Dlaczego tracimy zęby?
Z jakich powodów Polacy najczęściej tracą zęby? Dla stomatologów odpowiedź na to pytanie nie jest żadną tajemnicą. Poniżej prezentujemy najczęstsze przyczyny, z powodu, których muszą oni usuwać zęby u pacjentów, czy też te, schorzenia, które skutkują samoistnym wypadnięciem zęba.
Przyczyna numer jeden: próchnica zębów.
To najczęściej występująca choroba dotykająca jamy ustnej. Ma ją niestety prawie każdy i jest to też najczęstsza przyczyna utraty zębów. Zwyczajny schemat jest następujący: pierwsze zaniedbania higieniczne w młodym wieku skutkują rozwojem próchnicy w zębach mlecznych. Po szóstym roku życia, – gdy zaczynają się wyrzynać zęby stałe – nic się nie zmienia, rodzice dziecka dalej nie dbają o zęby swoich pociech. Skutkuje to rozwojem próchnicy w zębach stałych. W tym momencie im wcześniej zostanie podjęte leczenie tym lepiej. Niestety w wielu przypadkach zgłoszenie się do dentysty następuje zbyt późno – wtedy, kiedy nawet leczenie kanałowe nie rokuje i ząb zakwalifikowany jest do usunięcia.
Przyczyna numer dwa: problemy z dziąsłami.
Każdy z nas wie, że z próchnicą zęba należy zgłosić się do dentysty, bo nieleczona prowadzi do poważniejszych stanów – na przykład do zapalenia miazgi czy też nawet zapalenie okostnej zęba. Niestety mało osób zwraca uwagę na to, co dzieje się z ich dziąsłami. Lekceważenie oznak zapalenia dziąseł takich jak krwawiące dziąsła jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zaniechanie leczenia takich stanów prowadzi do chorób przyzębia, co skutkuje rozchwianiem zęba a w rezultacie jego utratą. Dlatego tak ważnym i potrzebnym zabiegiem profilaktycznym jest usuwanie kamienia nazębnego.
Przyczyna numer trzy: urazy.
O ile w dwóch powyższych przypadkach wina leczy raczej po stronie pacjenta o tyle w przypadku urazowych przyczyn utraty zębów ciężko o niej mówić. Bo raczej nie sposób wyobrazić sobie, że ktoś specjalnie chciałby doznać urazu zębów. Niemniej jednak to one po próchnicy i chorobach przyzębia są trzecią najczęstszą przyczyną utraty zębów. Bronić się przed nimi pacjenci mogą na szereg różnych sposobów na przykład stosując profilaktycznie odpowiednie szyny ochronne, więcej na ich temat pisaliśmy w artykule pod tytułem: nakładki na zęby.
Nie czekaj idź do dentysty!
Pamiętajmy, że nie warto czekać i odkładać wizyty u dentysty w nieskończoność. Problemy naszych zębów same się nie rozwiążą i cudownie nie znikną. Na mniejsze czy większe kłopoty zawsze znajdzie się rada i sposób dostosowany do naszych oczekiwań i zasobności portfela. Dlatego nie warto zwlekać i jeśli tylko mamy jakieś problemy to jak najszybciej zapiszmy się na wizytę u stomatologa.