Usuwanie korzenia zęba, czy boli, NFZ, znieczulenie – ważne informacje.
Czasami zdarza się tak, że ząb się złamie – jego korona odpadnie a korzeń tkwi dalej w zębodole. Zazwyczaj są tego dwie przyczyny: uraz lub bardzo rozległy ubytek próchnicy zębów. Wielu pacjentów niestety nie od razu zgłasza się z takimi problemami do dentystów i w takich wypadkach bardzo często pojawia się ból. Konieczny wtedy jest zabieg usuwania korzenia zęba.
Usuwanie korzenia zęba, – na czym polega?
W gruncie rzeczy dentyście chodzi o pozbycie się niefunkcjonalnego fragmentu zniszczonego zęba tkwiącego w dziąśle. Dlaczego nie pełni on już swojej funkcji łatwo jest się domyślić: brak korony eliminuje zęba ze zgryzu, o funkcji estetycznej także nie może być mowy.
Jak wygląda usuwanie korzenia zęba?
Wszystko zależy od jego lokalizacji, jeżeli jest on dobrze widoczny to zabieg najprawdopodobniej nie będzie nastręczał zbyt wielu problemów, dentysta zwichnie taki korzeń i wyjmie odpowiednimi instrumentami z jamy ustnej. Natomiast korzenie złamane tkwiące głęboko w zębodole będą mogły wymagać większego zabiegu z wytworzeniem płata śluzówkowo – okostnowego i założeniu szwów po zabiegu. Przy usuwaniu większej ilości korzeni zębów, lub w niektórych przypadkach konieczne będzie wcześniejsze wykonanie prześwietlenia, więcej informacji: panoramiczne zdjęcie zębów.
Ból podczas usuwania korzenia zęba.
Praktycznie w każdym przypadku usuwanie korzenia zęba jest bezbolesne. Stomatolodzy dysponują obecnie odpowiednimi środkami znieczulającymi niwelującymi całkowicie uczucie bólu. Rzadko zdarza się tak, że stan zapalny wokół korzenia jest tak rozległy, że powoduje słabsze działanie znieczulenia, ale zdarza się to rzadko (nawet jak korzeń zęba boli i wokoło jest duża opuchlizna nie oznacza to, że zabieg będzie bolesny). Dyskomfort może pojawić się po zabiegu i utrzymywać przez kilka dni po nim – w tym przypadku wystarczą ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Należy również odróżnić czucie bólu od czucia głębokiego: pacjent będzie czuł, że korzeń zęba się rusza:, „że coś się dzieje” natomiast nie będzie to uczucie bólu.
Usuwanie korzenia zęba na NFZ.
Dla osób ubezpieczonych w NFZ zabieg usuwania korzenia zęba jest nieodpłatny (naturalnie w gabinetach stomatologicznych, które mają podpisaną umowę z NFZ-tem). Podobnie jest ze znieczuleniem.
Czy zawsze trzeba usuwać?
Niestety z reguły tak. Jest jednak nieliczny odsetek przypadków, że pozostawiony korzeń może służyć do protetycznej odbudowy korony zęba. Jest to dosyć dobre rozwiązanie jednak muszą być spełnione ścisłe warunki, aby taka odbudowa miała szanse powodzenia.
Nie lekceważ sytuacji!
Pozostawiony korzeń zęba (z łaciny: radix relictae) należy usunąć, nawet jak nie daje on dolegliwości bólowych i jest zarośnięty dziąsłem. Stanowi on ognisko zakażenia i może być przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem na przykład takich jak: ropień zęba. Dodatkowo praktycznie w każdej chwili może on zacząć boleć. Dlatego nie warto zwlekać z usunięciem takiego korzenia! Najlepiej już teraz zapisz się na najbliższy wolny termin u swojego lekarza dentysty.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Dziura w zębie – leczenie, ból, przydatne informacje.
Dziura w zębie to bardzo potoczna nazwa ubytku próchnicowego. Jak wielokrotnie już pisaliśmy próchnica to niestety...
Bezbolesne leczenie zębów – czy to możliwe?
Ze strachem przed wizytą u dentysty ma problem duży odsetek pacjentów gabinetów stomatologicznych, część z...