Sztuczne zęby – cena , jakie najlepsze dla ciebie?
Sztuczne zęby to potoczne określenie odnoszące się do protez zębowych. Jest bardzo dużo różnych rodzajów sztucznych zębów, różnią się one między innymi ceną, możliwościami zastosowania w danym przypadku klinicznym, trwałością, estetyką. Poniżej znajduje się przewodnik po rodzajach sztucznych zębów.
Sztuczne zęby wyjmowane (na NFZ).
Najbardziej popularnym rodzajem sztucznych zębów są protezy wykonane z akrylu. Popularność tego rozwiązania wynika najczęściej z przyczyn materialnych. Są to jedyne sztuczne zęby, za które zapłaci nam Narodowy Fundusz Zdrowia. Wykonywane są one najczęściej u osób pozbawionych wszystkich zębów bądź też ze znacznymi brakami zębów. Przyzwyczajenie się do takich sztucznych zębów może zabrać trochę czasu – szczególnie jeśli robimy je pierwszy raz. Niemniej jednak po okresie adaptacji zdecydowana większość pacjentów jest zadowolona i chętnie korzysta z tego rozwiązania. Wadą protez całkowitych na NFZ jest ich wygląd – ze względu na bardzo niską kwotę jaka jest oferowana przez NFZ za wykonanie takich sztucznych zębów. Powoduje to powstanie sytuacji gdy koszty wykonania protez nie mogą przekroczyć wartości refundacji. Jeżeli chcemy aby nasze protezy wyglądały bardziej naturalnie lepiej zdecydować się na wykonanie ich prywatnie.
Koszt wykonania takich protez to od około 500 złotych do 1200 złotych za jedną część (górę lub dół), przy czym wymieniając takie sztuczne zęby najlepiej zdecydować się na dwie części. Więcej bardziej szczegółowych informacji na temat protez akrylanowych znajdą państwo tutaj: proteza akrylowa.
Innym rodzajem prac protetycznych ruchomych są protezy szkieletowe. Zasadniczo różnią się one od poprzedniego rozwiązania tym, że proteza oparta jest – częściowo bądź całkowicie – na zębach. Nie można ich więc wykonać u pacjentów bezzębnych. Mogą być one wykonane ze stopu odpowiednich metali stomatologicznych bądź też z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Rozwiązanie to jest lepsze zarówno z powodu lepszej estetyki jak i lepszego odtworzenia funkcji zębów (lepiej się nimi gryzie).
Koszt zrobienia tego typu sztucznych zębów waha się od około 1200 złotych do kilku tysięcy złotych za jedną część (górę lub dół) wszystko zależy od tego na jakie rozwiązanie i materiał zdecyduje się lekarz i pacjent. Cenę tego rozwiązania podwyższają na przykład specjalne zatrzaski na zębach.
Sztuczne zęby na stałe.
Przy zachowanych odpowiednich warunkach klinicznych istnieje możliwość wykonania sztucznych zębów na stałe. Różnią się one tym, że pacjent nie jest w stanie samemu ich wyjąć z jamy ustnej. Do tego rodzaju sztucznych zębów należą korony, mosty i prace stałe na implantach zębowych. Dwa pierwsze rodzaje wymagają obecności choć części zębów w jamie ustnej. Lekarz szlifuje odpowiednio zęby, na które później nakłada koronki. Mosty dodatkowo uzupełniają baraki zębowe – szlifuje się wtedy sąsiadujące z luką zęby. Nad miejscem gdzie powinien być nasz naturalny ząb zamocowany jest wtedy sztuczny ząb z porcelany bądź innego materiału. Całość wygląda estetycznie a pacjenci często zapominają, że kiedykolwiek nie mieli zęba.
Koszt takich rozwiązań waha się w granicach od 600 złotych za jedne punkt protetyczny (jeden oszlifowany ząb bądź jedna luka po zębie) do 1500 – 2500 za punkt protetyczny. Różnica w cenie wynika z użytych materiałów.
Sztuczne zęby – implanty.
Najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem są sztuczne zęby osadzone na implantach zębowych. Mogą to być duże prace protetyczne wykonywane przy bezzębiu gdzie proteza czy też most okrężny opiera się na kilku (zazwyczaj 4 do 8) implantach. Bądź uzupełnianie pojedynczych braków zębów – wtedy na implancie osadzona jest korona.
Koszty takiego rozwiązania waha się w granicach od 4000 złotych przy najprostszych przypadkach wszczepienia implantu i osadzenia na nim korony do kilkudziesięciu tysięcy złotych za kompleksowe leczenie obejmujące odbudowanie kości pod implanty, wszczepienie kilku implantów i odbudowę protetyczną. Ceny różnić się będą w zależności od miejsca, w którym zdecydujemy się leczyć i zastosowanych materiałów.
Sztuczne zęby gwiazd.
Większość wszelkiego rodzaju „gwiazd” telewizji, kina, sportu itd., może pochwalić się olśniewającym uśmiechem. W większości przypadków ich uśmiech to dzieło współczesnej stomatologii. Rozwiązania użyte w kreacji ich uśmiechów są drogie ale przy obecnym rozwoju stomatologii dostępne dla wszystkich. Najczęściej są to korony, bądź też licówki pełnoceramiczne. Takie sztuczne zęby wyglądają rewelacyjnie.
Jakie rozwiązanie najlepsze dla Ciebie?
O tym jakie sztuczne zęby będą dobre dla Ciebie wiedzą dwie osoby: ty i twój lekarz dentysta. Każdy przypadek jest bowiem inny. Aby dobrać dla siebie najlepsze rozwiązanie warto udać się do dobrego stomatologa, porozmawiać z nim na temat swoich oczekiwań, doświadczeń z przeszłości i ograniczeń finansowych. Po badaniu na pewno znajdziecie dogodne i możliwe do wykonania rozwiązanie. Na koniec należy wspomnieć, że o sztuczne zęby należy dbać tak samo jak o własne a czasem (implanty) nawet bardziej!