Prześwietlenie RTG zęba: ważne informacje.

Prześwietlenie zęba to prawdopodobnie najczęściej wykonywana procedura radiologiczna (nauka zajmująca się między innymi obrazowaniem struktur anatomicznych) w Polsce. Codziennie tysiące pacjentów ma robione zdjęcie RTG jakiegoś zęba. Jakie są wskazania do wykonania zdjęcia, dlaczego nie warto prześwietlać zęba na własną rękę i o czym należy pamiętać przy prześwietleniu promieniami RTG?

Kiedy wykonywane jest prześwietlenie promieniami RTG leczonego zęba?

Jak już wspomnieliśmy na początku wpisu, prześwietlenie zęba to dosyć standardowo wykonywana czynność w gabinetach stomatologicznych. Zdjęcia RTG zębów wykonuje się między innymi w celach:

  • Diagnostycznych – lekarz dentysta wykonuje prześwietlenie RTG zęba w celu ustalenia przyczyny dolegliwości, z którymi zgłasza się pacjent. Przy czym należy pamiętać, że wcale nie musi to być ból zęba. Równie dobrze pacjent może mieć problem na przykład z przebarwieniem korony.
  • Kontrolnych – często zdjęcia RTG zęba są wykonywane w jakimś odstępie po zabiegu. Ma to na celu kontrolę skuteczności zabiegu, bądź stwierdzenia czy istnieje konieczność wprowadzenia bardziej inwazyjnych metod leczenia na przykład leczenia kanałowego (więcej na jego temat tutaj:, na czym polega leczenie kanałowe zębów?). Taka sytuacja ma często po urazach zębów, dopiero po jakimś czasie (nawet kilku miesiącach) można stwierdzić czy ząb pozostał żywy, czy niestety uraz spowodował obumarcie miazgi.
  • Śród-zabiegowych – prześwietlenie RTG zęba jest również wykonywane czasami podczas niektórych zabiegów takich jak na przykład usuwanie zęba (więcej na ten temat w artykule: wyrywanie zęba) czy też przy wspomnianym wcześniej leczeniu kanałowym.
  • Przed planowanym leczeniem protetycznym – w tym wypadku przeważnie wykonywane są zdjęcia RTG obejmujące wszystkie zęby (więcej informacji na ich temat znajdą państwo tutaj: zdjęcie panoramiczne zębów: cennik, NFZ, skierowanie?)
przeswietlenie rtg zeba

Specjalny rodzaj zdjęcia (prześwietlenia) RTG zębów. Służący między innymi do oceny ognisk próchnicy między zębami. Białe elementy to wypełnienia („plomby”) w zębach.

Dlaczego nie warto prześwietlać zęba na własną rękę?

Dawki promieniowania używane przy prześwietleniu RTG zęba są zdecydowanie niewielkie, ale nie ma potrzeby samodzielnego prześwietlania zęba. Tylko lekarz dentysta jest w stanie prawidłowo ocenić, który ząb należy prześwietlić. Poza tym w obecnych czasach większość gabinetów stomatologicznych wyposażonych jest w sprzęt do wykonywania punktowych zdjęć RTG zębów (koszt jego zakupu jest znaczny, ale lekarze często się na to decydują mając na uwadze wygodę swoich pacjentów).

Kiedy nie wolno robić prześwietleń RTG zęba?

Taką sytuacją jest na pewno kobieca ciąża. Mimo, że dawki promieniowania RTG w przypadku prześwietleń RTG zębów są stosunkowo małe i skierowane miejscowo na zęba – to ciąża jest przeciwskazaniem do ich wykonywania.

Ile kosztuje prześwietlenie zęba?

Wielu pacjentów zastanawia się, jaki jest koszt prześwietlenia zęba? Sprawdziliśmy cenniki dostępne online w gabinetach stomatologicznych w największych miastach w Polsce (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Białystok, Gdynia). Ceny prześwietlenia RTG zęba są różne jednak zazwyczaj nie przekraczają 35 złotych. Co więcej około 30 procent gabinetów zdjęcia robi swoim pacjentom za darmo (oczywiście przy założeniu, że pacjent leczy się w danej placówce).

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj