Ruszający się ząb i co z nim zrobić?
Ruszający się ząb nie jest miłą sprawą. W poniższym artykule omówimy najczęstsze powody, z których zęby się ruszają i dowiedzą się państwo, co można poradzić na ruszające się zęby.
Ruszający się ząb możliwe przyczyny.
Możliwych przyczyn, z powodu, których ruszają się zęby jest stosunkowo dużo. Poniżej przedstawiamy i po krótce opisujemy te najczęściej występujące:
- Zwichnięcie zęba –często występująca przyczyna ruszającego się zęba, dotyczy szczególnie zębów przednich. Zwichnięcie zęba spowodowane jest urazem i najczęściej występuje u dzieci i mężczyzn (obie grupy mają większe predyspozycje do urazów szczęki i żuchwy). Ząb się rusza z powodu urazowego zerwania więzadeł utrzymujących go w zębodole.
- Złamanie zęba – dochodzi do niego również na skutek urazu, od zwichnięcia można go odróżnić na podstawie zdjęcia RTG zęba. Jeżeli ząb uległ załamaniu głęboko pod poziomem dziąseł to niestety szanse jego zachowania są bardzo nikłe, a patrząc w perspektywie dłuższego czasu praktycznie zerowe.
- Parodontoza – jest to najczęstsza przyczyna i powód ruszających się zębów. Paradontoza to termin potoczny (medycznie odpowiada bardzo wielu różnym chorobom przyzębia). Pierwszymi objawami są zazwyczaj krwawiące dziąsła, następnie pacjenci obserwują utratę, cofanie się dziąseł i odsłanianie powierzchni korzeni zębów. Dalej postępująca choroba prowadzi do rozchwiania zębów i w rezultacie do konieczności ich usunięcia.
Co zrobić z ruszającym się zębem po urazie?
W każdym z powyższych przypadków konieczna będzie wizyta u dentysty. Jeżeli ząb się rusza z powodu urazu to należy zgłosić się jak najszybciej (najlepiej jeszcze tego samego dnia). Lekarz podejmie odpowiednie środki, aby go ustabilizować w zębodole i pozwolić zerwanym włóknom ozębnej (tkanka, która utrzymuje zęby w zębodołach) ponownie przytwierdzić się do korzenia. Często zęby po urazie muszą być leczone kanałowo, – bo, mimo, że ząb przestał się kiwać na skutek działania sił podczas urazu doszło do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi (unerwionej tkanki wewnątrz zęba) i jej obumarcia.
Co gdy ząb rusza się z powodu paradontozy?
Dużo częstszą niż uraz – szczególnie u ludzi starszych – powodem ruszania się zęba (czasami wielu) jest paradontoza. Zęby zaczynają się ruszać, bo bakterie powodujące paradontozę zniszczyły włókna utrzymujące ząb w zębodole. Proces ten zazwyczaj jest powolny (są wyjątki na przykład agresywne zapalenie przyzębia) i trwa latami. Często jest ściśle związany i spowodowany niedostateczną higieną jamy ustnej. Chodzi tutaj głownie o złogi kamienia nazębnego, który jest siedliskiem dla bardzo szkodliwych bakterii wywołujących problemy z dziąsłami. Więcej na ten temat znajdą państwo w artykule: usuwanie kamienia nazębnego.
Leczenie ruszającego się zęba.
Jeżeli chodzi o urazy zębów to dużo zależy od ich rozległości, typu, czasu, jaki upłynął od zdarzenia do zgłoszenia się do dentysty jednak, jeżeli ząb jest tylko zwichnięty to rokowania są na ogół dobre i raczej można myśleć, że pozostanie on w jamie ustnej. Natomiast, jeśli chodzi o drugą przyczynę to lekarze dentyści mają w obecnych czasach spore możliwości leczenia paradontozy, jednak tak naprawdę największą rolę w całym procesie leczenia odgrywa pacjent. Jeżeli nie stosuje się do zaleceń lekarz i nie przestrzega odpowiedniego reżimu higienicznego to nawet najlepiej prowadzone leczenie na niewiele się zda.
Jak się bronić przed ruszającym się zębem?
Czy możliwa jest obrona przed sytuacjami, w którymi zęby zaczynają się ruszać? Oczywiście! Jeżeli chodzi o paradontozę to należy utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej i regularnie usuwać złogi kamienia nazębnego. Przed urazami można się zabezpieczyć wykonując u stomatologa sportowy ochraniacz na zęby (podobny do tych, jakie używają zawodowi bokserzy).