Piaskowanie zębów – jaka cena i czy warto (opinie pacjentów)?

Zastanawiasz się czym dokładnie jest piaskowanie zębów i czy warto poddać się temu zabiegowi?  W tym artykule postaramy rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjentów. Prezentujemy również zestawienie średnich cen piaskowania zębów w największych miastach polski (min: Kraków, Warszawa) opracowane na podstawie cenników dostępnych w sieci.

Czym jest piaskowanie zębów?

Jest to zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu osadów, przebarwień i drobin kamienia nazębnego znajdujących się na zębach. Do tego celu lekarz dentysta używa zazwyczaj specjalnego oprzyrządowania (piaskarki) i odpowiednich środków chemicznych do piaskowania (potocznie nazywanych: piaskiem do zębów). Istota zabiegu polega na mechanicznym usuwaniu wspomnianych wyżej zanieczyszczeń związanych mniej lub bardziej trwale ze szkliwem. Końcówka produkuje strumień wody zmieszanej ze środkiem do piaskowania i usuwa on wspomniane zabrudzenia z powierzchni zęba. Należy jednak wspomnieć, że niektórych przebarwień nie da się usunąć w ten sposób więcej na ten temat tutaj: przebarwienia na zębach.

Jak wygląda zabieg piaskowania i czy boli?

Z punktu widzenia pacjenta zabieg nie jest nieprzyjemny, czuje on przeważnie strumień z piaskarki uderzający o zęby niemniej jednak nie powoduje bólu. Może pojawić się uczucie dyskomfortu związanego z obecnością w ustach dużej ilości środka do piaskowania, który zazwyczaj ma dodane substancje smakowe (chociaż i tak przeważnie dominuje smak słony). Większość zabiegów piaskowania zębów wykonywana jest przy użyciu ssaka co eliminuje znaczną ilość piasku w ustach i czyni zabieg bardziej znośnym. Warto jeszcze raz przypomnieć, że piaskowanie zębów nie boli. Bardzo często w ofercie gabinetów dentystycznych zabieg ten proponowany jest w parze ze skalingiem (co jest bardzo mądrym rozwiązaniem przy większych złogach kamienia) więcej na ten temat: usuwanie kamienia nazębnego.

Czy warto piaskować zęby (opinie pacjentów):

Poprosiliśmy o opinie odnośnie piaskowania zębów kilkoro pacjentów, którzy mieli przeprowadzany taki zabieg w przeciągu ostatniego roku. Ocenili oni według własnego uznania czy warto wydać na to pieniądze.

Anna lat: 26 (piaskowała zęby 6 miesięcy temu):

Pytanie: Dlaczego zdecydowała się Pani na piaskowanie zębów?

Odpowiedź: W zasadzie nie wiedziałam wcześniej o czymś takim jak piaskowanie. Pierwszy raz spotkałam się z tym terminem gdy dentysta polecił ten zabieg mojej koleżance żeby usunęła sobie osad na zębach. Pije dużo kawy i herbaty i niestety palę sporo papierosów więc siłą rzeczy też miałam osad na zębach i chciałam się go pozbyć.

Pytanie: Jak wspomina Pani zabieg i czy zdecydowałaby się Pani raz jeszcze?

Odpowiedź: Pewnie, ze bym się zdecydowała, osad zniknął – chociaż teraz widzę, ze powoli wraca, ale jest go znacznie mniej niż wcześniej – zresztą dentysta mówił, ze przy moim trybie życia osad będzie się osadzał i trzeba będzie wszystko powtórzyć za około rok. Najważniejsze, że czułam, że ząbki są zdecydowanie bardziej gładsze niż przed wypiaskowaniem, aż przyjemnie mi się po nich jeździło językiem. Jeżeli chodzi o zabieg to niestety wspominam średnio bo trwał dosyć długo, ale podobno tak trzeba żeby było dokładnie.

Edward lat: 56 (piaskował zęby tydzień temu)

Pytanie: Dlaczego zdecydowała się Pan na piaskowanie zębów?

Odpowiedź: stomatolog powiedział, że warto byłoby to zrobić.

