Laserowe leczenie zębów – co i jak?
Lasery to urządzenia znane lat, na dobre zadomowiły się w wielu branżach. Z dobrodziejstw tych maszyn już od dawna korzysta cała medycyna w tym stomatologia. Mają one szereg unikalnych cech czyniących je szczególnie użytecznymi w pracy każdego dentysty. Nic, więc dziwnego, że coraz częściej nasze zęby są leczone laserem.
Leczenie zębów laserem, – co można leczyć?
Lasery w stomatologii stają się coraz bardziej popularne. Są bezpieczne a ich cena spada. Jak wspomnieliśmy na wstępie laser ma wiele różnych zastosowań w stomatologii.
Warto od razu wyjaśnić, że stomatologia to coś znacznie więcej niż tylko leczenie ubytków próchnicowych. Dentysta może używać lasera stomatologicznego do:
- Opracowywania ubytków, – jako alternatywa dla tradycyjnego „borowania”. Warto mieć na uwadze, że tylko niektóre ubytki próchnicowe nadają się do leczenia za pomocą lasera. O możliwości użycia lasera każdorazowo decyduje dentysta. Zabieg leczenia próchnicy laserem jest zazwyczaj niebolesny, jednak na prośbę pacjenta lekarz może go przeprowadzać w znieczuleniu.
- Laserowego wybielania zębów – stosując specjalną przystawkę na końcówkę lasera możemy odpowiednio rozproszyć promień, który aktywuje środek wybielający nałożony na zęby. Więcej na temat tego rodzaju wybielania zębów w artykule: laserowe wybielanie zębów.
- Dezynfekcji kanałów korzeniowych – w trakcie przeprowadzania leczenia kanałowego stomatolog może posiłkować się laserem do dezynfekcji opracowywanych kanałów korzeniowych. Trzeba pamiętać, że w leczeniu kanałowym laser spełnia funkcję pomocniczą. Nieprawdą jest, więc, że nie da się przeprowadzić prawidłowego leczenia kanałowego nie dysponując laserem.
- Dezynfekcji kieszonek dziąsłowych – zabieg taki wykonywany jest po przeprowadzonym zdjęciu kamienia (więcej na temat samego zabiegu: usuwanie kamienia nazębnego), sprzyja on gojeniu się zniszczonych przez kamień dziąseł.
- Miejscowego tamowania krwawienia – laser świetnie sprawdza się w roli kautera (urządzenie do między innymi tamowania krwawienia w polu zabiegowym). Dzięki swoim właściwościom tamującym krwawienie laser znajduje również zastosowanie przy pobieraniu wycisków pod precyzyjne prace protetyczne.
- Drobnych zabiegów chirurgicznych – takich jak wydłużenie korony klinicznej zęba. Ten zabieg wykonujemy gdy ubytek sięga za głęboko pod dziąsło.
- Cięcia tkanek miękkich – laser dobrze tnie tkanki miękkie i często używany jest przez chirurgów stomatologicznych czy też chirurgów periodontologicznych. Najczęściej wykonuje się nim plastykę wędzidełek. Dzięki zastosowaniu lasera zabieg jest krótszy, krwawienie jest niewielkie bądź nie ma go wcale a rana po zabiegowa goi się szybciej. Cały proces gojenia jest również szybszy w przypadku zastosowania laseru stomatologicznego.
- Biostymulacji – laserem stomatologicznym można przyspieszyć procesy fizjologiczne, na przykład gojenie się zmian zapalnych na śluzówce, czy też przyspieszyć gojenie się ran (na przykład po usunięciu zęba, także zębów mądrości)
Laserowe usuwanie zębów.
Część pacjentów pyta się o zabieg laserowego usuwania zęba. Niestety przy obecnym stopniu rozwoju techniki nie ma laserów dopuszczonych do użytku medycznego. Których użycie do laserowego usuwania zębów miałoby sens. Owszem są medyczne lasery do cięcia tkanek twardych (na przykład cienkich blaszek kostnych). Jednak ich główną wadą jest bardzo powolna praca, co na chwilę obecną czyni je w zasadzie nie przydatnymi w tego typu zabiegach.
Przy usuwaniu zębów laser może być używany do cięcia więzadeł ozębnej czy też wspomagać gojenie zębodołu po usunięciu zęba. Wykorzystuje się wtedy biostymulacyjne właściwości światła laserowego. Rana po usunięciu ma szansę wtedy zagoić się szybciej. Niektóre badania wspominają też o zmieniszeniu bólu po zabiegu.