Zdjęcie panoramiczne zębów: cennik, NFZ, skierowanie – potrzebne informacje.
Rentgenowskie zdjęcie przeglądowe jamy ustnej inaczej nazywane panoramicznym zdjęciem zębów, lub potocznie: „panoramą zębów” jest bardzo pomocne i potrzebne w procesie leczenia stomatologicznego. Jakie są wskazania do jego wykonania, czy jest możliwość refundacji zdjęcia panoramicznego zębów ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ)? Wreszcie ile kosztuje wykonanie takiego zdjęcia prywatnie? Te wszystkie pytania często zadają sobie pacjenci gabinetów stomatologicznych, którzy poniżej znajdą potrzebne informacje i odpowiedzi.
Kiedy lekarz zazwyczaj zleca wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów?
To czy lekarz dentysta zleci pacjentowi wykonanie panoramy zębów zależy od wielu czynników. O tym czy trzeba zrobić zdjęcie decyduje stomatolog, który bierze pod uwagę potrzeby lecznicze danego pacjenta, stan wyjściowy jamy ustnej i zębów, z jakim zgłasza się on do gabinetu stomatologicznego. Często lekarz zaczynający kompleksowy proces leczenia (więcej na ten temat tutaj: kompleksowe leczenie zębów) – aby mieć pełen obraz aktualnego stanu jamy ustnej decyduje się na wydanie odpowiedniego skierowania na pierwszej wizycie w swoim gabinecie.
Co dentysta może określić po zdjęciu?
Na prześwietleniu widoczny jest stan struktur, które w normalnych warunkach są niedostępne dla badania wzrokiem. Na zdjęciu panoramicznym zębów uwidaczniają się struktury kości szczęk i żuchwy, zęby i układ ich korzeni, widoczne są fragmenty lub całość zatoki szczękowej i wiele, wiele innych struktur anatomicznych pozostających w ukryciu. Daje to szanse lekarzowi na znalezienie przyczyn choroby (na przykład fragment korzenia zęba tkwiący głęboko w kości) lub monitorowania leczenia lub progresji choroby (na przykład przy zapaleniach przyzębia z destrukcją kości). Istotne jest, że tylko wykwalifikowany lekarz dentysta może podejmować się oceny takiego prześwietlenia, nie mogą robić tego technicy dentystyczni a tym bardziej sami pacjenci.
Czy na zdjęcie panoramiczne zębów potrzebne jest skierowanie?
Tak, aby wykonać panoramiczne zdjęcie uzębienia potrzebne jest skierowanie od lekarza. Dzieje się tak ze względu na przyjmowaną dawkę promieniowania RTG związaną z prześwietleniem. Jest to logiczne zabezpieczenie przed tym, aby pacjenci nie robili sobie zdjęć sami a tym samym nie przyjmowali nadmiernej dawki szkodliwego promieniowania.
Czy panoramiczne zdjęcie zębów jest refundowane przez NFZ?
Panoramiczne zdjęcie RTG zębów może być refundowane przez NFZ tylko w określonych przypadkach (w niektórych chorobach jamy ustnej na przykład: przyzębia). Dentysta kierujący na zdjęcie udzieli niezbędnych informacji czy w danym wypadku będzie ono zrobione bezpłatnie na NFZ czy też będzie ono płatne.
Chcesz wiedzieć jakie prześwietlenie zębów należy ci się na NFZ:
To zdjęcia RTG zęba możesz zrobić dwa razy za darmo!
Ile kosztuje wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów?
Koszty różnią się w zależności od gabinetu, wykorzystywanego sprzętu i planowanego leczenia. Niektóre gabinety w pakiecie konsultacji przed implantologicznej (przed wszczepieniem implantu, lub przed planowaniem dużego uzupełnienia protezami stałymi (korony, mosty) zdjęcie robią gratis. Poniżej znajduje się przykładowy cennik takiego rodzaju prześwietleń RTG.
Zdjęcie panoramiczne zębów cennik.
- Warszawa – od 50 złotych w małym gabinecie na Pradze do 200 złotych w dużej prywatnej klinice na Ursynowie.
- Kraków – najniższa cena dla Krakowa to 65 złotych, natomiast najwięcej pacjent zapłaci za taką usługę (wraz z pisemnym opisem) 180 złotych.
- Łódź – tutaj udało się znaleźć najtańszą ofertę na rynku 40 złotych za zdjęcie, górna granica to 200 złotych.
- Wrocław – ceny zdjęć panoramicznych zaczynają się od 60 złotych do 165.
- Poznań – tutaj ceny należą do wysokich, RTG panoramiczne zębów zaczyna się od 40 złotych a kończy na prawie 300.
- Gdańsk – koszt wykonania prześwietlenia wszystkich zębów w tym mieście to od 45 złotych do 150 złotych
- Szczecin, – jakie koszty są w tym mieście? Zdjęcie da się zrobić już za 50 złotych, górne widełki, które znalazłem to 145 złotych.
- Bydgoszcz – cenniki w tym miejscu mówią o cenie od 50 złotych do 120 za zdjęcie.
- Katowice – zdjęcie będzie wykonane za 50 złotych, najdrożej to 175 złotych.
- Lublin – w Lublinie zęby prześwietlimy za 60 złotych, najdrożej płacący pacjenci zostawią w kasie 150 złotych.
- Białystok – należy do tańszych miast ceny to odpowiednio 50 do 120 złotych.
- Gdynia – nad morzem zapłacimy od 40 złotych do 150.
Przykłady i ceny zostały zaczerpnięte z cenników dostępnych na stronach gabinetów i placówek medycznych. Ceny różnią się między innymi ze względu na różnice w sprzęcie RTG, którym wykonuje się takie zdjęcia. Jest on zazwyczaj bardzo drogi – jedno urządzenie to koszt ponad 200 tysięcy złotych.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Prześwietlenie RTG zęba: ważne informacje.
Prześwietlenie zęba to prawdopodobnie najczęściej wykonywana procedura radiologiczna (nauka zajmująca się między...