Plombowanie zęba, ból, jakie koszty – pełne informacje.

Co to jest plombowanie zęba? Jak ono wygląda? Co musisz wiedzieć przed wizytą u dentysty?

Udajesz się na wizytę do lekarza stomatologa i zastanawiasz się, na czym polega zabieg potocznie zwany „plombowaniem zęba”? Postaramy się odpowiedzieć, o co chodzi w „plombowaniu zębów”.

Jak już na wstępnie zostało wspomniane termin „plombowanie zębów” jest używany potocznie, bardziej medyczny to: leczenie ubytków twardych tkanek zęba. Prawdopodobnie jest to najczęściej wykonywany zabieg stomatologiczny. Dentyści w całej Polsce codziennie leczą wielu pacjentów cierpiących na próchnicę zębów (zdecydowana większość) lub ubytki tkanek zęba innego pochodzenia – na przykład z powodu urazów, metodami stomatologii odtwórczej.

Przed zabiegiem plombowania zęba może być konieczne wykonanie zdjęcia RTG obszaru, który będzie leczony. Jeżeli dysponujesz starymi zdjęciami RTG danego zęba zabierz je koniecznie do gabinetu stomatologicznego!

Jak wygląda zabieg „plombowania zębów”? Wszystko zależy od lokalizacji ubytku próchnicowego (będziemy posługiwać się tym przykładem, bo jest on niestety najczęstszy) i stopnia zaawansowania zmiany. W zasadzie w każdym przypadku przed plombowaniem zęba dentysta zacznie od przygotowania tak zwanego pola zabiegowego. Polega to na niczym innym jak zabezpieczeniem leczonego zęba przed zalewaniem śliną i wodą – zazwyczaj robi się to stosując tampony z waty celulozowej (potocznie: „waciki, gaziki itp.”), naturalnie standardem jest również ślinociąg (urządzenie do delikatnego odsysania płynów z jamy ustnej). Po przygotowaniu lekarz dentysta może przystąpić do kolejnej fazy zabiegu: opracowywania ubytku.

Z punktu widzenia pacjenta istotne jest tylko to, że ta część wizyty polega na usunięciu zmienionych chorobowo twardych tkanek zęba – tak, aby próchnica nie mogła się dalej rozwijać. Praktycznie zawsze stosuje się narzędzia obrotowe, czyli po prostu lekarz wierci w zębie usuwając próchnicę. Ta czynność może powodować dyskomfort i ból. Jednak nieprawdą jest, że plombowanie zęba zawsze musi boleć! Wszystko zależy od zasięgu próchnicy. Jeśli zmiana nie jest głęboka to pacjent nic nie poczuje. W innych przypadkach dentysta zaproponuje znieczulenie, naturalnie, jeżeli poprawi to komfort wizyty o znieczulenie można poprosić nawet, jeśli ubytek jest niewielki, – jeśli nie ma przeciwwskazań stomatolog na pewno je poda.

Leczenie zęba w znieczuleniu czy bez? To zależy od pacjenta, niektórzy nie wyobrażają sobie wiercenia bez znieczulenia inni go nie chcą. Jeżeli należysz do pierwszej grupy po prostu przed leczeniem poproś o nie swojego dentystę. Rzadko zdarzają się przypadki, że znieczulenie nie może być podane ze względu na przeciwwskazania – pamiętaj żeby poinformować stomatologa, jeśli na coś chorujesz i jeśli przyjmujesz jakieś leki (najlepiej mieć je zapisane na kartce drukowanymi literami wraz z dawkami).

Po całkowitym usunięciu próchnicy dentysta może przystąpić do odbudowy zęba. W użyciu są różne materiały stomatologiczne. Od tego, jakie materiały będą użyte zależy cena zabiegu. Ze względu na bardzo wysoką cenę materiałów światło utwardzalnych używane są one podczas wizyt prywatnych, NFZ ich nie refunduje. Tańsze materiały są też dobre jednak mniej estetyczne. Czasami kształt ubytku, ustawienie sąsiednich i przeciwstawnych zębów wymaga zastosowania materiału światło utwardzalnego.

Zabieg plombowania zęba kończy się dostosowywaniem wypełnienia do zgryzu i jego polerowaniem. Nie bój się mówić dentyście, gdy czujesz, że twoje wypełnienie jest za wysokie – zanim ulegnie ono starciu (o ile w ogóle ulegnie) może spowodować problemy na przykład z przeciwstawnymi zębami.

Jeżeli ubytek próchnicowy jest szczególnie dużych rozmiarów, zamiast tradycyjnego plombowania lekarz dentysta może zaproponować inny zabieg mianowicie odbudowę (więcej informacji na ten temat pod hasłem: odbudowa zęba).

Pamiętaj, że czasem ubytek jest tak bardzo rozległy, że plombowanie ani odbudowa zęba nie wystarczy i ząb nie kwalifikuje się do leczenia zachowawczego – należy go wtedy usunąć. Zdarza się też często, że mino braku dolegliwości bólowych ząb jest martwy (bądź próchnica sięga do miazgi, – czyli „nerwu”) i należy leczyć go endodontycznie (leczenie kanałowe). Dlatego jeśli masz jakieś ubytki to nie zwlekaj zapisz się do lekarza stomatologa na wizytę, czas działa tutaj niestety na twoją niekorzyść!

Advertisement

5 odpowiedzi do “Plombowanie zęba, ból, jakie koszty – pełne informacje.”

 1. Meggi

  Paź 09. 2012

  Nie orientuje się ktoś czy plombowanie boli?

  Reply to this comment
 2. LiKkEEtT

  Kwi 05. 2013

  Spoko plomb. nie boli (mnie przynajmniej)chociaż wiercenie nie jest przyjemne ale tak jak tu jest napisane możesz poprosić dentystę o znieczulenie.Ja nie chce bo po prostu wiem śmieszne ale boje się znieczulenia bardziej niż tego nieszczęsnego wiercenia.

  Reply to this comment
 3. Michał

  Paź 10. 2013

  Meggi, nie boli. Najwyżej troszkę kłuje.

  Reply to this comment
 4. cc

  Paź 10. 2013

  boli jak cholera ja zawsze robie ze znieczuleniem.

  Reply to this comment
 5. Ewa

  Sty 20. 2014

  Plombowałam kilka zębów – zabieg jest niebolesny, jeśli chodzi tylko o same założenie plomby, niezależnie gdzie jest ząb umiejscowiony. Natomiast jest tylko uczucie mrowienia samego borowania, tzn. jeśli ktoś jest wrażliwy na hałas danego narzędzia.
  Inaczej jest przy leczeniu kanałowym i kiedy ząb boli i podszedł ropą – utworzył się stan zapalny, wówczas potrzebne jest znieczulenie i wtedy nie czujemy bólu. Ból jest wtedy gdy znieczulenie odchodzi.

  śmiało lecz swoje ząbki i nie doprowadzaj ich do gorszego stanu niż są 😉

  Reply to this comment

Skomentuj