Zgorzel zęba – objawy, leczenie i powikłania.
Zgorzel zęba jest poważnym stanem, który może wywoływać bardzo silne dolegliwości bólowe i być bardzo uciążliwy. Często właśnie zgorzel zęba jest bodźcem, który powoduje zgłoszenie się pacjenta do gabinetu. Czym grozi zlekceważenie zgorzeli zęba, czy ząb ze zgorzelą można uratować, jak go leczyć? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.
Zgorzel miazgi zęba, – co to właściwie jest.
Zgorzel zęba jest to szczególny proces martwicy, w którym uczestniczą beztlenowe bakterie wywołujące procesy gnilne. Zamieszkują one martwą, lub częściowo żywą miazgę przerabiając ją na bezkształtną, płynną, brunatną, cuchnącą masę. Rozpadowi miazgi towarzyszy wydzielanie wielu szkodliwych substancji, które przedostając się przez korzenie zęba mogą powodować stan zapalny w kości. W niektórych przypadkach mogą być one nawet współodpowiedzialne za powstawanie chorób w odległych narządach, na przykład: zapalenia stawów.
Zgorzel zęba – objawy.
Z dolegliwościami bólowymi przy zgorzeli miazgi możemy mieć do czynienia z dwoma skrajnymi sytuacjami: pacjent może nie odczuwać żadnych dolegliwości bólowych lub może mieć bardzo silny ból. Wynika to z prostej zależności: za ból odpowiedzialne są gazy powstające podczas gnicia miazgi, jeżeli nie mają nigdzie ujścia zaczynają przeciskać się przez korzeń zęba w głąb kości – skutkuje to bardzo silnym, samoistnym, ciężkim do zniesienia bólem. Dochodzi do tego często, – ponieważ nawet, gdy ząb jest otwarty na światło jamy ustnej do głębokiego ubytku dostaje się jedzenie, które go zatyka i gazy nie mają ujścia. W takiej sytuacji możemy pomóc sobie doraźnie usuwając resztki jedzenia wykałaczką.
Zgorzel zęba – leczenie.
Zgorzel zęba można leczyć w tym celu należy przeprowadzić u dentysty leczenie kanałowe. Czyli wyczyszczenie korzeni zęba z resztek martwych tkanek. Następnie założenie szczelnego wypełnienia najczęściej powoduje ustanie dolegliwości i wyleczenie zapalenia toczącego się w kości, które praktycznie zawsze towarzyszy zgorzeli zęba. Warto pamiętać, że nie każdy ząb nadaje się do tego typu leczenia – dzieje się tak ze względu na to, że zęby ze zgorzelą często mają bardzo zniszczone korony. W takiej sytuacji nawet po rewelacyjnie przeprowadzonym leczeniu kanałowym o utrzymaniu zęba decyduje późniejsza odbudowa korony zęba.
Powikłania: podejrzewasz u siebie zgorzel? Nie czekaj!
Dużo osób lekceważy zgorzel zęba szczególnie, taki, który nie daje dolegliwości bólowych. Należy jednak pamiętać, że długotrwałe trzymanie w ustach nieleczonego zęba z miazgą w stanie zgorzelinowego rozpadu może być bardzo niebezpieczne. Prędzej czy później pojawi się silny ból. Co więcej toksyczne substancje produkowane przez bakterie rozpływają się z zębów po całym organizmie robiąc wiele niezauważalnych szkód. Po czasie skutkują one bardzo poważnymi problemami. Pamiętaj nie warto zwlekać najlepiej już dziś zapisz się na wizytę u stomatologa!