Próchnica między zębami? – Jest na to prosty sposób!

Codziennie dokładnie szczotkujesz zęby, nie objadasz się cukrem, zawsze kładziesz się spać z umytymi zębami – a mimo to masz problem z próchnicą, która powstaje w przestrzeniach miedzy twoimi zębami? Zastanawiasz się, co robisz źle? Odpowiedź znajdziesz tutaj:

Próchnica często lokalizuje się między zębami.

Przestrzenie między zębami to obszar bardzo „lubiany” przez bakterie próchnico twórcze, zalegające w nich resztki pokarmowe stanowią wyśmienitą pożywkę dla patogenów wywołujących próchnicę zębów. Dodatkowym problemem, jaki pacjenci mają z higieną tych newralgicznych obszarów jamy ustnej jest niechęć bądź nieumiejętność używania nitek dentystycznych.

Nitka dentystyczna

Koniecznie używaj nitek między zębowych!

Nitki dentystyczne w prawidłowej higienie jamy ustnej są równie ważne jak szczoteczka dentystyczna. Szczoteczka nie ma możliwości skutecznego dotarcia w miejsca między normalnie ustawionymi zębami. Tylko nitka jest w stanie skutecznie oczyścić ciasną przestrzeń między dwoma zębami. Jeżeli masz trudności w ich używaniu postaraj się wypróbować kilka różnych rodzajów – niektórych używa się wygodniej innych trochę mniej.

Na stłoczenia: ortodonta.

Ludzie słysząc słowo ortodonta myślą głównie o poprawianiu estetyki uśmiechu, ale ortodoncja nie tylko prostuje zęby dla ich ładnego wyglądu. To jak są one ustawione w łuku zębów ma niebagatelne znaczenie dla ich zdrowia. Każde najmniejsze stłoczenie zębów może predysponować do powstawania próchnicy w miejscu gdzie zęby znajdują się zbyt blisko siebie. Tak, więc wyrównanie uśmiechu nie jest potrzebne tylko ze względów estetycznych – chroni zęby przed psuciem się.

Dziura z boku zęba – trudno ją zauważyć!

Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że z ich zębami dzieje się coś złego! Przecież tego, że próchnica atakuje przestrzeń między zębami prawie wcale nie widać. Przeważnie zgłaszają się oni do dentysty, gdy dziura w zębie jest już tak duża, że obejmuje nie tylko jego boczną ściankę, ale także powierzchnię zgryzową. Wtedy leczenie zęba może skończyć się nawet leczeniem kanałowym. Dlatego zakup nitek dentystycznych jest konieczną inwestycją, jeśli poważnie myślimy o zdrowiu naszych zębów!

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj