Dziura w zębie – leczenie, ból, przydatne informacje.

Dziura w zębie to bardzo potoczna nazwa ubytku próchnicowego. Jak wielokrotnie już pisaliśmy próchnica to niestety bardzo popularna choroba i dotyka bardzo duży odsetek osób z populacji. Tym samym większość z nas miała jakieś problemy z dziurą w zębie.

Dziura w zębie, – co to właściwie jest?

Dziura w zębie to jak już wspomnieliśmy potoczne określenie na ognisko próchnicy. Pojawia się ona na skutek działalności bakterii próchnico twórczych, które w sprzyjających warunkach powodują rozpad twardych tkanek zębów i powstawanie ubytków, czyli potocznie: dziur w zębach. Powstawanie próchnicy jest uwarunkowane wieloma rzeczami – jednak największe znaczenie ma niewłaściwa higiena jamy ustnej. Więcej o przyczynach problemów z próchnicą można przeczytać tutaj: Próchnica zębów – przyczyny powstawania ubytków.

Dziura w zębie, jak ją się leczy?

Leczenie dziury w zębie polega na usunięciu całej zmienionej chorobowo tkanki, dentysta zazwyczaj robi to odpowiednimi wiertłami. Obecnie standardem u stomatologów jest wykonywanie takiego zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu całej próchnicy dentysta używając odpowiednich materiałów odtwarza kształt i funkcje leczonego zęba.

dziura w zębie

Widoczna opracowana zmiana próchnicowa w zębie trzonowym.

Czy dziura w zębie może boleć?

Tak! Niestety dziura w zębie bardzo często może powodować ból. Rodzaj tego bólu będzie się różnił w zależności od stopnia zaawansowania choroby próchnicowej. Generalnie im głębszy ubytek tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się bólu. Ból dziury w zębie może mieć charakter przemijający lub ciągły, może być sprowokowany (na przykład zalegającymi w dziurze w zębie resztkami jedzenia) lub samoistny (w większości przypadków świadczy o powikłaniu w postaci zapalenia miazgi). Ból dziury w zębie pacjenci zazwyczaj niwelują ogólnie dostępnymi środkami przeciw bólowymi (ibuprom, apap itp.), jednak tylko profesjonalnie przeprowadzone leczenie stomatologiczne pozwoli pozbyć się problemów, jakie stwarza dziura w zębie.

próchnica w zębie

Widoczne dwie „dziury w zębie” czyli ubytki próchnicowe w zębie trzonowym. Widok przed opracowaniem ubytków i wypełnieniem.

Czy wiercenie dziury w zębie u dentysty boli?

Wszystko zależy od głębokości dziury w zębie i osobniczych predyspozycji pacjenta. Jednak jak już wspomnieliśmy zabiegi u stomatologów są obecnie standardowo wykonywane w znieczuleniu miejscowym, więc ból praktycznie nie występuje. Więcej na temat bólu przy leczeniu dziur w zębach tutaj: bezbolesne leczenie zębów.

Plombowanie dziury w zębie.

Plombowanie dziury w zębie to zazwyczaj ostatni etap jej leczenia. Sama dziura w zębie jest już odpowiednio przygotowana, cała próchnica została usunięta i dentysta przystępuje do plombowania, czyli fachowo: odbudowy zęba. W zależności od wybranego leczenia prywatnie czy NFZ będzie to albo ładna plomba światło utwardzalna, albo amalgamat (tak zwana srebrna plomba), który jest zdecydowanie mniej estetyczny.

Czy należy przejmować się dziurą w zębie?

Oczywiście, że tak! Im szybciej pójdziemy do dentysty z naszą dziurą w zębie tym lepiej dla nas – leczenie będzie wtedy dużo prostsze i przyjemniejsze. Nieleczona dziura w zębie może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego, nawet niekiedy usunięcia zęba. Dodatkowym problemem, który może się pojawić jest ukruszony ząb. Dlatego jeżeli tylko masz jakąś dziurę w zębie to jak najszybciej zgłoś się do stomatologa!

Advertisement

2 odpowiedzi do “Dziura w zębie – leczenie, ból, przydatne informacje.”

 1. ewa

  Cze 14. 2013

  i co narobiłeś teraz sie tego boje

  Reply to this comment
 2. ombi

  Sty 18. 2014

  Żebym ja to wiedział wcześniej ;(
  TO bym miał jeszcze zęby .

  Reply to this comment

Skomentuj