Leczenie próchnicy
Próchnica to najpowszechniej występująca choroba zębów. Problemy z nią ma większość Polaków i codziennie z jej powodu leczonych jest tysiące pacjentów gabinetów stomatologicznych. Jeżeli czeka Cię wizyta u dentysty i szukasz informacji o leczeniu próchnicy zębów to ten artykuł jest dla ciebie.
Próchnica – powszechny problem.
Niestety praktycznie każdy Polak ma problem z próchnicą zębów, jeśli problem tej choroby nie dotyczy go bezpośrednio to na pewno występuje w najbliższej rodzinie. Podejrzewam, że wielu rodziców samych wolałoby siąść na fotel stomatologiczny niż iść do dentysty ze swoimi pociechami (zupełnie niesłusznie).
Na czym polega leczenie próchnicy?
Leczenie próchnicy zębów polega na usunięcie zainfekowanych bakteriami tkanek. Ze względu na działanie bakterii tkanki twarde zęba są zdemineralizowane – a więc bardziej miękkie niż prawidłowo. Dodatkowo tkanka twarda zęba objęta próchnicą ma zazwyczaj zmieniony kolor (widoczne gołym okiem objawy próchnicy). Po usunięciu wystarczającej ilości zmienionych chorobowo tkanek zęba należy uzupełnić ich brak. Stosuje się do tego materiały do wypełnień stomatologicznych. Najczęściej światło-utwardzalne kompozyty, które są najlepsze, ale niestety nierefundowane przez NFZ.
Jak wygląda leczenie próchnicy?
Z punktu widzenia pacjenta leczenie próchnicy zęba wygląda w taki sposób, że pacjent siada na fotelu i najpierw dentysta bada stan jamy ustnej pacjenta. Następnie w razie konieczności podawane jest znieczulenie i dentysta przystępuje do procedury leczniczej. Praktycznie wszyscy dentyści korzystają obecnie z nowoczesnego sprzętu, który umożliwia szybkie usunięcie chorej tkanki zęba. Przy fotelach dentystycznych można zauważyć zazwyczaj dwie końcówki do leczenia próchnicy – jedna szybkoobrotowa – w uproszczeniu do usuwania szkliwa (najtwardsza część zęba) druga do pracy w zębinie (bardziej miękka niż szkliwo). Po usunięciu całej próchnicy dentysta przystępuje do odbudowy zęba. Musi on uzupełnić tkanki, które usunął. Po założeniu wypełnienia przychodzi czas na dostosowanie go tak żeby było gładkie i nie przeszkadzało w zgryzie i to w zasadzie koniec.
Znieczulenie przy leczeniu próchnicy.
W poprzednim akapicie była uwaga o znieczuleniu do leczenia próchnicy. Obecnie praktycznie każdy lekarz dentysta zaproponuje swoim pacjentom znieczulenie, które powoduje, że zabieg leczenia próchnicy jest całkowicie bez bolesny. Jedynym nieprzyjemnym elementem jest moment podawania znieczulenia – ukłucie igłą. Po znieczuleniu przez jakiś czas (zależny od użytego do znieczulenia środka i predyspozycji pacjenta) może przeszkadzać odrętwienie okolicy leczonego zęba.
Kiedy leczenie próchnicy nie wystarczy.
Często zdarzają się sytuację, w których leczenie próchnicy nie wystarczy, – ponieważ ząb jest tak zniszczony chorobą, że nastąpiło zainfekowanie miazgi (unerwionej tkanki w środku zęba). Konieczne może być wtedy leczenie kanałowe. U pacjentów niedbających o higienę jamy ustnej i zwlekających z wizytami może dojść do sytuacji, że ząb z próchnicą będzie tak zniszczony, że jedyną możliwością leczenia będzie jego usunięcie.
Konieczne wizyty kontrolne.
W leczeniu próchnicy bardzo ważne i istotne są regularne wizyty kontrolne u lekarza dentysty. Pozwolą one wychwycić wcześniej próchnice i zapobiegną dalszym problemom na przykład sytuacji, kiedy ząb oprócz leczenia próchnicy będzie konieczne leczenie kanałowe. Odwiedzajmy, więc swojego dentystę regularnie.
Przeczytaj również
Bądź na bieżąco z ostatnimi informacjami.
Lakowanie zębów, – dlaczego warto?
Duża część rodziców zastanawia się nad tym czy warto zafundować swoim dzieciom zabieg zwany lakowaniem zębów. Często...
Ból zęba – jak się go pozbyć?
Ból zęba to niestety bardzo nieprzyjemna sprawa. Przykre jest to, że styczność z nim ma większość osób czy to...
Wyrywanie zęba, znieczulenie, kwestia NFZ, czy boli?
Czasami zdarza się niestety tak, że ząb nie kwalifikuje się do dalszego leczenia, lub jego leczenie ma bardzo...