Odbudowa zęba – na czym polega, jaka cena?

To, że w twoim zębie jest ogromny ubytek wcale nie znaczy, że musisz go usuwać! Nawet bardzo zniszczone zęby (oczywiście są pewne granice) można naprawić – słowem kluczem jest tutaj: odbudowa zęba. Piszemy o tym kiedy jest możliwa, czy można wykonać ją na NFZ, ile ona kosztuje i dlaczego warto o niej pomyśleć.

Dlaczego odbudowa zęba a nie zwykła plomba?

Dlaczego lekarz dentysta proponuje Ci odbudowę zęba, dlaczego nie założy zwykłej plomby? Najczęstszą przyczyną, z powodu której należy odbudowywać zęby jest znacznej wielkości ubytek próchnicowy. Ząb wygląda wtedy tak, że jego duża część jest zniszczona przez próchnicę i wcale jej nie ma, natomiast duży fragment pozostałej twardej tkanki zęba zajęty jest przez bakterie i należy ją niestety usunąć. Taka (konieczna) utrata twardych tkanek zęba powoduje, że zwykłe wypełnienie czyli potocznie „plomba” nie będzie się trzymała prawidłowo i po jakimś czasie wypadnie, lub dojdzie do odłamania pozostałych po usunięciu próchnicy zdrowych tkanek zęba – w jamie ustnej zostanie wtedy sam korzeń (to zależy oczywiście od przebiegu szczeliny złamania). Taki ząb wymaga innego traktowania i właśnie w takim wypadku potrzebna jest odbudowa zęba.

Jak wygląda odbudowa zęba?

Sam zabieg z punktu widzenia pacjenta nie różni się zbytnio od założenia zwykłej plomby, w zasadzie to często właśnie zwykłe wypełnienie wieńczy odbudowę zęba. Różnica tkwi głębiej, bardzo osłabiony ząb potrzebuje dodatkowej podpory i utrzymania dla wypełnienia. Zazwyczaj ząb, który kwalifikuje się do odbudowy to ząb po leczeniu kanałowym (więcej informacji na temat samego leczenia znajdą państwo w artykule:  na czym polega leczenie kanałowe zęba) więc elementy, zapewniające odpowiednie utrzymanie wypełnienia są wprowadzane do kanału i dopiero na nich odbudowywany jest ząb. Za utrzymanie wypełnienia służą zazwyczaj wkłady (obecnie najczęściej wykonane z włókna szklanego) Sama posiadam takiego zęba z wkładem: dolną jedynkę– złamałam fragment korony na skutek urazu. Zaszła konieczność odbudowy zęba i służy on mi już prawie dziesięć lat nie sprawiając żadnych problemów.

Ćwieki z włókna szklanego

Ćwieki z włókna szklanego – są najczęściej używane do odbudowy zniszczonych zębów po ich uprzednim przeleczeniu kanałowym.

Korona na po odbudowie zęba?

Na odbudowany ząb można założyć koronę. W niektórych przypadkach jest to działanie z wyboru – na przykład przy bardzo rozległych ubytkach gdzie tkanki zęba nie zostało zbyt wiele. Dlaczego korona jest lepsza niż wypełnienie? Z prostej przyczyny: stanowi ona jeden fragment materiału i dzięki temu możliwe jest odbudowanie nawet bardzo zniszczonego zęba.

Czy warto inwestować w odbudowę zęba?

Oczywiście! Jeśli tylko zależy nam na naszym wyglądzie i zdrowiu naszych zębów to tak warto starać się odbudowywać zęby, które się do tego kwalifikują. Odbudowa zęba z leczeniem kanałowym jest kilkukrotnie tańsza od wszczepienia implantu – a funkcja obydwu jest taka sama. Z tym, że odbudowa jest lepsza bo zachowany jest naturalny korzeń zęba, który funkcjonuje w kości niż nawet najlepszy implant.

Czy odbudowa zęba może się nie udać?

Tak, jak każdy zabieg stomatologiczny tak i odbudowa zęba obarczona jest ryzykiem powikłań i niepowodzenia. Zęby i cały układ żucia (mięśnie, kości i tak dalej) to elementy podlegające dynamicznym zmianom i nigdy nie można zagwarantować stu procentowego, długotrwałego powodzenia zabiegu. Niemniej jednak alternatywą dla odbudowy zęba jest jego usunięcie (więcej na ten temat w artykule: wyrywanie zęba) a to zawsze można zrobić!

Odbudowa zęba na NFZ?

Niestety narodowy fundusz zdrowia (NFZ) nie refunduje zabiegu jakim jest odbudowa zęba. Niemniej jednak niektóre jego etapy podlegają refundacji w niektórych specyficznych przypadkach więcej na tent temat w artykule: leczenie kanałowe na NFZ.

Ile kosztuje odbudowa zęba (średnie ceny)?

Tradycyjnie nasz zespół zebrał i przeanalizował dla Państwa średnie ceny zabiegów odbudowy zębów z największych miast w Polsce. Ceny zostały pobrane z cenników dostępnych online na stronach danych placówek i przedstawiamy je poniżej. Podane ceny dotyczą tylko odbudowy zęba na ćwiekach z włókna szklanego.

 • Warszawa – od 250 złotych w małym gabinecie na Pradze do 800 złotych w dużej prywatnej klinice na Ursynowie.
 • Kraków – najniższa cena dla Krakowa to 300 złotych, natomiast najwięcej pacjent zapłaci za usługę odbudowy zęba 900 złotych.
 • Łódź – od 200 do 700 złotych.
 • Wrocław – ceny odbudowy zęba zaczynają się od 320 złotych a kończą na 1000 złotych.
 • Poznań – tutaj ceny nie odbiegają od reszty polskich miast: od 250 do 750 złotych.
 • Gdańsk – koszt odbudowania zęba w tym mieście to średnio 300 do 900 złotych.
 • Szczecin, – jakie ceny w Szczecinie? Za odbudowę przyjdzie nam zapłacić od 300 do 800 złotych.
 • Bydgoszcz – cenniki w tym miejscu mówią o cenie od 250 złotych do 600 za odbudowanie zęba.
 • Katowice – w stolicy Śląska ząb odbudujemy w cenie od 250 do 800 złotych.
 • Lublin – tutaj przyjemność odbudowy zęba będzie nas kosztować od 200 do 600 złotych.
 • Białystok – 200 do 600 złotych(podobnie jak w Lublinie).
 • Gdynia – aby oglądać Bałtyk z odbudowanym zębem będziemy musieli wydać od 300 do 1000 złotych.

Advertisement

2 odpowiedzi do “Odbudowa zęba – na czym polega, jaka cena?”

 1. Goh

  Cze 10. 2013

  ‚Gdynia – aby oglądać Bałtyk z odbudowanym zębem będziemy musieli wydać od 300 do 1000 złotych.’ <3 hah, uśmiałam się 😀

  Reply to this comment
 2. Nikita

  Wrz 10. 2013

  ja w Warszawie za leczenie kanałowe i odbudowę zęba zapłaciłam – w sumie = 1810 pln. mało nie spadłam z krzesła !

  Reply to this comment

Skomentuj