Skaling zębów – przeczytaj zanim zrobisz!
Czym jest skaling zębów? Co może grozić, gdy nie robi się go regularnie, czy zabieg boli? Czy można zrobić skaling za darmo na NFZ, jakie są ceny, gdy chcemy go zrobić prywatnie? Te wszystkie wątpliwości wyjaśniamy w poniższym artykule.
Czym jest skaling zębów?
Skaling to nazwa na usuwanie złogów i kamienia nazębnego. Aby zrozumieć potrzebę regularnego wykonywania tego zabiegu należy sobie uzmysłowić, czym jest kamień nazębny i jakie konsekwencję może powodować jego nie usuwanie. Kamień i złogi nazębne to formacje, które osadzają się na zębach w okolicy dziąseł. Przyczyny jego powstawania są rozmaite, niemniej jednak główne znaczenie ma tutaj niedokładne szczotkowanie zębów.
Co nam grozi, gdy nie robimy regularnie skalingu zębów?
Nagromadzenie złogów nazębnych i kamienia jest bardzo szkodliwe dla zdrowia naszej jamy ustnej. Jest on, bowiem siedliskiem idealnym dla wielu niebezpiecznych rodzajów bakterii [redukujących toksyny odpowiedzialne za niszczenie aparatu zawieszeniowego zęba. Przekładając powyższe na mniej naukowy język: bakterie te mogą powodować rozchwianie zębów a w rezultacie po kilku latach ich całkowitą utratę (potocznie nazywane jest to „parodontozą”). Niestety w społeczeństwie nie ma powszechnej wiedzy na temat negatywnych i groźnych skutków akumulacji kamienia nazębnego. Stąd bardzo wiele osób ma problemy z chwiejącymi się zębami.
Jak wygląda zabieg skalingu zębów?
Zabieg jest stosunkowo przyjemny, jest praktycznie bezbolesny w zasadzie jedynym elementem, który może przeszkadzać jest nieprzyjemny dźwięk i wibracje wywołane pracą końcówki skalera. Najczęściej w polskich gabinetach stomatologicznych wykonywany jest skaling przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych. Ultradźwięki przekazywane są na specjalne końcówki służące do usuwanie złogów. Końcówki te drgając z dużą częstotliwością powodują rozbijanie i odpadanie od zębów kamienia nazębnego. Doskonałym uzupełnieniem skalingu jest zabieg pozwalający usunąć mniejsze skupiska kamienia nazębnego – więcej na ten temat w artykule: piaskowanie zębów.
Czy po skalingu mogą krwawić dziąsła?
Tak bezpośrednio po skalingu jest to w większości przypadków normalny objaw. Błona śluzowa jamy ustnej posiada prawidłowo wysoką zdolność do regeneracji, więc po krwawieniu szybko nie będzie śladu.
Dlaczego należy regularnie usuwać kamień nazębny?
Tylko regularne usuwanie złogów nazębnych i właściwa higiena jamy ustnej uchroni nas przed chorobami dziąseł, odsłanianiem się szyjek zębów, kiwaniem się zębów czy nawet w ostateczności ich utrata (więcej informacji na temat usuwania zębów w artykule: wyrywanie zęba). Robiąc skaling eliminujemy (naturalnie nie całkowicie -w zasadzie ograniczamy ich liczbę do minimum) z jamy ustnej wiele bardzo niebezpiecznych bakterii. Zdrowe zęby to zęby bez kamienia i osadu!
Czy możliwy jest skaling na NFZ?
Tak taki zabieg jest refundowany ze środków NFZ. Jednak istnieją pewne obostrzenia darmowy skaling może być wykonywany tylko raz do roku.
Ile kosztuje skaling zębów prywatnie?
Tradycyjnie zebraliśmy z ogólnodostępnych cenników informacje i prezentujemy średnie ceny zabiegu wykonywanego prywatnie w dziesięciu największych miastach w Polsce dostępne są one w artykule: usuwanie kamienia nazębnego.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Stomatologia, dentysta na NFZ – pełna lista świadczeń!
W niniejszym artykule prezentujemy pełną listę świadczeń stomatologicznych dostępnych za darmo dla osób...
Próchnica między zębami? – Jest na to prosty sposób!
Codziennie dokładnie szczotkujesz zęby, nie objadasz się cukrem, zawsze kładziesz się spać z umytymi zębami – a mimo...
Usuwanie kamienia nazębnego – informacje, cennik, NFZ.
Kamień nazębny to poważny problem, z którym boryka się duży odsetek pacjentów gabinetów stomatologicznych. Często...