Ząb zatrzymany, – co to jest, jak go się leczy?

Czym jest zatrzymany ząb, czy taki ząb może boleć, czy trzeba go usuwać a może warto spróbować go wprowadzić do łuku leczeniem ortodontycznym? O tym jak sobie radzić z zębem zatrzymanym piszemy poniżej.

Co to takiego ząb zatrzymany (w kości lub dziąśle).

Do zatrzymania zęba dochodzi, gdy ustało jego wyrzynanie a nie jest on wyrznięty do końca lub gdy zostało ono zablokowane przez inne zęby. Ten drugi przypadek występuje zdecydowanie częściej. Przeważnie sytuacja zablokowania wyrzynania ma miejsce przy wyrastaniu trzecich zębów trzonowych tak zwanych ósemek. Więcej informacji na ich temat tutaj: ząb mądrości. Rzadziej, ale wyraźnie częściej niż inne zęby zatrzymane są również trójki.

Lokalizacja i położenie w kości zatrzymanego zęba może być różna. Jeśli jest on całkowicie przykryty kością możemy mówić wtedy o zatrzymaniu zęba całkowitym. Natomiast, gdy jest przykryty fragmentem dziąsła a część korony takiego zęba widoczna jest w ustach pacjenta – to lekarz dentysta rozpoznaje wtedy zatrzymanie zęba częściowe. Ząb zatrzymany może być zlokalizowany zarówno na podniebieniu jak i od strony przedsionka jamy ustnej.

ząb zatrzymany

Na zdjęciu RTG widoczny zatrzymany ząb „ósemka” – bardzo częsta sytuacja. Wyraźnie widać, że ząb już się nie wyrznie – blokuje go drugi trzonowiec.

Ząb zatrzymany – leczenie.

Decyzje o tym, co należy zrobić z zębem zatrzymanym podejmuje się na podstawie kilku czynników. Decydujące znaczenie ma tu:

  • Stan zęba zatrzymanego – czy na przykład przy takim zębie nie robi się torbiel zębowa, czy też nie ma on zniszczonej przez próchnicę korony (częsta sytuacja przy zatrzymaniu częściowym).
  • Plany leczenia ortodontycznego – zatrzymane zęby można ściągać do łuku za pomocą specjalnych aparatów ortodontycznych. Lekarz ortodonta zakłada wtedy specjalny zamek na uprzednio odsłoniętego zęba zatrzymanego i taki ząb ściągany jest do łuku. Całe leczenie zazwyczaj trwa kilkadziesiąt miesięcy.

Naturalnie decyzje zawsze podejmuje pacjent w porozumieniu z lekarzem dentystą. Jeżeli ząb nie nadaje się do leczenia trzeba go usunąć.

Usuwanie zęba zatrzymanego.

Jest zabiegiem, który najczęściej wykonują chirurdzy stomatologiczni. Związane to jest z koniecznością odsłonięcia takiego zęba z kości. Zabiegi tego rodzaju wykonywane przez sprawnego operatora zazwyczaj nie są bolesne a gojenie w większości przypadków jest sprawne i nie powoduje dyskomfortu.

Mam zatrzymanego zęba, co dalej?

Najlepiej zasięgnij rady lekarza dentysty, jak tylko dysponujesz jakimiś prześwietleniami to koniecznie weź je ze sobą. Stomatolog dokona oceny twojej sytuacji i wspólnie podejmiecie decyzję, co do dalszego leczenia.

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj