Zęby to nie jedyny powód wizyty u dentysty.
Do gabinetów stomatologicznych zgłaszamy się zazwyczaj z przyczyn dotyczących zębów, jest oczywiste, że gdy coś się z nimi dzieje to od razu myślimy o dentyście. Jednak opieka nad zębami pacjentów stanowi tylko część zagadnień, z jakim muszą mierzyć się stomatolodzy.
Jama ustna to nie tylko zęby!
Prawdą jest stwierdzenie, że największa część pracy lekarzy dentystów dotyczy ludzkiego uzębienia, nie mniej jednak oprócz zębów w gestii ich zawodowych zainteresowań leżą również inne narządy i tkanki w jamie ustnej a nawet poza nią. Dentyści oprócz zębów zajmują się:
Przyzębiem, – czyli aparatem zawieszeniowym zęba. Są to tkanki, które utrzymują ząb w zębodole, gdy dzieje się z nimi coś złego zęby zaczynają się chwiać i w rezultacie mogą nawet wypaść.
Błonami śluzowymi i językiem – jest cała masa schorzeń i problemów, z jakimi borykają się pacjenci gabinetów stomatologicznych a które dotyczą błon śluzowych i, lub języka. Warto tutaj wspomnieć o grzybicach, których jednym z objawów może być uczucie pieczenie dotkliwie odczuwalne przez pacjentów. Więcej na ten temat w artykule: pieczenie języka.
Kościami trzewioczaszki (część twarzowa czaszki) – czasami proces zapalny jest tak poważny, że, mimo iż jego przyczyną są z reguły zęby to toczy się on dalej w okolicy i w kości. Są to zazwyczaj procesy bardzo bolesne – przyczyną jest bardzo bogate unerwienie okostnej (tkanki okalającej kości). Dzieje się tak na przykład przy stanach ropnych, więcej informacji na ich temat można znaleźć tutaj: ropień zęba.
Chirurgią tkanek miękkich – zajmują się tym przeważnie specjaliści chirurgii stomatologicznej bądź periodontolodzy (specjalizacja z błon śluzowych i przyzębia). Przykładem takich zabiegów jest pobieranie wycinków do badania histopatologicznego bądź korekty wędzidełek.
Wszczepianie implantów – ten stosunkowo drogi zabieg pozwala na odtworzenie dobrych warunków w jamie ustnej. Czasami w ten sposób uzupełniana jest luka w postaci jednego zęba, częściej natomiast implanty zębowe stanowią podbudowę dla prac protetycznych.
Profilaktyką u dzieci – jest to bardzo ważna sprawa! Rola dentystów polega na edukacji i wykonywaniu zabiegów profilaktycznych takich na przykład takich jak lakierowanie zębów.
Urazami – urazy nie dotyczą tylko i wyłącznie zębów. Są na nie podatne również kości, częste są złamania lub pęknięcia żuchwy. Dzieje się to na skutek działania za dużych sił (na przykład podczas silnego uderzenia pięścią).
Stawem skroniowo-żuchwowym – jest to miejsce gdzie żuchwa przyczepia się do reszty czaszki. Połączenie to to zespół kości, ścięgien i mięśni. Jeżeli coś w nim nie gra mogą pojawić się różnorakie dolegliwości z uciążliwym, długotrwałym bólem głowy włącznie.
To tylko niektóre z przykładów zagadnień stomatologicznych niezwiązanych bezpośrednio z zębami. Pacjenci muszą pamiętać, że nie warto zwlekać i odkładać wizyty u stomatologa, gdy stan ich jamy ustnej jest niepokojący im szybciej zaczniemy działać tym lepsze rezultaty można osiągnąć.