Nieprzyjemny, brzydki zapach z ust – przykry problem, jak leczyć?

Nieprzyjemny, brzydki zapach z ust to bardzo przykry problem, z którym boryka się duża grupa pacjentów gabinetów stomatologicznych. Ta krępująca przypadłość bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie i interakcje z innymi ludźmi. Jakie są przyczyny powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust i o tym jak najlepiej sobie z nim poradzić piszemy poniżej.

Nieprzyjemny zapach z ust: przyczyny – jak sobie z nimi radzić?

Wstydliwy problem nieprzyjemnego zapachu z ust ma w przeważającej większości przypadków swoje źródło w jamie ustnej. Według aktualnych badań naukowych choroby zębów, dziąseł i błon śluzowych, zła higiena i palnie tytoniu odpowiadają za około 90% przypadków problemów z brzydkim zapachem z ust. Jakie dokładnie są przyczyny powstawania przykrego zapachu i jak je skutecznie wyeliminować i pozbyć się problemu z zapachem z ust:

  • Niski poziom higieny jamy ustnej – jest to najczęstsza przyczyna tego typu problemów. Niedokładnie umyte zagłębienia zębów lub przestrzenie między nimi są miejscem gdzie następuje odkładanie resztek jedzenia i ich rozkład przez bakterie (w tym gnicie). Powoduje to okropny zapach wyczuwalny z daleka. Z niedokładnego mycia zębów wynikają po części też pozostałe przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ustRozwiązanie: dokładne mycie zębów (pomocna będzie szczoteczka elektryczna), oczyszczanie nitkami przestrzeni między zębowych, płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami (na przykład Meridol Halitosis).
nieprzyjemny zapach z ust

Na zdjęciu widoczne ogromne ilości płytki nazębnej – zła higiena to najczęstsza przyczyna śmierdzącego oddechu.

  • Zepsute zęby, pozostawione korzenie – w ubytkach próchnicowych i wokół pozostawionych korzeni resztkowych zębów bytują ogromne ilości bakterii powodujących brzydki zapach z ustRozwiązanie: wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych w jamie ustnej, usunięcie korzeni resztkowych.
  • Zapalenie dziąseł – nagromadzona przy dziąsłach płytka nazębna i gnijące resztki jedzenia same w sobie wydzielają nieprzyjemny zapach. Dodatkowo wywołują stan zapalny dziąseł – zagnieżdżają się w nich wtedy gatunki bakterii produkujące lotne związki aromatyczne o bardzo nieprzyjemnej woniRozwiązanie: poprawienie higieny (patrz akapit o niskim poziomie higieny), przerwanie błędnego koła napędzającego zapalenie dziąseł. Gdy zapalenie nie mija po poprawieniu higieny konieczna będzie konsultacja z dentystą. Więcej na ten temat w artykule: zapalenie dziąseł.
  • Grzybice w obrębie jamy ustnej – nadmierny rozwój patogenów grzybiczych w jamie ustnej również może być źródłem fatalnego zapachuRozwiązanie: nie warto próbować leczyć grzybic samemu – można przez to bardzo opóźnić rozpoczęcie prawidłowej diagnostyki i terapii. Aby rozwiązać tego typu problemy należy zgłosić się do lekarza stomatologa zajmującego się problemami z błonami śluzowymi, czyli periodontologa.
  • Stany ropne – wydobywająca się z przetok w jamie ustnej treść ropna ma bardzo nieprzyjemny zapach. Dodatkowo stanowi pożywkę dla niektórych bakterii, które jeszcze bardziej nasilają się nieprzyjemny zapach. Rozwiązanie: wyleczenie przyczyny stanu ropnego, czyli najczęściej bardzo zepsutego zęba, lub pozostawionych zaropiałych korzeni zębów.
  • Niedomywane protezy – na niedomytych uzupełnieniach protetycznych rozwijają się drobnoustroje odpowiedzialne za brzydki zapach, dodatkowo pod brudnymi protezami gniją resztki jedzeniaRozwiązanie: właściwe mycie protez, czyli stosowanie, co jakiś czas tabletek rozpuszczających osady na protezach. Mycie protez szczotkami i środkami niepowodującymi matowienia materiału, z którego wykonana jest proteza.
  • Papierosy palenie tytoniu powoduje przykry zapach z ust, potrafiący utrzymywać się bardzo długo, wyczuwalny jest nawet rano gdy ostatniego papierosa zapaliliśmy przed snem. Rozwiązanie: rzucenie palenia lub jego drastyczne ograniczenie, płukanie jamy ustnej po każdym papierosie wodą.
  • Mała ilość śliny – niektóre choroby i przyjmowane leki powodują duży spadek ilości  wydzielanej śliny. Ślina zawiera związki hamujące rozwój bakterii odpowiedzialnych za zły zapach z ustRozwiązaniestosowanie mieszanek sztucznej śliny lub preparatów zwiększających jej wydzielanie. Absolutnie nie wolno samemu odstawiać leków wywołujących suchość w jamie ustnej.

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust dziecka są bardzo podobne do tych, które występują u dorosłych – pomijając oczywiście palenie papierosów i brudne protezy. Częściej jednak niż u dorosłych u dzieci przyczyna może lokalizować się gdzie indziej niż w ustach. Jeżeli więc dziecko ma czyste i zdrowe zęby, przyczyny warto szukać na przykład w gardle (piszemy o tym szerzej dwa akapity niżej) – warto wtedy zajrzeć z dzieckiem do pediatry.

Nieprzyjemny zapach z ust rano.

Często zdarza się tak, że nieprzyjemny zapach z ust wyczuwamy u siebie w godzinach porannych. Związane to może być z faktem, że podczas snu nie wydziela się duża ilość śliny i pewne rodzaje bakterii namnażają się właśnie w nocy. Aby uniknąć porannego brzydkiego zapachu z ust należy dokładnie umyć zęby przed snem, wyeliminujemy dzięki temu resztki pokarmowe, które dostarczają w nocy pokarmu dla bakterii.

Inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust.

W 10% przypadków brzydkiego zapachu z ust przyczyny umiejscowione są gdzie indziej. Zazwyczaj są to schorzenia układu oddechowego (na przykład zapalenie zatok, gardła oskrzeli, kamienie migdałkowe) lub układu pokarmowego (zapalenie śluzówki żołądka, problemy z wątrobą, refluks). Jeszcze rzadziej przyczyną choroby metaboliczne i inne niewymienione schorzenia.

Mam nieprzyjemny zapach z ust, od czego zacząć?

Najlepiej będzie zacząć od poprawy higieny jamy ustnej i umówienia wizyty u lekarza dentysty, bowiem tylko on jest w stanie leczyć albo wykluczyć najczęściej występujące przyczyny zlokalizowane w jamie ustnej. Warto, bo brzydki zapach z ust znacznie obniża komfort naszego życia a rozwiązanie zazwyczaj jest na wyciągnięcie ręki!

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj