Proteza akrylowa: cena, rodzaje – to warto wiedzieć!
Protezy ruchome akrylowe są bez wątpienia najczęściej wykonywanymi protezami zębowymi w Polsce. Ich popularność wynika między innymi zarówno z niskiej ceny w porównaniu z innymi materiałami i typami protez jak i możliwością wykonania ich na NFZ.
Proteza akrylowa częściowa.
Czym się różni proteza całkowita od częściowej? Protezy częściowe wykonywane są u pacjentów, u których pozostała jeszcze część uzębienia. Mają one najczęściej klamry obejmujące zęby, które są jeszcze w ustach – dzięki temu możliwa jest stabilizacja i utrzymanie protezy w ustach. Często jednak klamry są wykonywane z metalu i mało estetyczne. Istnieją inne sposoby zapewnienia utrzymania takich protez akrylowych, przykład ich zastosowania prezentujemy na poniższym zdjęciu.
Proteza akrylowa całkowita.
Stosowana jest przy bezzębiu. Przy standardowych warunkach anatomicznych utrzymanie górnej protezy nie nastręcza pacjentowi żadnych problemów. Górna proteza akrylowa przylegając ściśle do podniebienia trzyma się na zasadzie różnicy ciśnień. Dużo gorsze warunki utrzymania przy całkowitym bezzębiu są dla dolnej protezy akrylowej. Tam przy znacznym zaniku wyrostka zębowego (bardzo częsta sytuacja u osób starszych) proteza trzyma się na miejscu na skutek współdziałania mięśni twarzy i języka. Dlatego warto posłuchać rad lekarza i zostawić jakieś zęby na dole (oczywiście, jeśli nadają się do leczenia). Przy protezowaniu protezami akrylowymi niezwykle ważna jest współpraca i nastawienie pacjenta. Okres przyzwyczajania się pacjenta do protez akrylowych może trwać dłuższy czas, często pacjent woli wybrać inne rozwiązania, więcej na ich temat w artykule: sztuczne zęby.
Wady protez akrylowych.
Proteza akrylowa nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wybierana jest zazwyczaj, gdy nie można zastosować innego – na przykład przy wspomnianym bezzębiu. Bądź, gdy pacjenta nie stać na inne protezy (na przykład na protezy szkieletowe). Jej największa wada polega na tym, że opiera się bezpośrednio na błonie śluzowej i dziąsłach. Wywiera w ten sposób nacisk na kość znajdującą się pod nimi prowadząc do jej sukcesywnej utraty. Tym samym z każdą wymianą protezy (konieczna czynność co kilka lat) na nową warunki do jej prawidłowego utrzymania będą coraz cięższe. Dodatkowo metalowe klamry mogą niszczyć zęby, na których się opierają.
Zalety protez akrylowych.
Bez wątpienia największą zaletą protez akrylowych jest ich dostępność i niski koszt wykonania – oczywiście w porównaniu do innych typów protez. Stosując powlekane klamry, klamry wykonane z akrylu bądź inne niż klamry elementy retencyjne możemy przy protezach częściowych zapobiec niszczeniu pozostałych zębów przez klamry.
Proteza akrylowa NFZ czy prywatnie?
Jeżeli zależy nam na zlikwidowaniu nieestetycznych klamer, ładniejszych zębach w naszej protezie czy wzmocnieniu płyty protezy akrylowej siatką metalową to musimy zapłacić za nią w pełni ze swojej kieszeni. Fundusz płaci, bowiem tylko za protezy wykonane z najtańszych materiałów, z najprostszymi standardowymi zębami.
Proteza akrylowa na NFZ.
Refundacja z NFZ należy się, co 5 lat i w łuku musi brakować przynajmniej 6 zębów (ósemki nie są przez NFZ brane pod uwagę przy liczeniu). Więcej szczegółów na temat protez akrylowych na NFZ w artykule: sztuczna szczęka.
Ceny protez akrylowych.
Cena protez akrylowych ustalana jest zazwyczaj indywidualnie. Zależeć będzie od zastosowanych rozwiązań technicznych i jakości użytych materiałów. Ceny protez akrylowych wykonywanych prywatnie wahają się od około 450 złotych za najtańszą protezę częściową wykonaną ze standardowych materiałów do około 2000 złotych. Za tą cenę możemy liczyć na pracę protetyczną na najwyższym poziomie. Średnia cena za jedną protezę akrylową (góra lub dół) to około 600 – 700 złotych a więc za komplet zapłacimy średnio 1200 – 1400 zł.