Korona porcelanowa na zęba: cena, rodzaje – która najlepsza?
Pojedyncza korona porcelanowa nakładana na zniszczonego zęba to chyba najpopularniejszy rodzaj protez stałych. Dobre jej wykonanie i zaangażowanie pacjenta (dbanie o higienę) jest w stanie zapewnić stabilne rezultaty na wiele lat. Korona taka zazwyczaj składa się z kilku warstw. Na zewnątrz jest porcelana, która imituje szkliwo zęba. Głębiej natomiast podbudowa przylegająca do zęba, na którym chcemy wykonać koronę.
Kiedy robi się koronę porcelanową?
Korony porcelanowe wykonuje się zazwyczaj gdy mamy do czynienia ze znacznie zniszczonym zębem, lub ze względów estetycznych. Jest to też w wielu wypadkach preferowany rodzaj odbudowy po leczeniu kanałowym. Zapobiega to wtedy połamaniu zęba wyleczonego kanałowo. Innym wskazaniem do wykonania korony porcelanowej jest chęć trwałego podniesienia zgryzu, bądź też konieczność zastosowania specjalnych elementów utrzymujących protezę szkieletową. Więcej na ten temat w osobnym artykule: proteza szkieletowa: cena, opinie.
Jak przygotować ząb?
Ząb, na którym będzie osadzona korona musi spełniać pewne kryteria. Musi być wystarczająco dobrze usadowiony w kości. Ponadto dobrze żeby był przeleczony kanałowo. Co korzeń lub korzenie zęba muszą być wystarczająco długie w proporcji do korony (wystająca część zęba).
Jaka jest cena korony porcelanowej?
Ceny zależą od rodzaju materiału jaki pacjent wybierze wspólnie z lekarzem dentystą. Niemniej jednak w większości gabinetów ceny pojedynczej, najprostszej korony porcelanowej na metalu zaczynają się od około 600 złotych. Cena rośnie wraz z komplikacją danego przypadku (na przykład konieczność zastosowania wkładu) i wraz z zaawansowaniem stosowanego materiału. W związku z tym korona pełnoceramiczna („pełna porcelana”) może kosztować od 1500 złotych do 3000 złotych. Za tą cenę przeważnie otrzymujemy oszałamiającą estetykęi takie korony zazwyczaj są nie do odróżnienia od naturalnych zębów.
Rodzaje koron porcelanowych:
Jak wspomnieliśmy na początku są różne rodzaje koron porcelanowych, różnią się one materiałem zastosowanym na podbudowę. Mamy do czynienia z:
- Korona porcelanowa na metalu – najczęściej wykonywana i również najtańsza korona porcelanowa, jej podbudowa wykonana jest ze specjalnego stopu metali. Jeżeli chcemy aby wyglądała estetycznie to wymaga ona znacznego oszlifowania zęba, który chcemy okoronować. Największą zaletą jest wytrzymałość takiej pracy.
- Korona porcelanowa na złocie – obecnie rzadko wykonywana (ze względu na wysoką cenę złota), cechuje się lepszymi właściwościami fizycznym niż korona porcelanowa na metalu. Dodatkowo złoto jako metal szlachetny nie koroduje i sprawdza się w przypadku dużego ryzyka ponownego pojawienia się próchnicy w zębie, na który chcemy założyć koronę. Dodatkowo korony takie są równie wytrzymałe co na podbudowie metalowej, ale bardziej estetyczne.
- Korona porcelanowa na ceramice – obecnie najbardziej zaawansowany rodzaj koron protetycznych, wierzchnia warstwa porcelany nanoszona jest na specjalne materiały ceramiczne (na przykład tlenek cyrkonu). Dzięki jednolitej tonacji kolorystycznej, przezierności porcelany i podbudowy możliwe są do osiągnięcia świetne rezultaty estetyczne. Są to korony porcelanowe, które świetnie sprawdzą się na przednich zębach.
Wykonanie korony krok po kroku.
Całe leczenie zaczyna się od badania diagnostycznego, na którym lekarz wspólnie z pacjentem omawiają oczekiwania i możliwe do zastosowania w danym przypadku rozwiązania. Następna wizyta polega na przygotowaniu zębów do osadzenia koron – czyli ich specjalnym oszlifowaniu. Kolejna wizyta to zazwyczaj przymiarka podbudowy, jeśli wszystko pasuje to na następnej wizycie można spodziewać się założenia docelowej korony porcelanowej. Jeśli zastanawiasz się jaka korona porcelanowa będzie najlepsza w twoim wypadku to najlepiej będzie gdy zasięgniesz rady swojego lekarza dentysty. Wspólnie ustalicie rozwiązanie, które będzie najlepsze w twoim wypadku.