Lakierowanie zębów- jaka cena i czy w ogóle warto?

Wielu pacjentów gabinetów stomatologicznych zastanawia się nad lakierowaniem zębów. Pytają, czym dokładnie jest lakierowanie zębów. Zastanawia ich również ile kosztuje taki zabieg i czy w ogóle warto go przeprowadzać.

Czym jest lakierowanie zębów?

Lakierowanie zębów to zabieg profilaktyczny mający na celu ograniczyć ryzyko występowania próchnicy. Dzieje się to na skutek działania na twarde tkanki zęba lakieru zawierającego związki fluoru. Jak powszechnie wiadomo ten związek chemiczny wzmacnia i utwardza struktury zęba czyniąc go mniej podatnym na kwasy produkowane przez bakterie powodujące próchnice zębów? Więcej na temat tej choroby i jej przyczyn znajdą państwo w artykule: próchnica zębów.

Lakier jest nakładany na zęby przez lekarza za pomocą specjalnego pędzelka.

Lakierowanie zębów u dzieci ma największy sens.

Zęby mleczne jak i stałe u dziecka są najbardziej narażone na powstawanie próchnicy. Co więcej na niekorzyść  małych pacjentów działą fakt, że próchnica rozwija się u nich dużo szybciej niż u dorosłych. Stąd w tym okresie profilaktyka przeciw próchnicowa w tym lakierowanie zębów ma największy sens i może przynieść dużo pożytku. Warto więc wybrać się z dzieckiem do dentysty.

Czy warto lakierować zęby?

Oczywiście! Ponieważ regularne lakierowanie zębów wraz z prawidłową higieną pozwala znacząco zmniejszyć możliwość powstawania ognisk próchnicy – lub nawet jej całkiem zapobiegać. Ma to bardzo duże znaczenie ponieważ to właśnie próchnica jest przyczyną, z powodu której pacjenci tracą najwięcej zębów.

Jak często należy lakierować zęby i czy można robić to w domu?

Zalecenia odnośnie lakierowania zębów są zależne od ilości fluoru dostarczanego w inny sposób na powierzchnie zębów. Niemniej jednak warto takie zabieg powtarzać przynajmniej raz do roku. Warto robić to w gabinecie stomatologicznym, ponieważ lakierowanie zębów w domu nie jest tak skuteczne jak to wykonane przez lekarza czy higienistkę stomatologiczną. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: aby lakierowanie zębów było skuteczne ząb musi być prawidłowo przygotowany do tego zabiegu, czyli zazwyczaj oczyszczony specjalną pasta polerską i izolowany od wilgoci. Takie warunki są tylko do spełnienia w gabinecie stomatologicznym.

Lakierowanie zębów – jaka cena? A może NFZ?

Lakierowanie zębów wykonywane komercyjnie kosztuje od około 30 złotych za jeden łuk czyli 60 złotych za wszystkie zęby do 150 złotych za polakierowanie wszystkich zębów. Niektóre gabinety rozliczają się również w modelu za pojedynczy ząb. Ma to sens gdy dziecku nie pojawiły się jeszcze wszystkie zęby. Cena za jeden ząb to przeważnie 10 złotych. Niektórych rodziców ucieszy pewnie fakt że  taki zabieg może być wykonany za darmo. Jest bowiem refundowany ze środków NFZ. Należy się jednak wcześniej dowiedzieć czy dziecko spełnia narzucone przez fundusz kryteria wiekowe – najlepiej zrobić to w gabinecie u rejestratorki bądź asysty.

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj