Ukruszony ząb – co robić?
Ukruszony ząb może być nie lada problemem dla pacjenta. Jednak w większości przypadków nowoczesna stomatologia dysponuje narzędziami mogącymi skutecznie zniwelować skutki takiego przykrego zdarzenia, jakim jest ukruszenie się zęba. Co robić, gdy nam się to przydarzy?
Ukruszony ząb, po pierwsze są rzeczy ważniejsze!
Często dzieje się tak, że ukruszenie się zęba (a w zasadzie fachowo: złamanie zęba) ma miejsce na skutek urazu. Najczęściej jest to skutek upadku, ale zdarzają się również takie przyczyny jak pobicia. Naturalnie urazy nie są jedynymi przyczynami, z powodu, których ząb może się ukruszyć, ale zaczniemy właśnie od nich. Co może być ważniejsze niż ukruszony ząb? Oczywiście nasze zdrowie. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę czy uraz, którego skutkiem jest ukruszony ząb nie spowodował poważniejszych problemów ze zdrowiem. Weźmy na przykład upadek dziecka z roweru. Zachodzić może duże prawdopodobieństwo, że poza ukruszonym zębem mogło ono doznać dużo groźniejszego urazu na przykład wstrząśnienia mózgu, lub złamania jakiś kości. Naturalnie nie znaczy to, że w ogóle nie należy zajmować się ukruszonym zębem, ale wszystko ma właściwą kolejność.
Ukruszony ząb – najczęstsze przyczyny.
Z jakich przyczyn kruszą się zęby? Niestety bardzo częstą przyczyną jest znacznej wielkości ubytek próchnicowy, powodujący taką destrukcję tkanek zęba, że skutkuje ona odłamaniem jego fragmentu. Kolejna przyczyna została już wspomniana i są to urazy zębów. Najczęściej dotyczą one zębów przednich, – ponieważ to one mają zazwyczaj pierwsze kontakt z rzeczą powodującą uraz. Z pozostałych przyczyn należy wymienić dużą podatność tkanek zęba na złamanie (spowodowane jest to składem chemicznym twardych tkanek zęba), bruksizm, – czyli w uproszczeniu zbyt mocne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Jeszcze jedną przyczyną, o której warto wspomnieć to duże wypełnienie w zębie. Często łamią się niestety zęby po leczeniu kanałowym niezaopatrzone wkładami z włókna szklanego (część pacjentów rezygnuje z nich z powodu dodatkowych kosztów).
Gdzie się zgłosić z ukruszonym zębem?
Jeżeli ukruszył Ci się ząb to niezwłocznie zadzwoń do lekarza stomatologa i umów się na wizytę. Przez telefon poinformuj lekarza o swoim problemie. Czas w większości przypadków niestety będzie działał na twoją niekorzyść. Im szybciej trafisz na fotel stomatologiczny tym lepiej dla twojego zęba. Dlaczego tak się dzieje? Jeżeli ząb jest żywy jego ukruszenie może spowodować narażenie miazgi na szkodliwe czynniki środowiska zewnętrznego takie jak na przykład bakterie czy też urazy termiczne.
Ukruszony ząb – możliwości leczenia.
Jak wspomnieliśmy na początku dzisiejsza stomatologia ma dość duże możliwości leczenia problemów z ukruszonym zębem? W większość przypadków jednak leczenie takie nie jest refundowane ze środków NFZ. Jakie są możliwości naprawy ukruszonego zęba? Różnią się one od stanu zęba, przyczyny jego ukruszenia i rozległości uszkodzeń. Każdy przypadek jest indywidualny, ale przeważnie można zaproponować następujące rozwiązania:
- Odbudowa zęba materiałem kompozytowy, (czyli tak zwaną plombą światło utwardzalną).
- Odbudowa zęba z uprzednim leczeniem kanałowym (niestety bardzo często zęby po urazach obumierają w przeciągu kilku miesięcy) i odbudowa na wkładzie (na przykład z włókna szklanego).
- Jeżeli złamanie zęba jest bardzo rozległe i ząb nie rokuje to można myśleć o odbudowie protetycznej (most, korona na implancie) z uprzednim usunięciem jego pozostałości.
Ile kosztuje naprawa ukruszonego zęba?
Na pytanie:, jakie są koszty leczenia ukruszonego zęba nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od rozległości uszkodzenia, gabinetu, w którym będzie wykonywany zabieg i użytych technik. Ceny za wypełnienie światło utwardzalne kształtują się od 100 do 250 złotych w zależności od rozległości utraty tkanek. Odbudowa na włóknie szklanym z uprzednim leczeniem kanałowym zęba przedniego jednokanałowego to koszt rzędu około 500 złotych. Najlepiej skonsultować się ze swoim stomatologiem – odpowie on na wszelkie wątpliwości natury leczniczej i finansowej.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Lakowanie zębów, – dlaczego warto?
Duża część rodziców zastanawia się nad tym czy warto zafundować swoim dzieciom zabieg zwany lakowaniem zębów. Często...
Ból zęba – jak się go pozbyć?
Ból zęba to niestety bardzo nieprzyjemna sprawa. Przykre jest to, że styczność z nim ma większość osób czy to...
Próchnica między zębami? – Jest na to prosty sposób!
Codziennie dokładnie szczotkujesz zęby, nie objadasz się cukrem, zawsze kładziesz się spać z umytymi zębami – a mimo...