Pytanie: Jak wspomina Pani zabieg i czy zdecydowałaby się Pani raz jeszcze?

Odpowiedź: Zabieg raz – ciach i po sprawie i nic nie bolało, ale w sumie to trwało szybko bo mam stosunkowo mało własnych zębów – człowiek za późno zaczął o nie dbać i teraz noszę protezki, te metalowe (prawdopodobnie chodzi o protezy szkieletowe – przyp. redakcji), ale warto było bo zęby zrobiły się jaśniejsze i nie żałuję, a i Pani doktor była bardzo miła.

Czy piaskowanie zębów da się zrobić w domu lub za darmo na NFZ?

piaskowanie zębów z kamienia

Dentysta trzymający piaskarkę – przyrząd służący do piaskowania zębów.

Niestety w obu przypadkach musimy powiedzieć nie. Nie ma możliwości przeprowadzenia piaskowania zębów w domu, ponieważ potrzebny jest do tego specjalny sprzęt, który należy podłączyć do fotela stomatologicznego, sam piasek nic nie daje. Jeżeli chodzi o darmowe piaskowanie zębów na NFZ to nie ma takiej możliwości, zabieg ten nie jest refundowany ze środków narodowego funduszu zdrowia i można wykonać go tylko prywatnie. Jeżeli są państwo zainteresowani podobnym rodzajem świadczeń, ale wykonywanym na NFZ to polecam zapoznać się z artykułem: skaling zębów.

Piaskowanie zębów jaka cena (przykładowy cennik).

Jak już wspomnieliśmy ten zabieg nie jest refundowany i możliwe jest wykonanie go tylko w ramach usługi prywatnej. Dlatego przygotowaliśmy dla państwa przykładowy cennik piaskowania zębów. Korzystaliśmy tradycyjnie z cenników udostępnionych na stronach gabinetów stomatologicznych z największych miast Polski.

 • Warszawa – od 40 złotych za łuk (czyli całość kosztować nas będzie około 80 złotych), do 400 złotych za zabieg który nazywa się Dental Spa polegający na skalingu, piaskowaniu i fluoryzacji.
 • Kraków – najniższa cena za piaskowanie w Krakowie to 100 złotych za całość (tylko piaskowanie), ceny pakietów ze skalingiem i fluoryzacją wahają się w granicach od 200 do 500 złotych.
 • Łódź – w tym mieście pacjenci musza zapłacić od 100 złotych za całość do 300 (za podobne pakiety jak w Krakowie i Warszawie)
 • Wrocław – w mieście nad Odrą udało się znaleźć najtańszą ofertę na rynku 60 złotych za piaskowanie wszystkich zębów. Górna granica podobnie jak w innych miastach: 300-500 złotych (naturalnie w pakiecie ze skalingiem i fluoryzacją).
 • Poznań – tutaj cenniki należą do stosunkowo wysokich, piaskowanie zębów zaczyna się od 120 złotych a kończy na prawie 300.
 • Gdańsk – koszt usunięcia osadu ze wszystkich zębów za pomocą piaskarki w tym mieście to od 120 złotych do 450 złotych (z fluoryzacją i uprzednim usuwaniem złogów kamienia nazębnego)
 • Szczecin, – najtaniej: 100 złotych, górna granica to 350 złotych (z polishingiem, skalingiem i fluorkowaniem zębów po zabiegu piaskowania)
 • Bydgoszcz –od 120 złotych do 300 za usunięcie osadu ze wszystkich zębów.
 • Katowice – ceny wahają się od 100 złotych do 400 za cały pakiet świadczeń profilaktycznych.
 • Lublin – zęby z kamienia wypiaskujemy za 120 złotych, najdrożej płacący pacjenci zostawią w kasie 400 złotych (cały pakiet).
 • Białystok – od 120 złotych do 400 za pakiet skaling, piaskowanie, fluoryzacja.
 • Gdynia – nad Bałtykiem piaskowanie kosztować nas będzie od 120 złotych do 400 złotych.

Należy pamiętać, że ceny podane powyżej mają charakter orientacyjny i naturalnie mogą być podatne na zmiany. Warto jednak zainwestować trochę w piękny, zdrowy, uśmiech.

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj