Wizyta u dentysty – co musisz wiedzieć?
Każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków chodzi do dentysty. Powody, dla których umawiają się na wizyty są bardzo różne. Niemniej jednak jest duża grupa osób, które u dentysty nie były ładnych parę lat, lub wręcz jest to ich pierwsza wizyta w życiu.
Pierwsza wizyta u dentysty.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty u dentysty? Przede wszystkim przestań się stresować, jeżeli pierwsza wizyta w danym gabinecie nie jest podyktowana dolegliwościami bólowymi to najprawdopodobniej będzie polegała na zbadaniu stanu twoich zębów i ewentualnie profesjonalnym ich oczyszczeniu (więcej na ten temat: usuwanie kamienia nazębnego). Chyba, że do gabinetu przychodzisz z konkretną sprawą i chcesz mieć ją załatwioną jak najszybciej. Jeśli zażywasz jakieś leki spisz na kartce ich nazwy i dzienne dawki, które przyjmujesz. Przed samą wizytą przede wszystkim dokładnie i starannie umyj zęby. Jeżeli jedziesz do dentysty prosto z pracy to po prostu kup najtańszą szczoteczkę i pastę w aptece lub drogerii i umyj zęby w toalecie już w gabinecie.
Wizyta u dentysty bez ubezpieczenia.
Aby nic nie płacić za wizytę u dentysty należy wybrać gabinet, który ma podpisany kontrakt z NFZ i mieć płacone ubezpieczenie zdrowotne. Dla osób, które nie mają ubezpieczenia zdrowotnego (częsta sytuacja u osób pracujących za granicą), pozostaje wizyta prywatna. W Polsce bardzo duża część gabinetów nie ma podpisanego kontraktu z NFZ-tem, osoba nieubezpieczona może także wybrać gabinet z kontraktem, (wtedy jednak płaci za leczenie z własnej kieszeni) – jest, więc, w czym wybierać.
Wizyta u dentysty na NFZ.
Dla osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne możliwa jest wizyta refundowana ze środków narodowego funduszu zdrowia. Refundacja obejmuje jednak jedynie niektóre procedury wykonywane najtańszymi materiałami, więc jeśli chcemy założyć sobie lepsze plomby to musimy za nie płacić. Więcej szczegółów na temat procedur refundowanych z NFZ tutaj: dentysta na NFZ.
Wizyta u dentysty w ciąży.
Jeżeli jesteśmy w ciąży bądź podejrzewamy taką możliwość to musimy koniecznie powiedzieć o tym na wizycie u dentysty. W gabinetach stomatologicznych często do wykonywania prześwietleń używane jest promieniowanie RTG, które może wpłynąć na rozwój płodu. Poza tym w ciąży nie powinno się stosować niektórych leków używanych w stomatologii.
Ile kosztuje wizyta u dentysty?
Jeżeli decydujemy się na wybór gabinetu bez kontraktu z NFZ to musimy liczyć się z koniecznością opłaty także za pierwszą wizytę, na której przeprowadzane jest badanie. Koszty pierwszej wizyty wahają się przeważnie od 30 do 150 złotych, średnio jest to 50 złotych. W niektórych gabinetach konsultacje są bezpłatne (poza konsultacjami specjalistycznymi na przykład przed wszczepieniem implantów), lub ich koszt jest odejmowany od ceny pierwszego zabiegu. W większości gabinetów dostępny jest cennik usług więc koszty nie powinny nas zaskoczyć. Jeśli zastanawiamy się nad różnymi opcjami leczenia zawsze możemy poprosić dentystę o przygotowanie szczegółowego planu leczenia.