Zapalenie okostnej zęba – to bardzo silny ból, jak mu zapobiec i wyleczyć?

Okostna to cienka tkanka pokrywająca wszystkie kości w organizmie ludzkim w tym kości, które interesują dentystów i pacjentów gabinetów stomatologicznych, czyli kości szczęki i żuchwę. Tkanka ta cechuje się bogatym unerwieniem z tego powodu wszelkie jej drażnienie powoduje silny ból. Tak właśnie dzieje się w zapaleniu okostnej wywołanym stanem patologicznym zęba.

Zapalenie okostnej zęba powoduje silny ból (objawy).

Każdy, kto zmierzył się z zapaleniem okostnej zęba wie, że nie jest to nic przyjemnego. Zazwyczaj objawy rozwijają się nagle i szybko narastają. Często silnym dolegliwościom bólowym towarzyszy opuchlizna tkanek miękkich twarzy, czasem pojawia się również ograniczone otwieranie ust. Pacjenci trafiają do lekarzy dentystów przeważnie po kilku nieprzespanych nocach. Kiedy zwykłe środki przeciwbólowe już nie działają tak dobrze jak na początku z zapaleniem okostnej zęba.

Jak leczyć zapalenie okostnej zęba?

Jedynym sposobem na wyleczenie zapalenia okostnej zęba jest usunięcie przyczyny, która wywołała i podtrzymuje zapalenie. Najczęściej jest to zepsuty ząb z dużych rozmiarów ubytkiem próchnicowym (więcej na temat tej choroby w artykule: próchnica zębów) lub martwą miazgą. Równie często stan zapalny okostnej zęba pochodzi od starych zniszczonych korzeni tkwiących od kilku lat w jamie ustnej. Rzadko zdarzają się inne przyczyny. Dlatego najskuteczniejszym leczeniem będzie elimanacja takich ognisk zapalnych może to się odbywać albo poprzez leczenie kanałowe zęba, (jeżeli ząb się kwalifikuje), najczęściej jednak kończy się wyrwaniem zęba, lub korzeni – więcej informacji na temat tego zabiegu znajdą państwo tutaj: wyrywanie zęba.

zapalenie okostnej zęba

Pozostawiony korzeń złamanego zęba to częsta przyczyna powstawania zapalenia okostnej zęba.

Jak zapobiegać zapaleniu okostnej zęba?

Sprawa jest prosta: należy leczyć wszystkie ubytki próchnicy, jakie pojawiają się w zębach a zęby martwe przeleczyć kanałowo, natomiast pozostawione korzenie, które wywołały zapalenie okostnej bezwzględnie usunąć. Należy zrobić to jak najszybciej, bo stan zapalny będzie tylko narastał prowadząc do poważniejszych komplikacji i silnego bólu. Więcej informacji na ten temat w artykule: ropień zęba.

Domowe sposoby na zapalenie okostnej zęba.

Pacjenci mogą przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (oczywiście adekwatne do ich ogólnego stanu zdrowia) i stosować zimne okłady (nigdy ciepłe) jednak każde zapalenie okostnej zęba powinno skończyć się na wizycie u dentysty, bo tylko i wyłącznie eliminacja przyczyny spowoduje trwałe wyleczenie.

Antybiotyk na zapalenie okostnej zęba.

Nie warto samemu aplikować sobie antybiotyków, bo można tylko na dłuższą metę zaszkodzić – zapalenie może się nie cofnąć a jeśli to się stanie to często wraca ono ze zdwojoną siłą za kilka dni lub tygodni.

Działaj jak najszybciej!

Jak wspomnieliśmy już wyżej nieleczone zapalenie okostnej spowodowane stanem zapalnym zęba nie dość, że jest bardzo bolesne to jeszcze może skończyć się poważniejszymi powikłaniami, dlatego nie warto czekać na to aż będzie nas bolało tak, że nie będziemy mogli wytrzymać tylko udać się do dentysty gdy pojawią się pierwsze dolegliwości bólowe. Oszczędzimy sobie tym sposobem dużo niepotrzebnego stresu!

Advertisement

Jedna odpowiedź do “Zapalenie okostnej zęba – to bardzo silny ból, jak mu zapobiec i wyleczyć?”

  1. donia

    Lip 22. 2013

    straszby bół… przeżylam to… i do tego karmilam piersia wiec silych lekow brać nie mogłam… niegdy wiecej nie zapomne o tym zeby pojsc do dentysty

    Reply to this comment

Skomentuj