Usuwanie kamienia nazębnego – informacje, cennik, NFZ.
Kamień nazębny to poważny problem, z którym boryka się duży odsetek pacjentów gabinetów stomatologicznych. Często nie są oni do końca świadomi problemu, jaki mają! Ubytek próchnicowy widać często gołym okiem, ząb daje dolegliwości bólowe natomiast kamień ma szansę osadzać się cicho i spokojnie.
Jakie problemy powoduje kamień nazębny?
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu kamień nazębny to taki „cichy zabójca” zębów. Przez bardzo długi czas pacjenci nie widzą, że z ich zębami dzieje się coś złego i tak naprawdę dopiero, gdy zęby zaczynają się chwiać zgłaszają się na wizytę u dentysty. Za problemy z rozchwianiem zębów odpowiedzialny jest właśnie kamień nazębny! A raczej dokładnie toksyny produkowane przez bakterie, które w nim mieszkają. Działają one na dziąsła i więzadła utrzymujące zęby w zębodole skutkując ich destrukcją i w rezultacie nawet wypadaniem zębów.
Usuwanie kamienia nazębnego.
Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg konieczny do dbania o dobrą higienę jamy ustnej i zdrowe zęby! To jak szybko narasta kamień nazębny zależy od bardzo wielu czynników, ale duży wpływ mają: dieta, braki w higienie jamy ustnej, osobnicze predyspozycje, nałogi, wiek. Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego? Zazwyczaj usuwany jest on przy użyciu ultradźwięków. Specjalna końcówka osadzona w skalerze (urządzenie stomatologiczne wytwarzające drgania o częstotliwości ultradźwiękowej) rozbija nagromadzony kamień odsłaniając tkankę zęba. W wyjątkowych przypadkach dentysta może zastosować narzędzia ręczne (bardzo duże złogi kamienia) bądź inną metodę na przykład laserowe usuwanie kamienia nazębnego. Zazwyczaj zabiegiem uzupełniającym zwykłe usuwanie kamienia jest piaskowanie zębów.
W znieczuleniu czy bez?
Czy usuwanie kamienia nazębnego boli? U większości pacjentów jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Wyczuwalne są jedynie trochę nieprzyjemne drgania. U pacjentów z wrażliwymi dziąsłami, lub takich, u których występuje konieczność usunięcia złogów kamienia nazębnego zalegających poddziałowo możliwe jest normalne znieczulenie, które czyni zabieg całkowicie bezbolesnym.
Usuwanie kamienia nazębnego za darmo na NFZ.
Zabieg usuwania kamienia nazębnego dla osób ubezpieczonych może być refundowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia raz do roku. Niestety dla części pacjentów jest to niewystarczająca częstotliwość.
Przykładowy cennik usuwania kamienia nazębnego:
- Warszawa – od 120 złotych w małym gabinecie na Pradze do 350 złotych (wraz z piaskowaniem zębów) w dużej prywatnej klinice na Ursynowie.
- Kraków – najniższa cena dla Krakowa to 150 złotych, natomiast najwięcej pacjent zapłaci za taką usługę (wraz z piaskowaniem zębów) 400 złotych.
- Łódź – tutaj udało się znaleźć najtańszą ofertę na rynku 90 złotych za usuwanie kamienia z wszystkich zębów, górna granica to 400 złotych.
- Wrocław – ceny usuwania kamienia na zębach zaczynają się od 120 złotych do 300.
- Poznań – tutaj ceny należą do wysokich, usuwanie kamienia z zębów zaczyna się od 140 złotych a kończy na prawie 300.
- Gdańsk – koszt usunięcia kamienia ze wszystkich zębów w tym mieście to od 120 złotych do 450 złotych (z fluoryzacją i piaskowaniem zębów)
- Szczecin, – jakie koszty są w tym mieście? Kamień nazębny usunąć da się już za 100 złotych, górne widełki, które znalazłem to 350 złotych (z polishingiem, piaskowaniem i fluorkowaniem zębów po zabiegu usuwania kamienia nazębnego)
- Bydgoszcz – cenniki w tym miejscu mówią o cenie od 150 złotych do 300 za usunięcie kamienia ze wszystkich zębów.
- Katowice –tutaj udało się znaleźć miejsce, które liczy usunięcie kamienia po 5 złotych od zęba – jest to ciekawe rozwiązanie szczególnie dla pacjentów z dużymi brakami w zębach, najdrożej w Katowicach to 500 złotych za zabieg.
- Lublin – w Lublinie zęby z kamienia oczyścimy za 120 złotych, najdrożej płacący pacjenci zostawią w kasie 350 złotych.
- Białystok – należy do tańszych miast ceny to odpowiednio 100 do 350 złotych.
- Gdynia – nad morzem zapłacimy od 120 złotych do 400 złotych
Powyższe ceny mają charakter przykładowy i powstały z przeanalizowania cenników dostępnych w internecie. Nie oznacza to, że takiego zabiegu nie można znaleźć w tańszej kwocie.
Jak często usuwać kamień nazębny?
W zależności od predyspozycji danego pacjenta, szybkości jego narastania i aktualnych potrzeb. Standardem jest powtarzanie zabiegu usuwania kamienia nazębnego raz do roku. W innych przypadkach dentysta poinformuje o konieczności częstszych wizyt w tym celu.
Czy kamień nazębny należy usuwać?
Oczywiście, że tak! Jest to zabieg niezbędny, jeśli poważnie myślimy o zdrowiu naszych zębów i chcemy zachować je jak najdłużej w dobrej formie! Z usuwaniem kamienia nazębnego nie warto czekać, pacjenci po takim zabiegu czują się znacznie lepiej (mają gładsze zęby) i częściej się uśmiechają :)!
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Skaling zębów – przeczytaj zanim zrobisz!
Czym jest skaling zębów? Co może grozić, gdy nie robi się go regularnie, czy zabieg boli? Czy można zrobić skaling...