Domowe sposoby na ból zęba.

Zęby ma albo miał każdy z nas i każdy niestety wie jak dokuczliwy, dojmujący i przykry potrafi być ból zęba. Wielu ludzi szuka więc czegoś na złagodzenie bólu zęba i chwyta się różnych domowych sposobów na łagodzenie bólu zęba. Tutaj znajdą państwo informację właśnie na ich temat, bo nie każdy wie, ale większość jest nieskutecznych a część to po prostu zwykłe głupoty.

Domowe sposoby na ból zęba – czego NIE robić?

W internecie są opisane różne cudowne sposoby takie jak:

 • Przymoczki ze spirytusu, jodyny (co jeśli mamy niezdiagnozowane uczulenie na jod?), wódki, rozpuszczonej aspiryny i tym podobnych rzeczy. Odradzamy ich stosowanie, nie pomogą a mogą tylko zniszczyć chemicznie otaczające ząb dziąsło.
 • Znaleźliśmy jeszcze coś kuriozalnego opisanego jako „babcina metoda”. Autor tego sposobu powołując się na babciny autorytet podaje, że należy włożyć do ucha przekrojony ząbek czosnku lub wacik nasączony wódką. Uwaga trzeba to zaaplikować koniecznie do przeciwległego ucha, bo inaczej nie zadziała. No cóż siła autosugestii jest ogromna, ale pozwolę zostawić to sobie bez komentarza.
 • Goździki – są bardzo smaczne (naturalnie jako przyprawa) i zdrowe. Mają właściwości przeciwzapalne i delikatnie znieczulają, niemniej jednak są one nie wystarczające aby zlikwidować ból zęba, możemy je sobie więc darować. Jeśli koniecznie chcemy spróbować lepiej sięgnąć po stężony olejek goździkowy – powinni go państwo znaleźć w aptekach.
 • Samodzielne usuwanie zęba – tutaj napiszę krótko: jeżeli ktoś chce wylądować na chirurgii stomatologicznej to można próbować, ale szanse, że się uda są znikome a późniejsze problemy są praktycznie pewne.
 • Nie powinno się samemu brać antybiotyków na ból zęba, szerzej ten problem opisujemy tutaj: ropień zęba.
leki przeciwbólowe

Nie warto faszerować się lekami przeciwbólowymi, mogą pomóc, ale to wizyta u dentysty jest najlepszym sposobem na uporanie się z bólem.

Domowe sposoby na ból zęba – tym razem te skuteczne:

Istnieją jednak skuteczne domowe sposoby na chwilowe łagodzenie bólu zęba. Mają one jednak bardzo umiarkowane zastosowanie i nie zawsze się sprawdzają. Wręcz praktycznie po ich zastosowaniu pewne jest, że ząb i tak prędzej czy później zacznie znowu boleć. Niemnie jednak mogą okazać się one pomocne dla niektórych osób w celu dotrwania do wizyty u dentysty (którą szczerze polecamy jako jedyny w stu procentach skuteczny sposób na uśmierzenie bólu zęba – szczegóły w artykule: ból zęba). Oto wspomniane sposoby:

 • Porządnie przepłucz bolący ząb (czym płuczesz jest praktycznie bez znaczenia) i wydłub z ubytku resztki zalegającego w nim jedzenia. Dlaczego to może pomóc: często zatkanie martwego zęba resztkami jedzenia prowadzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz systemu korzeniowego i komory. Ciśnienie wzrasta na skutek działalności bakterii zasiedlających martwy ząb czyli: produkcji gazów gnilnych.
 • Stosuj zimny okład. Dlaczego to może działać: chłodzi on bolącą okolice spowalniając procesy zapalne: reakcje chemiczne wolniej się toczą w niższej temperaturze (nawet kilka stopni różnicy może mieć duże znaczenie). Dodatkowo zimno obkurcza naczynia krwionośne, którymi transportowane są mediatory zapalenia (cząsteczki chemiczne napędzające proces zapalny). Ciepłe okłady absolutnie nie są wskazane przy bólu pochodzenia zębowego (chociaż używane są na przykład przy dysfunkcjach układu żucia pochodzenia mięśniowego).
 • Zażyj zwykłe leki przeciwbólowe dostępne bez recepty (naturalnie zapoznaj się z ulotką przed ich użyciem), Dlaczego to może działać: ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne (hamują mediatory zapalenia)mogą one pomóc czasowo ukoić ból zęba i pomóc doczekać do wizyty w gabinecie dentysty.
 • Jeżeli przyczyną bólu zęba jest wyrzynający się ząb można zastosować masaż szczoteczką z miękkim włosiem bądź po prostu palcem (czystym!). Masujemy dziąsło bezpośrednio nad wyrzynającym się zębem (więcej informacji na temat tego tematu znajdą państwo w artykule: ząbkowanie).

To tak naprawdę wszystko co można zrobić w domu. Najlepiej jak najszybciej zgłosić się do lekarza dentysty i rozpocząć leczenie nie tylko tego bolącego zęba, ale także pozostałych. Czas, w którym zwlekamy z wizytą działa tylko i wyłącznie na naszą niekorzyść – czasem ząb, nawet bolący na początku da się stosunkowo prosto wyleczyć natomiast z czasem jego stan staje się fatalny i należy się go pozbyć. Pamiętajmy nie warto tracić w ten sposób swojego uzębienia!

Advertisement

5 odpowiedzi do “Domowe sposoby na ból zęba.”

 1. Babcia Kasia

  Lut 18. 2013

  Ojej! Sama jestem babcią i szczerze mówiąc dawno nie słyszałam takich głupot jak ta „babcina metoda”, kto to wymyślił? Szkoda, że wcześniej nie było internetu i takich stron, może miałabym dzisiaj swoje własne ząbki. Tak gryzę plastikowymi. Pozdrawiam autorów!

  Reply to this comment
 2. sławek

  Lip 11. 2013

  Mnie jak ząb boli to ide na impreze szukam zwady i podstawiam ryja aż mi ktos wybije zęba :)

  Reply to this comment
 3. mama kasia

  Sie 24. 2013

  Jestem w ciąży i niestety nic mi nie pomaga a o tabletkach nie ma mowy wariuje bo nie śpię kilka nocy a w dzień opiekuje się córkami co robić żeby nie zwariowac

  Reply to this comment
 4. gość

  Gru 14. 2013

  w internecie jest inny „patent nad patenty”. masować pkt na dłoni. koniecznie po przeciwnej stronie, niż ta po której boli ząb… śmiać się czy płakać?

  Reply to this comment
 5. Marzena

  Sty 04. 2014

  a mi juz nawet leki nie pomagaja, a na sadyste mnie nie stac. Cholerne mleczaki

  Reply to this comment

Skomentuj