Aparat na zęby – stały czy ruchomy i ile kosztuje leczenie?
Obecnie przyjęte kanony piękna nie dopuszczają żadnych widocznych wad zgryzu czyli mówiąc po ludzku: prosty uśmiech jest na topie. W tym miejscu omawiamy najczęściej poruszone kwestie związane z leczeniem aparatem na zęby. Odpowiemy na pytania: kiedy można stosować aparaty ruchome a kiedy lepszym rozwiązaniem są te montowane na stałe, ile trwa leczenie ortodontyczne i jakich kosztów możemy się spodziewać.
Rodzaje aparatów na zęby.
Generalnie i bardzo ogólnie typy aparatów na zęby możemy podzielić na:
- Aparaty stałe (przymocowane do zębów na stałe).
- Aparaty ruchome (wyjmowane).
Aparaty stałe cechują się tym, że część ich elementów jest na stałe przymocowana do zębów. W zależności od tego jakiego systemu (a jest ich całkiem sporo) będzie używał nasz ortodonta i jaka wada będzie leczona te elementy będą mniej lub bardziej widoczne. Nie ma co się jednak nimi przejmować bo obecnie aparaty na zęby są po prostu modne! Pacjenci ortodontyczni często mogą wybrać kolor niektórych wymienialnych elementów aparatu i całkiem fajnie radzą sobie z taką kolorystyczną aranżacją sprawiając, że aparat staje się ozdobą.
Aparaty ruchomy – jest ich całe mnóstwo rodzajów, niemniej jednak najczęściej stosowana jest płytka Szwarca. Od aparatów stałych różnią się tym, że sam pacjent (czy jego opiekunowie mogą je zdejmować). Przeważnie te aparaty ortodontyczne nadają się do leczenia dzieci w fazie przed i w trakcie skoku pokwitaniowego (trwa on w zależności od płci i innych czynników od 9 do 13 roku życia). Związane jest to z tym, że kości są wtedy najbardziej podatne na modelowanie a zęby stosunkowo łatwo się przesuwają nie ma więc potrzeby stosowania sił działających stale a takie występują przy zastosowaniu aparatów stałych. Używanie aparatu ruchomego wymaga od małego pacjenta i jego opiekunów dobrej współpracy. Czyli bezwzględnego stosowania się do zaleceń domowych lekarza ortodonty (najczęściej chodzi o regularne rozkręcanie śruby) i pojawiania się na wizyty kontrolne.
Aparat na zęby na NFZ?
Wielu pacjentów zastanawia się nad kwestią leczenia aparatem na zęby refundowanego ze środków NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Niestety dla takich pacjentów nie mamy dobrych informacji. Leczenie ortodontyczne refundowane jest tylko i wyłącznie dla dzieci. Nie ma możliwości aby dorosły nosił aparat na zęby z NFZ-tu. Ze względu na bardzo długi czas (nawet do 3 lat) oczekiwania na aparat na zęby ze środków NFZ rodzice zapisują dzieci do ortodontów dużo wcześniej.
Ile trzeba nosić aparat na zęby?
Na to pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wady zgryzu, która jest leczona (więcej informacji na temat różnych wad zgryzu mogą znaleźć państwo w artykule: krzywe zęby). Najlepiej podczas pierwszej lub drugiej wizyty zapytać o to ortodontę. Dlaczego akurat drugiej? Ponieważ często pierwsza wizyta służy celom diagnostycznym i ortodonta nie ma jeszcze pełnego obrazu i planu leczenia – szczególnie jeśli potrzebna jest dodatkowe wykonanie zdjęć RTG (praktycznie zawsze). Zazwyczaj leczenie aparatem na zęby trwa od półtora roku do nawet trzech i więcej. Jeżeli chodzi o aparaty ruchome to bardzo ważna w procesie leczniczym i jego długości jest właściwa współpraca opiekunów małego pacjenta.
Czy można założyć aparat na zęby tylko „na górę” czy też „na dół”?
Takie sytuacje się zdarzają jednak są niezwykle rzadkie. Dlaczego tak się dzieje? W leczeniu wad zgryzu szalenie istotne jest prawidłowe ustawienie zębów i kontakty, które między nimi występują. Prostując krzywe zęby górne musimy dostosować do nich dolne łuki zębowe, nawet jeśli dla pacjenta „na oko” dolne zęby wyglądają na proste to prawdopodobnie i tak mają jakąś wadę wymagającą korekty.
Jak przygotować się do leczenia aparatem na zęby?
Przed pierwszą wizytą u ortodonty koniecznie należy wyleczyć wszystkie zęby. Leczenie aparatem na zęby można zacząć tylko i wyłącznie gdy nie ma w jamie ustnej pacjenta żadnych ubytków próchnicy. Warto więc pomyśleć o tym dużo wcześniej.
Ile kosztuje aparat na zęby?
Ceny leczenia ortodontycznego zależą od bardzo wielu czynników. Między innymi od:
- Rodzaju wady, która będzie leczona.
- Czasu potrzebnego na leczenie i ilości wizyt kontrolnych.
- Zastosowanego systemu aparatów ortodontycznych.
- Oczekiwań pacjenta (kolor elementów aparatu, bądź całkowite jego ukrycie).
- Cennika danego lekarza.
Niemniej jednak średnie ceny kształtują się mniej więcej na takim poziomie:
Aparat ruchomy ceny:
- do 12 roku życia za darmo na NFZ (najlepiej zadzwonić do placówki, która leczy ortodontycznie na NFZ i zapytać czy przypadkiem nie zmieniły się jakieś przepisy)
- prywatnie: od 400 złotych do około 1500 złotych w zależności od rodzaju aparatu i potrzebnej dodatkowej diagnostyki
- do leczenia należy doliczyć wizyty kontrolne w cenie od około 50 złotych do 200 złotych (zależne od lekarza, u którego leczymy dziecko)
Aparat stały ceny:
- tylko prywatnie
- od 1500-1700 złotych za łuk (góra/dół), średnia cena to około 2200 złotych za szczękę lub żuchwę, jeżeli chodzi o górną granicę to kształtują ją przeważnie wymagania pacjenta za niewidoczny aparat na zęby (na przykład system incognito) przyjdzie nam zapłacić od 7000 złotych do 12000 złotych za jeden łuk
- wizyty kontrolne na regulację aparatu to koszt od 50 do 200 złotych, czasami może zaistnieć potrzeba wymiany jakiegoś elementu aparatu wtedy koszt wizyty wzrasta.
Czy warto zakładać aparat na zęby?
Część pacjentów mając na uwadze stosunkowe duże koszty aparatu na zęby i długi okres leczenia niestety rezygnuje z zakładania aparatu na zęby. Warto jednak podjąć leczenie bo nagrodą za nie jest piękny, zdrowy, prosty uśmiech, który pomoże nam osiągnąć w sukces w życiu i miłości ;)!