Stomatologia, dentysta na NFZ – pełna lista świadczeń!

W niniejszym artykule prezentujemy pełną listę świadczeń stomatologicznych dostępnych za darmo dla osób ubezpieczonych, którym koszty leczenia pokrywa NFZ czyli Narodowy Fundusz Zdrowia.

Za darmo to pojęcie względne.

Oczywiście sformułowanie „za darmo” u osób mających dokładną świadomość odnośnie wielkości składek, które odprowadzają na ubezpieczenie zdrowotne każdego miesiąca wywołuje przeważnie krzywy uśmiech. Niestety to co można dostać u dentysty „za darmo” na NFZ nijak się ma do wysokości płaconych składek, ale no cóż reguły są ustalane centralnie i od górnie narzucane wszystkim podmiotom , które chcą podpisać kontrakt na wykonywanie świadczeń gwarantowanych. Należy mieć też na uwadze, że ze składek finansowana jest cała opieka zdrowotna danego pacjenta a zabiegi stomatologiczne stanowią tylko niewielki fragment wszystkich dostępnych (przynajmniej teoretycznie – biorąc pod uwagę czas oczekiwania na przyjęcie liczony w niektórych specjalnościach medycznych w miesiącach a nawet latach…) darmowych świadczeń.

Dentysta na NFZ czyli co należy się za darmo?

Poniżej prezentujemy procedury w stomatologii, które są refundowane ze świadczeń NFZ, tam gdzie jest to niezbędne lub wskazane dołączyliśmy komentarz. Należy też wziąć pod uwagę, że sytuacja między NFZ a podmiotami leczniczymi jest dynamiczna i czasami pojawiają się różne interpretacje niektórych procedur i kryteriów ich wykonywania. Spis procedur podzieliliśmy dla wygody na odpowiednie działy.

nfz logo

Miejsca, w których dostępne jest leczenie na NFZ są wyraźnie oznakowane tablicami informacyjnymi z logiem funduszu.

Stomatologiczne badania lekarskie i obrazowe :

 • Badanie lekarskie z instruktażem higieny jamy ustnej u pacjenta i badania kontrolne – główne badanie przysługuje pacjentom co 12 miesięcy natomiast wizyty kontrolne przysługują co 3 miesiące. Jest to w zasadzie mało istotne dla pacjenta bo każdy lekarz stomatolog w trakcie wizyty przeprowadza najpierw badanie.
 • Badanie specjalistyczne – wykonywane przez lekarza dentystę ze specjalizacją z określonej dziedziny, jest to rodzaj konsultacji specjalistycznej.
 • Punktowe zdjęcie RTG zęba (prześwietlenie) – przysługują dwa zdjęcia w roku często ta liczba jest nie wystarczająca na przykład przy leczeniu kanałowym.
 • Zdjęcie RTG pantomograficzne – czyli przeglądowe na NFZ przysługuje tylko podczas leczenia ortodontycznego, przysługuje tylko jedno zdjęcie.
 • Zdjęcie cefalometryczne – jak wyżej.

Stomatologia zachowawacza i endodoncja:

 • Wyczerpujące informacje na temat leczenia kanałowego znajdą państwo w osobnym artykule: leczenie kanałowe NFZ.
 • Na NFZ można leczyć ubytki próchnicowe we wszystkich zębach, chodzi tutaj o wypełnienia amalgamatowe (tak zwane „srebrne plomby”), nie nadają się niestety one do niektórych ubytków a ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. NFZ nie refunduje odbudowy zęba więc pacjent chcący zachować bardzo zniszczonego zęba zmuszony jest płacić za to z prywatnej kieszeni.
 • Założenie lekarstwa do zęba.

Zabiegi profilaktyczne:

 • Lakowanie na NFZ jest dostępne tylko dla dzieci i ze względu na różne rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia najlepiej o bieżącą sytuację (od  ilu do ilu lat jest za darmo) zapytać rejestratorki, asysty bądź lekarza w gabinecie stomatologicznym.
 • Lakierowanie – zabieg polegający na pokrywaniu zębów lakierem zawierającym związki fluoru, sytuacja z jego refundacją analogiczna do zabiegu lakowania.
 • Skaling – czyli usunięcie złogów kamienia nazębnego przysługuje pacjentowi raz do roku (jeszcze nie tak dawno było to dwa razy w roku) refundacja nie obejmuje polishingu (ścieranie resztek kamienia pastą polerską) ani tym bardziej piaskowania zębów.

Chirurgia stomatologiczna:

 • Usuwanie zębów – w zasadzie bez ograniczeń.
 • Operacyjne usuwanie zatrzymanych zębów (tylko w niektórych placówkach).
 • Wyłuszczenie torbieli zębopochodnej w obrębie jamy ustnej (tylko w niektórych placówkach).
 • Zszywanie otwartej zatoki (tylko w niektórych placówkach).

Protetyka na NFZ:

 • Szczegółowe informacje o uzupełnieniach protetycznych na fundusz znajdą państwo pod tym linkiem: sztuczna szczęka NFZ.

Periodontologia (zajmuje się leczeniem błon śluzowych jamy ustnej i grupy chorób zwanych potocznie paradontozą):

 • Leczenie zmian na błonie śluzowej
 • Leczenie chorób przyzębia (nie obejmuje pokrywania recesji i większości zabiegów z zakresu mikrochirurgii periodontologicznej)

Czego na pewno nie zrobisz na fundusz.

 • Stały aparat ortodontyczny na NFZ – ten rodzaj leczenia nie jest refundowany, w ogóle leczenie ortodontyczne na NFZ jest dostępne tylko dla małych dzieci a kolejki oczekiwania sięgają kilku lat
 • Implanty na NFZ – nie ma żadnej możliwości zakładania implantów na NFZ.
 • Wybielanie na NFZ – dla ministerstwa zdrowia nie jest to w ogóle procedura lecznicza tylko kosmetyczna, więc nie ma mowy o wybielaniu na NFZ.

Advertisement

Jedna odpowiedź do “Stomatologia, dentysta na NFZ – pełna lista świadczeń!”

 1. Janina

  Kwi 15. 2013

  Jestem laikiem ale zęby nie leczone zwłaszcza te które wymagają leczenia kanałowego,ropne zmiany, próchnica mają ogromny wpływ na ogókny stan zdrowia. NFZ funduje nam bezzębie. Ogromna część obywateli polski ma perspektywę bycia bezzębnym .Po 30 latach opłat ZUS dowiadujemy się że pozbawia sie nas możlliwości leczenia, godnego życia. Pan Minister Zdrowia ma zadbane zęby i stać go na opłacenie solidnego leczenia. Moim zdaniem to draństwo jak podejmowałam pracę zawodową to byłam spokojna o moje zdrowie bo wiedziałam że obowiązkowe opłaty ZUS gwarantuje mi godziwą opiekę medyczną. Dzisiaj po tylu latach płacenia składek pozbawia się ludzi świadczeń które były gwarantowane. Jednym słowem masz pracę ,jesteś zdrowy, opłacasz składki to jesteś partnerem dla klasy rządzącej. Jak skończyłeś 50 rok życia to takim obywatelem nikt się nie interesuje. Proponuję wprowadzić eutanazję to wybawienie tej części społeczeństwa od niebytu i nędzy.

  Reply to this comment

Skomentuj