Stomatologia, studia są ciężkie i trudne – czy mimo wszystko warto?
Stomatologia to bardzo ciekawa i prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Czy warto myśleć o studiowaniu stomatologii?
Rekrutacja – jak ciężko się dostać na stomatologię?
Dla wszystkich przyszłych absolwentów mamy niestety nienajlepszą wiadomość. Aby myśleć o studiach na kierunku lekarsko dentystycznym (tak oficjalnie brzmi nazwa kierunku) trzeba mieć na prawdę wysokie wyniki matury. Wyniki z obu przedmiotów (na większości uczelni medycznych są to biologia i chemia) trzeba mieć grubo powyżej 80 procent.
Płatne studia stomatologiczne.
Pewnym rozwiązaniem dla osób z gorszymi wynikami mogą być płatne studia stomatologiczne. Jakie są różnice między płatnymi a trybem stacjonarnym? Żadne, materiał i tok studiów jest taki sam. Grupy są wymieszane. Jedyną różnicą jest spora opłata za studia.
Ile kosztują zaoczne studia stomatologiczne?
Ceny z roku na rok rosną. Różne są w zeleżności od tego na jeakiej uczelni chcemy się rekrutować. Generalnie jednak oscylują w okolicach 30 tysięcy złotych za rok nauki. Trwają pięć lat. Na polskie warunki może i to drogo. Natomiast biorąc pod uwage ile kosztuje kształcenie stomatologa w USA czy europie zachodniej ceny są śmiesznie niskie.
W trakcie trwania studiów płatnych nic nie stoi na przeszkodzie żeby student przeniósł się na studia dzienne. Wymagana jest jednak od niego pełna rekrutacja i musi się po prostu normalnie dostać na listę. Może więc poprawiać maturę z wybranego przedmiotu czy przedmiotów lub mieć szczęście i dostać się z punktami z poprzedniego roku.
Jak wyglądają studia?
Studia na tym kierunku bez wątpienia należą do jednych z najcięższych. Problem stanowi nie tylko ilość materiału do opanowania, ale także (a często przede wszystkim) permanentny brak czasu. Widoczne jest to szczególnie teraz, gdy staż podyplomowy został włączony w tok studiów. Warto jednak pamiętać, że wszystko jest do zrobienia – potrzebna jest tylko odpowiednia kombinacja motywacji i zaangażowania. Same zajęcia dzielą się z grubsza na dydaktyczne i kliniczne. Na tych drugich studenci stomatologii pod okiem asystentów przyjmują i leczą pacjentów.
Gdzie studiować?
Uniwersytety Medyczne, które prowadzą kierunek lekarsko-dentystyczny są w: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Zabrzu, Lublinie, Białymstoku, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku. Wybierając uczelnie warto poczytać trochę o tym, co mają do zaoferowania same miasta, bo mimo wszystko nie samymi studiami człowiek żyje. Naturalnie przy obecnym systemie rekrutacji podania można (i warto) składać na kilka uczelni – w każdej z nich tworzone są odrębne listy rankingowe.
Co potem?
Stomatologia to studia gwarantujące w miarę pewną przyszłość. Jednak nauka nie kończy się wraz z otrzymaniem upragnionego dyplomu. Stomatologia to zawód, który wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności i śledzenia najnowszych doniesień naukowych. Ciągle pojawiają się nowe metody leczenia, dużo starych sposobów na prowadzenie terapii jest podważanych. Dobry stomatolog musi być zawsze na bieżąco. Swoją wiedzę i umiejętności warto poszerzać na specjalnych kursach. Takie podejście pozwoli zapewnić pacjentom najlepszy dostępny poziom opieki.
Stomatologia nie dla wszystkich.
Na koniec, jeżeli myślisz tylko o pieniądzach to niestety stomatologia nie jest dla ciebie. Jest dużo mniej wymagających ścieżek kariery, które prowadzą do podobnych a nawet lepszych rezultatów finansowych. Ponadto warto pamiętać, że dentysta ma w rękach zdrowie a czasami w skrajnych przypadkach nawet życie swoich pacjentów. Korzyści materialne nigdy nie powinny decydować o zaangażowaniu i staranności wykonywanych zabiegów.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Jak zostać stomatologiem (dentystą)?
Część z młodych osób zastanawiających się, jaką ścieżkę kariery zawodowej wybrać bierze pod uwagę podjęcie studiów...
Leczenie zęba.
Leczenie zębów to bardzo złożona i największa dziedzina stomatologii (nie wszyscy wiedzą, że stomatolodzy zajmują...