc boleć? O tym za chwilę, na razie skupmy się jeszcze na podstawowych informacjach. Wiemy już, że martwy ząb jest pozbawiony żywej miazgi, jednak natura nie znosi próżni i coś zamiast tej miazgi w środku zęba musi być. Tutaj dochodzimy do sedna problemu: martwy ząb może być zupełnie w porządku, gdy obumarłe tkanki w środku zęba zostały przez lekarza w trakcie leczenia kanałowego zęba zamienione na gutaperkę (specjalny materiał stomatologiczny służący do wypełniania kanałów zęba). Co jednak, gdy ząb jest martwy na przykład z powodu próchnicy lub urazu?
Martwy ząb może sprawiać problemy!
Przyjmijmy taką sytuację, że do obumarcia miazgi w zębie doszło na skutek zaawansowanej próchnicy. Bakterie żyjące w ognisku próchnicy tak bardzo zniszczyły ząb, że dostały się do miazgi, zakaziły ją i spowodowały jej śmierć. Pacjent odczuwał wcześniej ból zęba, ale nie był on specjalnie silny i łatwo dało się go łagodzić zwykłymi lekami przeciwbólowymi a po kilku dniach całkowicie minął. Z czasem martwy ząb zmienił kolor. Pacjent o całym problemie zapomniał, aż tu nagle pojawia się opuchlizna i bardzo silny ból. Co się stało? Najprawdopodobniej bakterie znajdujące się w środku zęba przedostały się do tkanek okołowierzchołkowych i zapalenie zaczęło się rozwijać poza zębem. W wielu przypadkach może skończyć się to ropniem.
Ząb może obumrzeć także po urazie.
Kolejną częstą przyczyną powstawania martwych zębów są urazy. Ząb może przez bardzo długi czas liczony w miesiącach wyglądać zupełnie normalnie i nie dawać objawów bólowych, mimo to miazga na skutek urazu obumarła i w rezultacie w końcu może pojawić się ból lub inne problemy. Dynamika procesu jest różna tak jak różni są pacjenci gabinetów stomatologicznych, toczy się on inaczej niż przy udziale bakterii niemniej jednak rezultat jest podobny.
Martwe zęby mogą powodować torbiele.
Wokół korzenia martwego zęba mogą powstawać groźne zmiany. Często nie dają one żadnych dolegliwości i są wykrywane przypadkiem przy okazji wykonywania zdjęcia RTG (więcej na temat zdjęć RTG w stomatologii znajdą państwo tutaj: prześwietlenie RTG zęba). Dlatego nie należy czekać z martwym zębem w jamie ustnej i jak najszybciej trzeba zgłosić się do lekarza stomatologa w celu podjęcia leczenia.
Jak się leczy martwe zęby?
Jeżeli są szanse na zachowanie martwego zęba w jamie ustnej to warto o to zabiegać! Rozwiązaniem jest leczenie kanałowe zęba i jego późniejsza odbudowa. Taki ząb może prawidłowo służyć nam do końca życia.
Nie warto czekać.
Jeszcze raz na koniec należy podkreślić, że nie warto zwlekać z podjęciem leczenia martwego zęba, czas działa w większości przypadków niestety na naszą niekorzyść, im szybciej udamy się do lekarza dentysty tym lepiej dla naszego zdrowia a szansa na zachowanie zęba będzie zdecydowanie większa, niż gdy będziemy czekać z wizytą.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Ropień zęba – objawy, leczenie, jak sobie pomóc?
Ropień zęba to termin potoczny często używany przez pacjentów na określenie ropni okolic twarzy, fachowo...