Protezy zębowe: ceny i rodzaje, zdjęcia – praktyczny przewodnik.

Pacjent wykonujący w gabinecie stomatologicznym protezy często jest zagubiony w gąszczu proponowanych przez dentystę rozwiązań. Mimo iż lekarze zawsze starają się nam wytłumaczyć proponowane metody leczenia wiele rzeczy powiedzianych w gabinecie nam umyka. Dlatego poniżej prezentujemy przewodnik po obecnie dostępnych protezach zębowych.

Ceny i rodzaje protez zębów.

Poniżej prezentujemy zestawienie wszystkich dostępnych obecnie rodzajów protez zębowych, począwszy od najprostszych do tych bardziej skomplikowanych. Do każdego typu protez zębowych dołączamy zdjęcia, aby każdy mógł dobrze wyobrazić sobie jak dana proteza wygląda:

Proteza zębowa akrylowa całkowita:

Na zdjęciu: proteza zębowa całkowita, akrylowa szczęki.

Wykonywana przy bezzębiu (na zdjęciu widoczna proteza zębowa górna), czyli całkowitej utracie zębów. Umożliwia pacjentom prawidłowe gryzienie pokarmów i zapewnia podstawową estetykę. Jej ogromną zaletą jest możliwość refundacji przez NFZ. Jednak, jeżeli zależy nam na jak najładniejszych protezach to warto pomyśleć o wykonaniu ich prywatnie z lepszych materiałów. Więcej informacji na temat tego rodzaju protez znajdą państwo tutaj: proteza akrylowa.

Cena:

 • Proteza zębowa refundowana przez NFZ,
 • prywatnie od 600 – 800 złotych za jedną część (góra lub dół).

Proteza zębowa akrylowa częściowa:

proteza zębowa akrylowa częściowa

Na zdjęciu proteza zębowa, akrylowa, częściowa szczęki. Odtwarza ona braki zębów bocznych.

Od całkowitej protezy akrylowej odróżnia ją to, że utrzymywana jest za pomocą haczyków zaczepionych o zęby, które znajdują się w ustach pacjentów. Z tego wynika, więc, ze nie można wykonać tego typu protezy, jeśli brakuje nam wszystkich zębów. Podobnie jak proteza całkowita wykonana może być ona ze środków NFZ.

Cena:

 • ta proteza zębowa jest refundowana na NFZ,
 • prywatnie od 500 do 1200 zł za jedną część (góra lub dół).

Proteza zębowa szkieletowa (potocznie „szkielet”):

proteza zębowa szkieletowa

Proteza szkieletowa niekoniecznie musi być wykonana z metalu. Na zdjęciu proteza szkieletowa z tworzywa sztucznego.

Jest to proteza, którą można zastosować przy zachowaniu odpowiedniej liczby zębów. Jej cechą charakterystyczną jest to, że opiera się na zębach a nie tylko na błonie śluzowej (jak poprzednie rodzaje). Jest to też jej największa zaleta, bowiem nie dość, że trzyma się lepiej niż częściowa proteza akrylowa to nie niszczy zębów, na których jest oparta. Najczęściej wykonywana jest z metalu, chociaż coraz częściej metal zastępowany jest nowoczesnymi tworzywami sztucznymi. Więcej na temat różnych rodzajów protez szkieletowych w artykule: proteza szkieletowa.

Cena:

 • brak refundacji na NFZ, tylko prywatnie,
 • cena od 1200 złotych do ponad 3000 złotych (decyduje materiał i skomplikowanie pracy).

Korona protetyczna:

korona porcelanowa

Korona porcelanowa na metalu, wewnątrz korony widoczna szara podbudowa ze stopu stalowego.

Wykonywana na zębach po leczeniu kanałowym, bardzo zniszczonych lub mało estetycznych zębach przednich. Koronę protetyczną można osadzić wykorzystując wkład koronowo – korzeniowy na korzeniu zęba (nie każdy korzeń się nadaje!) Na przykład po urazowym złamaniu. Więcej na jej temat piszemy tutaj: korona porcelanowa.

Cena:

 • Brak możliwości zrobienia korony na NFZ,
 • Cena od 600 złotych do 3000 złotych.

Most protetyczny:

most protetyczny

Na zdjęciu widoczny most protetyczny przygotowany do osadzenia na zębach pacjenta.

Ta stała (niewyjmowana) proteza zębowa jest podobna do korony protetycznej z tą różnicą, że umożliwia odbudowanie niewielkich braków między zębami. Możliwe to jest dzięki zawieszeniu brakującego zęba na dwóch sąsiednich zębach, na których są korony. Jest to rozwiązanie trwałe i przy odpowiedniej higienie pacjenta może służyć długie lata.

Cena:

 • Nie można zrobić na NFZ,
 • Cena od 500 złotych do 3000 złotych za punkt protetyczny (punkt to jeden ząb odtworzony bądź oszlifowany).

Protezy na implantach:

Szczególny rodzaj protez wykonywany na implantach zębowych. Można na nich osadzić różne typy protez począwszy od pojedynczej korony, mostu, aż do prac bardziej skomplikowanych takich jak mosty okrężne. Na implantach mogą funkcjonować również protezy wyjmowane, dzięki odpowiedniej stabilizacji nie ruszają się one w jamie ustnej.

Cena:

 • Implanty na NFZ – nie jest możliwe ich wykonanie,
 • Cena leczenie implanto-protetycznego waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, na koszt leczenia składa się bardzo wiele różnych czynników

Jakie protezy zębowe okażą się dla ciebie najlepsze?

Jeśli zastanawiasz się nad rozwiązaniem, które zapewni u Ciebie długotrwałe, przewidywalne i dobre rezultaty najlepiej skonsultuj się ze swoim lekarzem dentystą. Wspólnie dobierzecie najlepsze protezy zębowe, które będą pasować do twoich zębów!

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj