Proteza szkieletowa: cena, opinie – to warto wiedzieć!

Wielu pacjentów z brakami części zębów zastanawia się, jakie protezy wybrać w celu uzupełnienia swojego uzębienia. Duża część z nich zastanawia się nad protezami szkieletowymi. Czy rzeczywiście jest to lepszy rodzaj protez ruchomych, czym różnią się od zwykłych protez, czy wreszcie, jaka jest cena protezy szkieletowej? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

Co to są protezy zębowe szkieletowe?

Są to ruchome (wyjmowane) uzupełnienia protetyczne utraconych zębów. Ich cechą charakterystyczną i największą zaletą jest sposób zamocowania – oparcia w jamie ustnej. W przeciwieństwie do zwykłych protez akrylowych (więcej na ich temat w artykule: proteza akrylowa) opierają się one nie tylko na błonie śluzowej, ale także na zębach, które pozostały w ustach. Ten rodzaj protez może być wykonany z różnych tworzyw. Najczęściej stosuje się połączenia stopów metali z akrylem bądź wykonuje się protezy zbudowane całkowicie z tworzyw sztucznych.

Zalety i wady protez szkieletowych.

Jak już wspomnieliśmy podstawową zaletą protezy szkieletowej jest sposób osadzenia w jamie ustnej. Przy odpowiednich warunkach możliwe jest wykonanie szkieletu (potoczna nazwa protezy szkieletowej) w całości bądź częściowo opartego na zębach, które pacjent ma w ustach. Ma to kolosalne znaczenie dla ich dalszego utrzymania. Zęby doskonale znoszą noszenie protezy szkieletowej i nie ulegają rozchwianiu (przy odpowiedniej higienie). Co więcej nie następuje tak duży zanik kości szczęki i żuchwy jak przy protezach opartych na dziąsłach. Protezy szkieletowe są dużo lepszym rozwiązaniem niż akrylowe! Pozwalają, bowiem zachować na dłużej zęby, które jeszcze mamy i zazwyczaj dużo wygodniej się w nich je.

Do wad protez szkieletowych zaliczyć można wyższą cenę (piszemy o tym szczegółowo w dalszej części artykułu), fakt, że nie można ich wykonać na NFZ. Czasami pacjenci skarżą się, że są one cięższe niż inne protezy – ze względu na rozwój stopów metali i tworzyw sztucznych zdarza się to obecnie coraz rzadziej. Niektórzy z pacjentów mogą być uczuleni na związki chemiczne zawarte w stopach metali używanych przy wykonywaniu protez szkieletowych. O tym fakcie należy poinformować dentystę na pierwszej wizycie – dobiera się wtedy odpowiednie tworzywo.

Czy każdy może nosić protezę szkieletową?

Nie, nie każdy pacjent może mieć wykonaną protezę szkieletową. Przede wszystkim nie ma możliwości jej wykonania przy utracie wszystkich zębów. Inną sytuacją, przy której nie wykonuje się szkieletów jest grupa pacjentów, którzy nie dbają o higienę i wolą usuwać zęby niż je leczyć. Zęby, które są w ustach muszą być odpowiedniej, jakości: nie mogą – na przykład – być bardzo rozchwiane.

Proteza szkieletowa bez klamrowa, na zatrzaskach.

U niektórych pacjentów możliwe jest wykonanie protezy szkieletowej bez klamer (rodzaj haczyku). Stosuje się wtedy specjalne korony z zatrzaskami czy też zasuwami, na których oparte są ramiona protezy szkieletowej. Rozwiązanie to mą bardzo ważna zaletę – dzięki eliminacji klamer można osiągnąć wysoką estetykę protezy.

proteza szkieletowa

Dolna proteza szkieletowa, widoczne klamry opierające się na przednich zębach. Braki zębowe odbudowane akrylem.

Proteza szkieletowa cena, – co ma na nią wpływ.

Na cenę protez szkieletowych ma wpływ wiele czynników. Pierwszym i podstawowym jest rodzaj zastosowanego materiału im lepszy tym proteza będzie droższa. Jeśli zdecydujemy się wspólnie z lekarzem na dodatkowe elementy takie jak wspomniane zatrzaski czy zasuwy to cena całego leczenia wzrośnie o koszt wykonania koron z elementami mocującymi protezy.

Protezy szkieletowe: przykładowy cennik.

Tradycyjna proteza szkieletowa ze stopu metalowego połączonego z akrylem: cena od 1000zł do 1400 zł.

Proteza szkieletowa z tworzywa sztucznego (hemiacetal): cena od 1200zł do 1600zł.

Proteza szkieletowa bez klamrowa dół: cena protezy 1200zł do 1600zł plus 1500zł2000zł za wykonanie dwóch koron z zatrzaskami.

Ceny będą różnić się w zależności od miasta, w którym jest gabinet. Zdarzają się też duże różnice w cennikach pomiędzy różnymi gabinetami w tym samym mieście. Warto pamiętać o tym, żeby nie kierować się tylko i wyłącznie ceną. Lepiej raz wydać więcej u dobrego lekarza niż szukać oszczędności i później nie być zadowolonym z pracy protetycznej. Z drugiej strony warto pamiętać, że bardzo wysoka cena nie gwarantuje automatycznie wysokiego standardu pracy, najlepiej kierować się opiniami rodziny czy znajomych.

Opinie na temat protez szkieletowych.

Zazwyczaj pacjenci chwalą sobie protezy szkieletowe dużo bardziej niż te akrylowe. Osoby użytkujące protezy szkieletowe prosimy o podzielenie się opiniami o nich w komentarzach pod artykułem. Będą one z czasem dodawane do treści artykułu – może to pomóc w podjęciu decyzji wielu osobom.

Jak zrobić protezę szkieletową?

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem u siebie protezy szkieletowej najlepiej porozmawiaj z dentystą, któremu ufasz. Zbada on stan twoich zębów i zaproponuje najlepsze dla ciebie rozwiązanie. Pamiętaj tylko żeby zabrać ze sobą wszystkie swoje zdjęcia RTG zębów, jeśli tylko masz je przy sobie.

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj