Wybielanie i mycie zębów sodą oczyszczoną – jak to zrobić bezpiecznie?

Często w starych medycznych mądrościach ludowych jest wiele prawdy, jednak nie w tym wypadku! Mycie lub wybielanie zębów soda oczyszczoną nie jest najlepszym pomysłem. O tym dlaczego tak jest piszemy poniżej.

Jak działa na zęby soda oczyszczona?

Soda oczyszczona ma doskonałe właściwości ścierne – dla wielu zastosowań jest to jej niewątpliwa zaleta. Jednak nie znajdują one swojego zastosowania w stomatologii. Dlaczego? Sprawa jest prosta soda oczyszczona tak bardzo ściera powierzchnie, na które została zaaplikowana, że czyszczenie nią zębów spowoduje ich nieodwracalne mechaniczne uszkodzenie.

Wybielanie sodą oczyszczoną zębów to mit.

Niestety mamy złe wieści dla wszystkich zwolenników domowych sposobów na wybielanie zębów (więcej na temat innych sposobów w oddzielnym artykule: jak wybielić zęby domowym sposobem?) soda nie ma chemicznych właściwości wybielających zęby. Za błędne przekonanie, że użycie sody oczyszczonej powoduje rozjaśnienie zębów odpowiadają jej właściwości abrazyjne (ścierne). Jednak jak już wspomnieliśmy wcześniej są one nie dostosowane do twardości zębów. Po wyszczotkowaniu zębów sodą mogą zniknąć przebarwienia w postaci nalotów czy też osadów jednak wraz z nimi zetrze się dość znaczna część szkliwa zębów.

wybielanie zębów sodą

Soda oczyszczona do wybielania zębów? To nie najlepszy pomysł!

Odstaw sodę bo możesz zrobić zębom krzywdę!

Starcie sodą oczyszczoną wierzchniej warstwy szkliwa zębów spowodować może znaczne osłabienie ich struktury, może dojść do odłamania fragmentów szkliwa i nadwrażliwości powodującej nieprzyjemne, uciążliwe dolegliwości bólowe wszystkich zębów. Co więcej barwniki powodujące przebarwienia prościej będą osadzać się na zębach powodując efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego.

Czy da się bezpiecznie umyć lub wybielić zęby sodą?

Odpowiedz na tak zadane pytanie może być w zasadzie tylko jedna: nie, nie da się bezpiecznie używać sody oczyszczonej do pielęgnacji czy też wybielania zębów. Jej właściwości fizyczne powodują, że nie nadaje się ona do celów higienicznych czy też poprawy barwy zębów. Jej używanie w tym celu jest szkodliwe i nie prowadzi do niczego dobrego!

Jak bezpiecznie wybielić zęby?

Jedyną metodą wybielania, która będzie bezpieczna jest ta wykonywana w gabinecie dentystycznym lub pod nadzorem stomatologa w domu (metoda nakładkowa). Tylko pod opieką lekarza twoje zęby będą bezpieczne podczas wybielania. Pamiętaj, że lepiej nie oszczędzać na tego typu zabiegach bo późniejsze usuwanie negatywnych skutków stosowania sody oczyszczonej będzie dużo droższe niż profesjonalne wybielanie zębów!

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj