Zapalenie dziąseł: objawy, leczenie (leki) – nie lekceważ tego problemu!

Zapalenie dziąseł jest najczęstszym rodzajem zapalenia tkanek przyzębia (tkanki odpowiedzialne za utrzymywanie zęba w jamie ustnej). Dotyczy on znacznej grupy pacjentów i nie wolno go lekceważyć, ponieważ nieleczone może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji w tym nawet utraty wszystkich zębów.

Czym jest zapalenie dziąseł?

Jest to stan zapalny zlokalizowany w obrębie dziąseł przylegających do powierzchni zębów. Najczęściej wywoływany jest on przez bakterie, które – wraz z resztkami pokarmowymi – stanowią główne składniki płytki nazębnej, lub bakterie zasiedlające złogi kamienia nazębnego przylegającego do dziąseł. Zapalenie to może być też spowodowane zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie ludzkim (na przykład zapalenie dziąseł w ciąży).

Zapalenie dziąseł przyczyny.

Zapalenie dziąseł powstaje najczęściej z powodu obecności dużej ilości płytki nazębnej zalegającej w okolicach szyjki zęba, przy dziąsłach. Sytuacja taka ma miejsce, gdy pacjent nie myje w sposób wystarczający zębów, lub myje tylko fragmenty koron nie domywając okolicy szyjek. Innym powodem odkładania się płytki przy dziąśle może być nawisające na dziąsło wypełnienie potocznie zwane plombą. Kolejna przyczyną powstawania zapalenia dziąsła jest zalegający na zębach kamień nazębny – żyją w nim bakterie powodujące zapalenie dziąseł, ich obniżanie i sukcesywny zanik.

zapalenie dziąseł

Dziąsła w stanie zapalnym, zęby pokryte nieumytą płytką nazębną. Widoczne zaczerwienienie dziąsła przy szyjce zęba świadczy o stanie zapalnym.

Zapalenie dziąseł – objawy.

Do najczęściej występujących objawów zapalenia dziąseł należą zaczerwienienie, krwawienie, obrzęk (opuchlizna), rozpulchnienie, przerost fragmentów dziąseł. Pojawia się czasami ból dziąsła przy nacisku, rzadko ma on charakter samoistny. Bardzo często zapaleniu dziąseł towarzyszy brzydki zapach z jamy ustnej, często to właśnie on sprowadza do dentystów pacjentów cierpiących z powodu stanów zapalnych dziąseł. Więcej na temat tego przykrego problemu w artykule: nieprzyjemny, brzydki zapach z ust.

Zapalenie dziąseł w ciąży.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej szczególny rodzaj zapalenia dziąseł występuje podczas zmian w wydzielaniu hormonów. Takich zmian możemy spodziewać się podczas menopauzy, okresu dojrzewania, menstruacji, przyjmowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Najczęściej jednak zapalenie dziąseł związane z gospodarką hormonalną występuje podczas okresu ciąży. Warto wtedy zwrócić jeszcze większą uwagę na higienę i prawidłowe domywanie zębów, bowiem poziomy hormonów sprzyjają szybkiemu powstawaniu stanu zapalnego nawet przy bardzo niewielkiej ilości płytki nazębnej.

Zapalenie dziąseł u dziecka.

Najczęściej spowodowane złą higieną jamy ustnej. Winę za ten stan ponoszą rodzice nie dziecko! To opiekunowie są odpowiedzialni za mycie dziecku zębów. Poprawa higieny i wyleczenie ubytków spowoduje cofnięcie się zapalenia dziąseł u dziecka. W takim wieku zapalenie dziąseł może być spowodowane też zmianami hormonalnymi (dojrzewanie), jeśli dziecko ma czyste, zdrowe zęby a mimo to ma objawy zapalenia dziąseł to należy zgłosić się do dentysty.

Gdzie się zgłosić ze swoimi dziąsłami – leczenie.

To, co można zrobić samemu to poprawa higieny i przełamanie schematu błędnego koła. Więcej na jego temat w artykule: krwawienie z dziąseł. Konieczna będzie również wizyta u lekarza dentysty w celu usunięcia kamienia nazębnego i ewentualnych osadów znajdujących się na zębach. Jeżeli przyczyną stanu zapalnego są nachodzące na dziąsło wypełnienia będzie wymagana ich korekta. Warto pamiętać, że nie wolno lekceważyć zapalenia dziąseł gdyż nieleczone na pewno doprowadzi do utraty zębów!

Jak leczyć zapalenie dziąseł – leki.

Z całą stanowczości należy podkreślić, że zdecydowana większość przypadków zapalenia dziąseł wynika tylko i wyłącznie ze złej higieny. Nie ma konieczności przyjmowania specjalnych leków, wystarczy tylko (dla niektórych będzie to „aż”) poprawić higienę jamy ustnej. Jest jednak pewna grupa zapaleń dziąseł, która wymaga przyjmowania odpowiednich leków na przykład antybiotyk. O tym czy należy je podać zawsze decyduje lekarz dentysta. Ze swoim problemem warto od razu zgłosić się do takiego, który zajmuje się takimi schorzeniami. Jest to najczęściej periodontolog.

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj