Leczenie zęba.
Leczenie zębów to bardzo złożona i największa dziedzina stomatologii (nie wszyscy wiedzą, że stomatolodzy zajmują się nie tylko leczeniem samego uzębienia). Najczęściej zęby leczone są z powodu choroby próchnicowej. Jest to najpopularniejsza jednostka chorobowa w obrębie jamy ustnej. Innymi przyczynami z powodu, których musi być przeprowadzone leczenie zęba są między innymi urazy, starcie patologiczne, abrazja. Kolejny mało uświadomiony problem, to choroby przyzębia – kiedyś nazywane paradontozą.
Różne metody leczenia zęba.
Nie ma uniwersalnej metody leczenia zęba. Wszystko zależy od tego, co jest przyczyną leczenia i powodem zgłoszenia się do lekarza stomatologa. Dentysta najpierw diagnozuje problem i proponuje optymalne rozwiązanie dla danego pacjenta.
Zachowawcze leczenie zęba polega na przykład na usunięciu próchnicy i wypełnienie zęba tak, aby mógł spełniać swoją funkcję fizjologiczną (żucie pokarmów) a także funkcję estetyczną. Potoczne określenie tego najczęściej wykonywanego zabiegu to: plombowanie zęba. W niektórych przypadkach konieczne będzie leczenie kanałowe zęba, lub jego odbudowa (zabieg jest wtedy proporcjonalnie droższy – zobacz: ile kosztuje leczenie kanałowe zęba? ).
Kiedy nie warto leczyć zęba?
Kiedy leczenie zęba nie rokuje, – czyli na przykład jest bardzo zniszczony, lub rozchwiany (to są tylko niektóre z wskazań) należy rozważyć jego usunięcie, czyli ekstrakcję zęba. Czasem nie warto za wszelką cenę inwestować pieniędzy i swojego wysiłku w zęba skazanego na niepowodzenie w leczeniu.
Środki te lepiej przeznaczyć później na wstawienie brakującego zęba, czy wykonanie protetyki.
Protetyczne leczenie zęba.
Leczenie zęba może również opierać się na rozwiązaniach protetycznych – w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem na leczonego zęba będą korony protetyczne lub mostki na zęby.
Dzieje się tak na przykłąd gdy korony zębów (wystająca nad dziąsło część) są bardzo zniszczone. Decydują wtedy względy biomechaniczne. Bardzo zniszczone zęby są dużo słabsze niż te zdrowe, pełnowartościowe.
Inną przyczyną, dla którego decydujemy się na leczenie protetyczne są względy estetyczne. Jeżeli nie podoba się nam kształt i kolor naszych naturalnych zębów możemy myśleć o licówkach.
Zdjęcia RTG przy leczeniu zębów.
Przy leczeniu zęba często istnieje potrzeba wykonania prześwietlenie. Ma to na celu uwidocznienie między innymi stanu tkanek i struktur odpowiedzialnych między innymi za prawidłowe utrzymanie zęba w zębodole. Ponadto zdjęcia RTG dają dentyście wiedzę o ewentualnym odczynie zapalnym ze strony tkanek przywierzchołkowych zęba. W zależności od stopnia zaawansowania może być to wskazanie do leczenia kanałowego). Więcej na temat prześwietleń zębów w artykule: zdjęcie panoramiczne zębów.
Cena leczenia zęba i leczenie na NFZ.
Cena leczenia zęba w dużej mierze zależy od tego czy zabieg jest refundowany przez NFZ. Czy możliwe jest jego wykonanie tylko w warunkach pełnopłatnych. Ceny najczęściej wykonywanych u dentysty wypełnień światło utwardzalnych zaczynają się od około 120 złotych za bardzo niewielkie ubytki w obrębie jednej powierzchni zęba. Do 1000 złotych za odbudowę w przypadku znacznego ubytku tkanek twardych zęba. Ceny są bardzo różne w zależności od doświadczenia lekarza stomatologa, użytych materiałów i warunków w jamie ustnej pacjentów.
W całym procesie leczenia zębów ważna jest właściwa higiena jamy ustnej pacjentów. Bez właściwej dbałości o higienę zębów nawet najlepiej wykonane leczenie na niewiele się zda w dłuższej perspektywie czasu.
Osobnym tematem są zabiegi kosmetyczne wykonywane na zębach takie jak na przykład wybielanie zębów. Mimo, że nie jest to leczenie sensu stricte to również dotyczy wielu z nas. Często estetyka uzębienia jest dla niektórych pacjentów ważniejsza niż ich zdrowie. Więcej na temat estetyki zębów tutaj: przebarwienia na zębach.
Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości odnoście leczenia zębów wyjaśni twój zaufany lekarz dentysta, nie bój się go o nic pytać.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Stomatologia, studia są ciężkie i trudne – czy mimo wszystko warto?
Stomatologia to bardzo ciekawa i prężnie rozwijająca się dziedzina medycyny. Czy warto myśleć o studiowaniu...
Kompleksowe leczenie zębów – na czym polega?
Wielu pacjentów zgłaszających się do dentysty nie jest na początku świadoma wszystkich problemów dotyczących ich...
Czy plombowanie (leczenie próchnicy) zęba boli?
Masz umówiony termin wizyty u swojego stomatologa, będzie on plombował twoje zęby a ty zastanawiasz się czy będzie...