Ile zarabia stomatolog, dentysta?

Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest praktycznie nie możliwa, dlaczego? To mniej więcej tak jakby zapytać ile kosztuje samochód. Tak jak cena samochodu zależy od bardzo wielu rzeczy tak zarobki lekarzy stomatologów kształtują się w zależności od całej masy różnego rodzaju czynników. Niemniej jednak postaramy się przynajmniej obrazowo określić obraz płac dla lekarzy dentystów.

Na początek niewiele.

Do tej pory po studiach stomatologicznych odbywany był obowiązkowy staż podyplomowy, podczas trwania którego pensja wynosiła około 1200 do 1600 złotych w zależności od regionu, w którym młody dentysta odbywał staż. Po stażu czas na pierwszą pracę.

Pierwsza praca od 1500 zł do 3000.

Jeśli ktoś na starcie nie dysponuje gabinetem, w którym sam mógłby przyjmować (na przykład jego rodzi są stomatologami) to przychodzi czas na znalezienie pierwszej pracy. Najczęściej  młodzi adepci stomatologii wybierają pracę na etat z NFZ-tem. Za pół kontraktu można maksymalnie zarobić około 1800 złotych – oczywiście wszystko zależy od tego jakie warunki zostaną wynegocjowane z szefostwem zakładu, w którym zamierza dentysta pracować.

Potem może być lepiej.

Wraz z rozwojem umiejętności i bazy pacjentów wzrasta płaca jaką może zarobić stomatolog. Liczy się rodzaj wykonywanych usług i ich jakość. Nie bez znaczenia są ponoszone przez stomatologa wydatki na kształcenie, kursy są stosunkowo drogie na przykład 1800 złotych za podstawowe jednodniowe szkolenie z endodoncji (leczenia kanałowego) do na przykład około 20000 za cykl sześciu szkoleń zakończonych egzaminem.

Własny gabinet.

Własny gabinet to kolejny wzrost zarobków dla lekarza stomatologa. Jednak może on być pozorny bowiem koszty wyposażenie i obsługi średniej klasy gabinetu są porównywalne z zakupem dużego mieszkania w średniej wielkości mieście. Bardzo ważna jest też jakość wykonywanych usług, bez niej nie można zbudować wystarczającej bazy pacjentów.

Ciągły rozwój.

Podnoszenie swoich kwalifikacji na pewno jest dobrym pomysłem długofalowo skutkować to może wzrostem zarobków dla lekarza dentysty.

Podsumowując pieniądze szczególnie na początku są mocno przeciętne, praca ciężka i wymagająca skupienia i uwagi, ale w szerszym ujęciu praca i płaca dentysty może się opłacać.

Advertisement

Bez komentarzy.

Skomentuj