Wstawienie zęba, – jakie masz możliwości, ile to kosztuje?

Wstawienie zęba to potoczna nazwa uzupełnienia niewielkich braków zębowych. O terminie wstawianie zęba możemy mówić, jeżeli brakuje jednego do kilku zębów. Jakie możliwości ma pacjent gabinetu stomatologicznego, który zainteresowany jest wstawianiem zęba? Mamy dobrą informację obecnie możliwości rozwiązania problemu brakującego zęba są całkiem duże.

Jakie są możliwości wstawienia zęba?

Możliwości jest kilka i wszystko zależy od tego, które zęby zostały przez pacjenta utracone, jaki jest stan zębów, które pozostały w jamie ustnej a także oczekiwań i niestety możliwości finansowych pacjenta. Za przykład przyjmijmy, że pacjentowi brakuje drugiego górnego zęba siecznego, (czyli potocznie górnej dwójki), jakie możliwości wstawienie zęba ma taki pacjent?

 • Most adhezyjny – jest to specjalny rodzaj mostu zazwyczaj niewymagający szlifowania zębów sąsiednich, nadaje się do odbudowy braków zębów, na które nie działają duże siły podczas żucia (w naszym przypadku przy prawidłowym zgryzie takie rozwiązanie jest możliwe). Do jego wykonania dentysta używa specjalnych prefabrykatów wykonanych z włókien szklanych.
 • Most tradycyjny – wymaga oszlifowania dwóch sąsiednich zębów, jest to rozwiązanie dobre dla pacjenta, który nie jest zadowolony z estetyki swoich zębów przednich, na przykład ma znacznej wielkości, stare i przebarwione wypełnienia. Leczenie polega na oszlifowaniu sąsiadujących z luką zębów i założenie na nie koron połączonych wstawianym zębem.
 • Wstawianie zęba, jako implant – obecnie najbardziej zaawansowana metoda. Polega ona na wszczepieniu w kość metalowej, specjalnie zaprojektowanej śruby – tak zwanego implantu. Założenie implantu nie jest równoznaczne z wstawieniem zęba. Na implant nakładana jest dopiero korona i to ona odbudowuje lukę. Zazwyczaj od założenia implantu do uzupełnienia braku musi upłynąć minimum kilka miesięcy (na ten czas zakładana jest tak zwana śruba gojąca), w niektórych przypadkach możliwa jest jednak implantacja z natychmiastową odbudową protetyczną.

Wstawianie zęba na NFZ.

Niestety, narodowy fundusz zdrowia (NFZ) nie refunduje zabiegów wstawiania pojedynczych lub niewielkich braków zębowych. Aby pacjent u dentysty mógł myśleć o darmowym wstawianiu zębów braki zębowe muszą być większe: pacjentowi musi brakować minimum 5 zębów, przy czym trzecie zęby trzonowe nie są liczone, jako pełnoprawne dla funduszu zęby. Więcej na temat uzupełniania rozleglejszych braków zębowych znajdą państwo w artykule: sztuczna szczęka.

Ile kosztuje wstawienie zęba?

Ceny są różne w zależności od zaproponowanego rozwiązania a przede wszystkim potrzeb danego pacjenta. Naturalnie ceny różnią się także w zależności od cennika danego gabinetu stomatologicznego. Poniżej prezentujemy średnie ceny danego rozwiązania dla największych miast w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Gdańsk, Wrocław etc.)

Most adhezyjny cena: od 300 złotych do 600 złotych za jedne punkt (ząb).

Mostek porcelanowy cena: od 400 złotych do 1200 złotych za punkt (cena zależy od użytej techniki).

Implant zębowy cena: od 2500 złotych do 5000 zł za jeden implant, plus odbudowa protetyczna około 400-600 złotych.

Lepiej leczyć.

Lepiej jest leczyć i walczyć o zęby, które pozostają w jamie ustnej niż czekać aż się tak popsują, że skuteczne leczenie nie będzie możliwe i lekarz dentysta będzie musiał taki ząb usunąć (więcej na temat usuwania zęba w artykule: wyrywanie zęba). Warto dbać o właściwą higienę jamy ustnej, która pozwoli cieszyć się naszymi własnymi zębami przez długi czas.

Advertisement

12 odpowiedzi do “Wstawienie zęba, – jakie masz możliwości, ile to kosztuje?”

 1. Darek

  Mar 26. 2013

  Artykuł mi się przyda, ale nie potrzebny komentarz „Lepiej leczyć”, jeżeli ktoś ma wybitą jedynkę. Taki komentarz to tylko frazes.

  Reply to this comment
 2. Agnieszka

  Maj 05. 2013

  Popieram… Ja złamałam lewą jedynkę jak ugryzłam bułkę… i mam nieudolnie zrobioną rekonstrukcję, przez co wstydzę się uśmiechnąć….

  Reply to this comment
 3. Maciek

  Cze 21. 2013

  Moje problemy zaczęły się właśnie u dentysty chciałem leczyć… po tym jak plomba za 3 stówy rozsadziła mi zęba poczułem wstręt do dentystów co ponagliło u mnie paradontozę i lecą mi zęby…

  Reply to this comment
 4. marek

  Lip 29. 2013

  zgubiłem protezę z 2-ma przednimi zębami ,proteza była ze stali nierdzewnej ,jaka jest jej cena?

  Reply to this comment
 5. blah

  Sie 20. 2013

  Dokładnie, mi 3 wpadły od bójek a jeden się złamał podczas spożywania posiłku, jeszcze jeden musi odpaść i można iść wstawiać :)

  Reply to this comment
 6. piotr

  Wrz 10. 2013

  Macie racje ja wybiłem górną 2 w wypadku na rowerze. Więc takie komentarze są zbyteczne. Choć artykuł przydatny. Dzięki

  Reply to this comment
 7. Elena

  Paź 16. 2013

  Nie każdy ubytek jest wynikiem zaniedbania, ja miałam sytuację, że musiałam wstawić implant, ale koszt mnie początkowo przeraził, ale posiadanie wszystkich zębów bezcenne.

  Reply to this comment
 8. krzychu

  Lis 13. 2013

  O Ja Pier….nicze jakie ceny … Ja mam 24 lata i do zrobienia 4 ubytki licząc tą trzecią opcje i najwyższą stawkę to za 20tys mam dobry samochód !!! A wobrazcie sobie co mam zrobić jak jestem w holandii tutaj zwykle leczenie kanałowe u podrzędnego dentysty kosztuje 350€ …

  Reply to this comment
 9. Anna

  Lis 17. 2013

  A ja złamałam dwójkę bardzo, praktycznie z zęba nic nie zostało, jestem w Anglii więc w ten sam dzień zadzwoniłam do prywatnej Polskiej kliniki, bo nie wierzę angielskim lekarzom. Zapłaciłam za odbudowę na włóknie szklanym 150 funtów, minęło pół roku a ząb się zaczął ruszać, boję się że wypadnie.

  Reply to this comment
 10. asia

  Sty 29. 2014

  witam!!!moja mama czekala na zeby z nfz pol roku.Zalatwialam jej termin z mysla ze dostanie nowe pojedyncze zeby np na wkretki.Ma ubezpieczenie placi je cale zycie.A tu niespodzianka dal jej protezke w ktorej przypuszczam nie bedzie chodzic.Dodam ze zebow nie ma szesciu.Jeden ma drugiego niema i tak na przemian w tylnej czesci szczeki.Bardzo sie rozczarowalam bo to mloda kobieta i dali jej protezke.Wszystko na odpierdziel!!!Moim zdaniem przy takich ubytkach powinni wstawiac pojedynczo…

  Reply to this comment
 11. Ya

  Mar 04. 2014

  Krzychu mam podobną sytuację, tyle że nie jestem w Holandii. Chyba trzeba będzie w LOTTO wygrać by stać było na taki remont…

  Reply to this comment

Skomentuj